bugün

kürtlerin dillere pelesenk olmuş en eski destanı olup, ilk söylendiği tarih bilinmesede, söyleyen kişinin devlete karşı isyan ateşini yakan ilk kürt olarak tarihe geçtiği bilinmektedir.

ayrıca bu destanın edebi derinliği olmamakla beraber herhangi bir yazılı kaynakta da geçtiğine şu ana kadar rastlanmamıştır.
bilinen tek kürt destanı olan "dövlet bizö bohmiyir destanı" dilden dile söylenerek günümüze ulaşmayı başarmış tek kürt destanı olarak tarihe geçmiştir.

destanın neden ve ne için yazıldığı sorusunu şimdiye kadar bilim adamları net olarak açıklayamasa da, bilimsellikten uzak olan bu ilkel insanların olur olmaz devlete isyan etmeleri ile ilgili olarak iki görüş ortaya atılmıştır:

kimi bilim adamları bu davranışların kürtlerin törelere olan bağlılığı ndan kaynaklandığını iddia etselerde diğer görüşteki bilim adamlarının, kürtlerin beğenmez ,tatmin olmaz ve hır gür yaratan tavırlarının tarihten günümüze kadar hep görüldüğünü yani kürtlerin genleriyle ile ilgili bir özellik olduğunu iddia etmektedirler. yani sadece iddia. nokta.

kaynak : var ama sölemiicem.
5000 yıllıktır.
(bkz: Mem u zin)
(bkz: yavan mizah anlayışı)
destanı ilk okuyan kişi olan danimarkalı thomsen'in, yaptığı uzun araştırmalar sonucu okuduğu ilk kelimeler 'vara vara, hale hele, dövlet' gibi kelimelerdir.
(bkz: dağda doğmuş il itmiş kürt bilge kağan)
halen devam ettikleri destandır. destanlarına bu kadar bağlı millet görülmemiştir.
(bkz: kürt/#14512184)
Düğün basıp 45 kişiyi öldürmek, ama bütün kürtler pkk lı değildir, gece 3 te kuzey ırak sınırında kaçakçılık yapan masum kürt, elektrik faturası gören masum kürt gibi alt kolları olan destandir.
genellemelerle aşağılanmaya çalışan bir ulusa maledilen sözlük destanı.neymiş kaçak elektrik kullanıyormuş kürtler.bugün marmara'da denetim olmasa,bu kadar rahat olsan sen de tepe tepe kullanırsın o elektriği milliyetçi arkadaşım.baba değilsen söyleyeyim ben babamdan biliyorum nerden kısayım ne yapayım derdi sana yedirir saçını başını.he bi süre sonra şımarıklığa vurur topyekün kaçak kullanırsın o ayrı.bu durum kusurdur,ancak doğaldır.kürt ırkının değil insan ırkının davranışıdır.'bedava sirke baldan tatlıdır' da bir türk atasözüdür nitekim.'yemek buldun ye dayak buldun kaç' 'boş bulduğun enseye patlat' ... örnekler çoğaltılabilir.

ırkınızdan dolayı kendinizi hayat boyu günahsız zannetmeyiniz.ben de türk ırkındanım fakat gördüğünüz gibi dünyayı dize getirmiyorum,ülkemi amerikayla arası hiç de kötü olmayan,her dediğine 'he' diyen sözde lider bir başbakan yönetiyor.o halde neyin ırkı,ırkla gelen doğal davranışlar varsa insanın iradesi nerede ? saçmalamayınız.bu kafa 2012 insanına yakışmıyor.samuel eto'o yu ağlatarak staddan çıkartmaktan farksız.malcolm x'in hayatına bedel olan davanın müsebbipleriyle aynı kafadansınız,yapmayınız..
hacir havaro?
http://www.youtube.com/watch?v=8CFzL7Cqc1k
kürt yoktuR. Olmayan milletin destanı da olamaz. Kürt diye tabir edilen halk ermenilerin yozlasmıs ve müslümanlasmıs halidir hala daha mardin ve civarında müslüman olmayanları vardır.
65milyon yıl önce dinazorların yok olmasından beri varlığını sürdüren kürtlerin destanıdır.
çatır çatır yazılmaya devam edilmekte olan destandır.
aslında alt kolları da vardır:
(bkz: dövlet bizö acimiyir destanı)
(bkz: dövlet bizö imkan tanimiyir destanı)

bunlarda yeni nesil kürt destanlarıdır:
(bkz: dövlet bizö koçoq elektrik vermiyir destanı)
(bkz: dövlet bizö mayış bağlamiyir destanı)
ninnilerin hasıdır. çok iyi uyutur.
bkz: (#14712716).
(bkz: dövlet bizö bahmiyir)
devlet size bakmıyo da allahtan millet salak... tüm türk milleti her ay elektrik faturanızı cayır cayır cebinden ödüyor. eşşekler gibi çalışıp vergi ödeyip her seçim zamanı beyaz eşyanızı düzmenize yardımcı oluyor. hiç üzülüp süzülmeyin siz. benim maaşımın yarısıyla alınan kömürlerle ısınan evinizde sıcak sıcak uyuyunuz....
mem u zin'leri bilmeden söylenmiş bir safsata sözdür. onları aşağılayarak yıllarca hizmet götürmemis, buna isyanını da bu şivesiyle gösteren vatandaşımızla böyle dalga geçmek utanmazliğin daniskasıdır.
nerde baksan bingbang ten beri vardır. hatta bingbangede kürtler c4 le sebebiyet vermiştir.
(bkz: indian ların kürtlerikardeş millet seçmesi)
dünyanın dört bir yanında kürtlerin tarihi hakkında fiili incelemeler yapan ünlü kürdologların bir an önce el atmalarını beklediğimiz destandır. destanla ilgili sır perdesi hala aralanmadı. bu en eski kürt destanını tez elden araştırıp, büyük bir heyecan içinde bekleyen kutsal kürt halkına müjdeli haberi verilmelidir artik.
henüz evrim geçirememiş faşist beyinlerin uydurmasıdır. (bkz: faşist)
çok eski bir destandır bu sebeple yazılı kaynaklarda görülememektedir. Homo Sapiens zamanında olduğu tahmin edilmektedir. bir homo sapiens in diğer bir homosapiens e taş atması ile gerçekleşmiş olduğu rivayet olunur.
ERGENLERiN ırkçılık yapmak amacıylavar olduğunu iddia ettiği destandır.
Ayrıca:

Evet sana sana sana hepinize be... rezil iğrenç yaratıklar.. hiç mi insanlık yok sizde ha? nedir bunlar ha nedir? nasıl yollarsınız bu pislikleri o tertemiz insanlara.. onlar kitap istiyor, kalem istiyor, okul istiyor okumak istiyor.. onlara yardım elinizi uzatacağınıza birde utanmadan, sıkılmadan alay ediyor küçük görüyorsunuz.. aslında alay edilecek küçük görülecek birileri varsa o da sizlersiniz.. hiç bir işe yaramayan asalak gibi yaşayan sizler.. utanacağınızı bilsem yüzünüze tükürmek isterdim ama ondan da anlamazsınız ki siz...
güncel Önemli Başlıklar