bugün

1 su bardağı pirinç 2 kişiliktir. ılık suda pirinç 15 dk bekletilir sonra süzülür. 100 gr terayağ ateşte eritilirken, bir yanda da 2 su bardağı su kaynatılır. pirinç güzel bir kavurulduktan sonra bir tutam tuz ilave edilip, kaynar su boşaltılır. kısık ateşte suyu çekene kadar bekletilir. pişen pilav 10-15 dk demlenmeye bırakılır.afiyet olsun.
Pirinci yikayin.
tavuk bulyonu asla unutmayın derim.
pirinç alın önce.
bir ölçek pirince 2 ölçek su koyun . pirinci öncesinde yıkamayı unutmayın.
arpa şehriyeyi fazla kavurmayın.
tane tane olmasi icin cok kurutmadan kavurun. nasilsa gdo'lu ve fazlasiyla seker ihtiva ediyor. Yani faydasi eksilmez.
suyu az koyup sonradan pişmeyince üzerine su eklemeyin lapa olur.
ilk önce pirinç alınması gerek tabii. *
hiç yapmayın pirinç sağlıksızdır şişkinlik yapar bulgur pilavı candır.
Yağını fazla koymayın.
dibi tutacak olma ihtimali yüksektir, o yüzden zordur pişirmek, suyunu iyi ayarlayın.

edit: yanında kuru fasulye güzel ikili olur. pilav tek başına platonik aşık gibi olur, yanına kuru fasulye şart.
Tencere önemli değil büyükçe bir tavada da yapılır. *
40 yıldır pilav yaparım böylesini görmedim. demekki benim yaptığım pilav değil.

benimki şöyle:

yayvan tencerede kızan yağa arpa şehriyesi eklenir, kızarınca yıkanan göz kararı pirinç ve biraz sonra göz kararı su ve tuz.
mutlaka etsuyu, o da olmazsa tavuk suyu ile pişirin. bulyon değil ama bulyon yooook.
ilk kez yaptığın pirinç pilavı son kez yaptığın pilav olmayacaktır, artık başın dertte, açlar her daim tependedir.
1 bardak pirince 1,5 su bardağı su koyun. öyle su kaynatmaya falan gerek yok. teferruat onlar.
ama pilavı tereyağlı da yapsanız çok az sıvı yağ damlatmaya özen gösterin, parlaklık verir. bir de tuz atmadan pirinçleri karıştırmayın.
kırarsınız.
hiç ugraşmayın, hem zahmet, hem de güzel olacağının garantisi yok. siz gidin en iyisi güzel bir (bkz: araba pilavı) yiyin.
pilavı pişirirken kapağını açmamaya özen gösterin lütfen. sonra bakın bakalım tane tane oluyor muuuu olmuyor mu?
pilavın piştiğini anlamak için kaşığın sapını pilavın ortasına batırın. kaşıktan su damlamıyorsa altını kapatın. demlenmesi için üzerine kağıt havlu kapatın. 5-6 dakika demlenince kuru fasülye ile beraber tüketin. afiyet olsun.
Yağını esirgemeyin ama katı yağı bastıkça pilav yapışır o yüzden sıvı yağ ve/veya koyun sızdırma yağı kullanın, unutmayın pilavın dibi makbuldür ve yağlı olduğu için güzel olur. yok ben yağlı sevmem derseniz yemeyin o zaman kardeşim. alternatif bir seçenek vereyim: eğer mümkünse pirinci deniz suyuyla yıkayın.
yapmayın. yapıyorsanızda olmama ihtimaline karşı hazırda başka bir yemeğiniz olsun. ben 7-8 kez denedim. 3 kez falan yemek nasip oldu.
Kimseye ses etmeden kendi başınıza yiyin. Sakın olaki bir kişi dahi çağırmayın. Dişlerimizi ve midemizi seviyoruz, lütfen
çoğu kişi pirinci yıkayan der ama doğrusu yıkamadan yapmaktır.
arpa şehriyeyi eğer ki çok kavurduysanız pilavınız biraz esmer olacaktır. bunu önlemek için bir iki damla limon suyu damlatmak işe yarıyor efendim.
güncel Önemli Başlıklar