bugün

iş hayatına yeni başlamış, para kazanmanın tadına henüz varmış kişinin 'ilk maaşımla kendim için neler satın

alabilirim?' diye düşünebileceğinden yola çıkılarak açılmış bir başlıktır.

güzel bir alışveriş, sevilen kitaplar...

edit: güzel bir alışveriş satın alınamaz, güzel kıyafetler satınalınabilir. güzel bir alışveriş derken

giyecek ihtiyacı kastedilmektedir, saygılar...
(bkz: tuz)
kumbara alınabilir.
hayvan gibi milleti toplayıp içilebilir.
son kuruşuna kadar alışveriş. yol parası ayırmak suretiyle tabi.
ölümüne yemek sabaha kadar dens dens dens.
(bkz: turşu)
kurban kesilir.
babaanneye hediye alınır,ama zorundasın gibi birşeydir.
zaten aylardır "ilk maaş"ın gelmesini bekleyen ve astarı yüzünü geçen kredi kartları ödenir.
öğrenim kredisinin ilk taksidi yatırılabilir.*
1.5 iskender kebap söylemek.
birilerini sevindirmek. ben küçük bir şehirde ilk maaşımı aldığımdan, ayakkabı boyayan-mendil satan tüm çocukları toplayıp bir lokantaya götürmüş, istediklerini yemelerini sağlamıştım. maaş bitmişti o gün neredeyse ama hayatım boyunca o kadar mutlu olduğum başka bir gün hatırlamıyorum...
anneye küçük bir hediye alınır. babaya da alınmalıdır. Nitekim siz iş bulasınız diye ne terler dökmüşler, kaç ciğersizin önünde ezik durmuş, rica etmişlerdir. ilk bir yıl maaşınızı ellerine saysanız ödeyemezsiniz borcunuzu.
aileye, eşe dosta, akrabaya, arkadaşa, dosta yemekler, tatlılar, takılar, kitaplar alınır.
ama tabi en başta kendine bi çikolata.
Hemen bir adet geniş leğen alınır, içine yarısına kadar soğuk su konulur, ve içine belden aşağı çıplak vaziyette bağdaş kurarak yavaş yavaş oturulur.
yeni doğmuş kardeşe diş kaşıyıcısı almak.
ilk maaşımla ne yapmalıyım diye düşünürken parayı çarçur eder ve bişey yapamaz.
sigara alınır.
ev kirası ödenip kalan parayla 29 gün geçinilir.
öğrenim kredisinin ilk taksiti ödenir. ki zaten ödemenize gerek kalmadan maaşdan kesilir.
sevgiliye güzel bir hediye.
anneye, babaya, kardeşe hediye. eğer mizah yönü ağır basan biriyseniz. anneye ve babaya plaket yaptırılabilir.
ev için bi kaç bi şey alınır. aksesuar gibi.
akşamında eve giderken fırından 2 ekmek kapılır. evladımız eve ekmek getiriyolar lafını temsilen.
uzun zamandır hayalini kurduğun şey için taksite girmek. ve tabi eğer yoksa kredi kartı sahibi olmak.
öğrenciyken parasızlıktan yiyemediğin ve tadamadığın tüm zevkleri tatma arzusu vardır bir de ama bu zamanla yapılır ya da yapılmaz.
birikmiş zekat borcunu ödemek.
puslu kıtalar atlası alınabilir. ben öyle yapmıştım, güzel oluyor.
tanıdıklara yemek,
işyerine baklava*,
sonrasında yolculuk ve alışveriş...
önce götüme bir don alayım sonra bakarız denilebilir.
güncel Önemli Başlıklar