bugün

ona bakarsan yunan mitolojisi de dünyanın kaostan yaratıldığını söylüyor yani yoktan var olduğunu söylüyor, zeusa neden inanmayalım?

ayrıca hrisityanlar, yahudiler, müslümanlar bunların hepsi yoktan var oluşa inanıyor zaten.

senin ayet vermen sadece senin dinini kanıtlamadığı gibi bunların hepsini de senin mantığına göre doğruluyor.

önce bir tanrıyı kanıtlayın sonra kendi dininizi de bir ara kanıtlarsınız.
ilk madde diye bişey yoktur çünkü zaman doğrusal bir düzlem değildir.
zeusa neden inanmayalım bir din eleştirisi değildir. teist dinlerin iddiası "evreni tanrının var ettiği ve insanlara yol gösterdiğidir". sen o yaratıcıya zeus, titan, jesus (isa) buddha , allah, elohi, yehva diye ad koyduğunda teizm eleştirisi yapmıyorsun aslında. sadece kavram değişikliğine gidiyorsun. evrenin yaratıcısı olan kişisel tanrıya ister a de ister b, bunun önemi yok. tanrının olmadığına dair argümanlar geliştirmelisin.

edit: iş bu entry sadece zeusa ,isaya, yahveye ,gök tanrıya neden inanmayalım türevi sorulara cevap olarak yazılmıştır.
Bilimsel olarak kanıtlansa bile bu Allah ın yarattığını örtemez. Bilim sadece yaratmayı açıklar o kadar. Bizde bunu inkar etmiyoruz zaten. Ama öyle bir anlayış mevcut ki ya dindar yada bilimci sin. Oysa din maddeyi, boşluğu ve sanatı yaratır. Bilim ise sadece bunu açıklamaya çalışır.
Bu kuantum teorisi gerçek olsa bile hiçbir şey değişmez. Neticede dalgalanma ve enerji kendiliğinden oluşmaz. Ne kadar giderseniz gidin. Birisi size al bu ilk madde yaratıcı yok diyemez. Bu evrim teorisi içinde geçerlidir. Adem as hariç diğer canlıların birbirinden turemesı hiçbir şeyi değiştirmez. Hem sen şu andaki var olan canlıları ve maddeyi tanımladınmı ki ilklerin peşindesin.

Bak ben burdayım. Muhteşem bir dızayna sahibim. Sırf bir gözümü bile tedavi edebilmek için uzmanlık dahi on yıl tip okumak zorundasın. Tesadüf nerde, malzemeler nerde, kim bir araya getirdi, kim hayatı verdi. Icınde bulunduğum ve maddeyi düşünürken hiç hesaba katmadıgım boşluk kimin eseri?
madem teizm- ateizm tartışması o zaman neden kurandan ayet gösteriyorsunuz?

ben kurandan ayet gösterene gösterdiği ayetin bu olanla ilgisi olmadığını söyledim.

ayrıca o sikimde değil diyen dingil sana diyen olmadı zaten.
allah'ın varlığının en büyük kanıtı bunu reddederken kullandığın parmakların, gözlerin,hislerin, vücudun, evren...

varlığını inkar ettiğin tek bir maddesel! bak maddesel diyorum!!!!

bir şey göster.

gösteremiyorsan da sus.

o susmak ki ne büyük mükemmelliktedir.

bir şeyi kanıtlamak zorunda olan böylesine kusursuz işleyişin nasıl yaratıldığını açıklayamayan ateist çakması sizlere düşer.

herhangi bir şey yoktan var edilene kadar susun.
din ile bilim catismiyor. En azindan islamda bu sekilde. Digerlerini diger dinlerin mensublari soyler.

ohm kanunu kimseyi dinsiz yapmiyor. Insani dinsiz yapan sey ohm kanunu kendiliginden olustu yada Georg Ohm icat etti demek. Georg Ohm ohm kanunu sadece keşfetmiştir. kendisini severiz sayariz bu ayri ama ohm kanunu baskasi kesfetmis olsaydi adi tarzan kanunuda olabilirdi. Sadece bu matematiksel kanun Allah tarafindan degil demek insani dinsiz yapar.

Asil konuya dönersek din ile bilim çatışmasını ateisler çıkarıyor. Allahin kitabindaki soylenen sey en mantikli olan olmasi ve buna kendinleri henuz birsey uyduramamis olmasi onlari cildirttigi icin catismayi kendileri cikariyorlar.
Bizler bir müslüman olarak genellikle "ilk madde nasıl oluştu?" Sorusuna; "Allah (c.c) yarattı." Diye cevap veririz. Bilimsel bir açıklaması yoktur çünkü. Olsa bile kesinlik yoktur. Çünkü bizim sınırlı bir beynimiz var arkadaşlar. Daha ilerisini kavrayamıyoruz. Zekamız yetmiyor. Sınırlandırılmışız. Kulaklarımız bile sadece bir seviyeyi duyuyor.
sözlükteki kozmologları ortaya çıkarmış başlık. maddenin madde-anti madde sentezlenmesi ile yoktan var olduğu bilimsel olarak söyleniyor. o iş biraz teorik fizik dalına kaçar. çünkü evren öncesi yani big bang öncesi ( biliyorum siz bilimciler 0 öncesini saymazsınız ) sanal parçacıkların var olduğu söylenir ve bu kardeş parçacıklar birbirinden ayrı düştüğünde gerçek zaman için ortam oluşur.

big bang böyle oluşuyor. aslında ilk maddenin oluşumu evrenin varlığında değil de big bang evresinde zaten sanal parçacıklardan dolayı kanıtlanabilir ( teorik fizikçilere göre ).

maddenin yoktan var olduğu böylece reddedilebilir. çünkü sanal parçacıklardan doğuyorlar. he diyebilirsiniz ki hocam sanal parçacık nelerden oluşur. orası muamma. ancak sanal parçacıkların varlığı da termodinamiğe aykırı kurallar içermekte.

parçacık fiziği bilmeden bu konuyu anlamak zordur. madde nasıl oluştu sorusuna aç kuranda yazıyordur diyen madde ayetini bulsun. kuranda yazıyor diyen kaç kişi kuran-ı kerim okumuş acaba. okumuş olmak için okumayı demiyorum. anlayarak okumuşları diyorum.

Burada sorunuza cevap ararken araştırmanız gereken temel konular ( sıralı değildir )

Kuantum Dalgalanma
Kuantum Alan Teorisi
Kuantum Mekaniği
parçacık fiziği
Madde
Anti Madde
Kozmoloji
Higgs Bozonu
Belirsizlik ilkesi
Görelilik Teorisi

Bu konu hakkında net bir cevap isteyip, somut kanıtlar bekleyen sığırdır.
al teoden sana cevap veriyorum.

bir kere soru hatalı ilk maddenin nasıl oluştuğunu soruyorsun, bu maddenin oluştuğuna dair kesin bir yargı, kanıtın nedir?

kanıtlanmış bilimsel bir açıklama mevcut değil diyorsun.

(bkz: enerjinin korunumu kanunu) yeterince bilimsel değil midir?

doğanın ve evrenin yokluktan var olamayacağını söylüyorsun, yokluktan var olduğunu zaten söyleyen kim?

açıklanmadığını söylüyorsun, madem o kadar çok biliyorsun kalk sen açıkla.

al cevaplarını verdim.
Ayrıca bilinmesi gereken şey maddenin oluşumu algısı evrenimiz ve evrenin içinde saklı olan, atomlarımıza yüklenen bilgilerden ibaret.

Burada kuantum dalganlanma için fizik kurallarını evrenle sınırlıyoruz. Ancak evrenin içinde bulunduğu balon için fizik kuralları farklı olabilir. Bizim evrenimizde var olan ışık hızı, evrenimizin içinde bulunduğu balonda çok farklı bir değer olarak görülebilir.

Balon---
---------------
Evren
---------------

Bu gibi düşünürsek aradaki çizgilerin olduğu nokta evrenin balonun köşelerine değmediği boşlukta kaldığı noktadır. O yüzden ayrıca fizik yasaları tanımlamamız gerekir ki o boşlukta bulunan evrenin dışarıdaki fizik kanunlarını bilmiyoruz bile. Çünkü evrenin dışına çıkamadık henüz. Bu işi teorik fizik çözer. Olmadı ercüment çözer.

bu arada kuran-ı kerim anlatmış mı madde nasıl oluştu diye? biz onu yoktan var ettik falan mı diyor?

eyvallah yoktan var oldu da. nasıl oldu. kuran-ı kerim cevaplasın o zaman.
evet sığırsın, açıklama beklediğin şey senin ortaya attığın bir şey ve maddenin yaratıldığını söylüyorsan bunu açıklamak senin işin, kimsenin öyle bir iddiası yok.

net bir şekilde açıklama bekliyorsun dediğini zaten kimse bilmiyor diyoruz. hipotezler var diyoruz halen daha anlamıyorsun.

gidip musanın denizi yardığına inanınca hiç akla gerek yok ama bilimsel olarak her şey açıklansın.

açıklayacaklar elbet onun için var bu bilim.

bir zamanlar dünyayı düz de sanıyordular, şimdi big bang diye bir şey buldular, daha da bulacaklar ama siz karanlıktan beslenen sürüngen olmaktan öteye gitmeyeceksiniz.

tanrı bir açıklama değildir, eğer açıklamaysa kalkın tanrıyı açıklayın.
(bkz: işsizlik)
bilim yerine felsefe konuşulan başlık.

ben de kafayı bozmuştum bir ara bunlarla. sonra işe en baştan, yani atomu incelemekten başladım ve bir şey dikkatimi çekti. çekirdeğin etrafında dönen elektronların çekirdeğe olan uzaklıkları değişkenlik gösteriyor. çekirdek kendisine 2 metre uzaklıkta olan elektronu sabit uzaklıkta yörüngede tutarken, aynı zamanda 54 metre uzaklıktaki başka bir elektronu da sabit uzaklıkta yörüngesinde tutabiliyor. bu güneş sistemiyle aynı mantık. kendisine 54 metre uzaklıktaki elektronu sabit şekilde tutarken 2 metredeki elektronu kendisine yapıştırması gerekmiyor mu? ben bu soruyu mail yoluyla odtü'ye sordum. mailimin alındığını ve ilgilerini çektiğini, en kısa zamanda yanıtlayacağını söylediler. 2 sene oldu ben hala mail bekliyorum. sonra çok fazla düşünmemeye başladım.

bu aralar ilgimi '10 kadının içindeki soğuk ağda bandı kullanmayan o tek bir kadın' çekiyor. sen ne kuul bişeysin len öyle. zilli.
görsel
--spoiler--
Madde yoktandı var oldu panzehirle.
--spoiler--

(bkz: şehinşah)
moderne yakın ilk türleri 100 - 200 bin yıl önce görülmeye başlanmış insan, evrende toz kadar yer kaplamayan samanyolu galaksisi içinde, ilk maddenin nasıl oluştuğunu tek paragrafta çözüyor. (#)insan gerçekten hayret ediyor
bunun için aynştayn amcaya başvuralım.

e=mc2 den m i çekelim. m=e/c2 haline gelir.
bu formülü uygulamak için ne gerekli yani kütle, madde elde etmek için, tabiki enerji gerekli. en kolay ulaşılabilecek enerji de ışıktır. ışığı bir yere odaklayıp, hızını sıfıra yaklaştırırsanız ışık maddeye dönüşür.

bi açıklama daha yapalım. bölme hızlı çıkarmadır. yani formül diyor ki enerjinin içinden hızı uzaklaştır, enerjinin hızını düşereceksin çünkü formülde c2 bölen durumunda.

buna yanlış diyen hem aynştaynı, hem matematiği yalanlar ve gözümden düşer.

gene ekleyelim. inanan biri olarak o enerjiyi, ışığı sağlayanın da allah olduğuna inanıyorum.
bir singularity sezdiğim husustur..

amma ve lakin yine güme gidecek amına koyayım..

allah yabdı ve her şey o kadar muğdeşem ki..

şaşırırsınız..
şu hayatta en fazla merak ettiğim soru!

şimdi bazı üstün zekalılar gelip "tabiki allah yarattı" diyecek, o halde allah nasıl oluştu sorusuna ise "o zaten kendi kendine oluşabiliyor ki" diyecekler.

sanırım bu soru hiçbir zaman cevap bulmayacak.

(bkz: beyin yakan sorular)
ilk maddenin nasıl oluştuğuna allah yarattı denilmesi neden zorunuza gidiyor ? madde ve zaman kavramını yaratan zaten allah. allahı nasıl madde ile tanımlayalım ? zamanı yaratan ilahı nasıl zamanla sınırlandıralım ?
evet ilk madde allah tarafından yaratıldı, fakat bu süreç hakkında tam olarak bir bilgiye sahip değiliz.
Sinirli bir beyin sinirsizi anlayamaz guzel kardesim. Sen henuz uzerinde yasadigin dunyayi bile tam manasiyla bilemezken bu kadar derin dusunmek manasiz.
(bkz: Zeus cc)
Allah yaratıcı olduğuna göre, yaratılmış olamaz.
bunun özelliği bu zaten.
"Allah her şeyi yoktan var etmiştir, o her şeyin yaratıcısıdır." islam'ı benimsemiş bir insan buna inanır.

"evreni Allah yarattı. o zaman Allah'ı kim yarattı?" diye bir soru saçmalayıp mantıklı bir cevap beklemek inancın kendisiyle çelişecek bir cevap beklemek olur.

inanmıyorsanız inanmayın ama saçma sorular da sormayın amk.
bıktık lan.
(bkz: bunu anana sorsana delikanlı)