1. 1.
  herkesin bildiği gibi yoğurt yapmak için yine yoğurda ihtiyaç vardır. ama ilk yoğurt yapılırken daha yoğurt diye bir şey yoktur. ilk yoğurdun nasıl yapıldığı oldukça merak konusudur.
  8 ... merveyitavla
 2. 2.
  Hz. Ademin kaburga kemiğinden.
  5 -7 ... 3 tam 1 robot
 3. 3.
  (bkz: ilk yoğurt nasıl yapıldı paradoksu)
  (bkz: aramaya inanmak)
  4 -1 ... the game is over
 4. 4.
  nasrettin hoca göle maya çaldı.
  1 -1 ... odegildenedenbenimkidegil
 5. 5.
  bilinenin aksine insan toplulukları eşyayı kullanmayı biliyorlardı.

  bugün bize öğretilen tarih kitaplarında -ki ilk insan yaşantıları ile ilgili bilgileri avrupalı tarihçilerin varsayımlarına dayandırılır- insanın doğada hazır bulunan gıdaları tüketmekle başladığı sanılır.

  ama gerçek hiçte öyle değildir. adem a.s.'a tüm eşyanın bilgisi verilmiş doğa şartları ile mücadele etme bilgileri öğretilmişti.

  insan nesli çoğalıp yayıldıkça bazı bilgiler unutuldu. ancak türk kavimleri bu bilgilerin pek çoğunu unutmadı ve daha da geliştirdi. özgür ruhlu olduklarında bir bölgede bağlı kalıp tarım yapmaktansa hayvanları ile yeni yerleri keşfettiler.

  bu açıdan hayvansal ürünlerden ne elde edilebileceği bilgilerine zaten haizdiler.
  3 ... fenomen usta
 6. 6.
  amhotep piramidinde sütü mayasız olarak kaba alıp tülbentle sardıktan sonra belirli bir bölgeye konulduğunda mayalanıp yoğurt olduğunu biliyor muydunuz?
  1 ... obsesif pollyanna
 7. 3.
  Karınca yumurtasından olduğuna dair bir yazı okumuştum fakat ısırgan otundan maya eldedip de yoğurt yapılabilir. Hatta halen yapılan bir mayalama çeşidi. Tadı nasıl oluyor acaba?
  1 ... margerita
 8. 4.
  Göle maya attılar. Tuttu. Evet.
  -1 ... aydin oglu
 9. 4.
  sadece yoğurt değil ekmek, bira, boza gibi pek çok ürün de mayayla yapılır. maya da kendi kendine oluşan bir şey zaten. yoğurt mayalarken yoğurt kullanmamızın nedeni mayalanmayı hızlandırmak. normalde dört beş günde olurken yoğurt koyarsak içine beş altı saatte oluyor.
  2 ... ergota mine
 10. 10.
  Hâlâ netleştirilememiş, çeşitli teoriler ortaya atılıp kanıtlanamayan sorunsal.

  Gece gece kafama takıldı.
  8 ... ruzan