bugün

ilk kez araç kullanacaklara tavsiyelerdir. öncelikle çok soğukkanlı olmalı yanınızdan, araç geçtiği anda direksiyonu sağ tarafa ani hareketle kırmayın. direksiyonu sıkıca kesinlikle kavramayın. gözünüzü tam aracın önüne değil daima ileriye doğru bakın. şoför olan insan, sinirlerine hakim olmalıdır.
debriyaj-gaz dengesini iyi ayarlayın, direksiyon ve araç hakimiyetinizi arttırın.
istanbula gelmeyin. en azından ilk 3 yıl. hadi geldiniz. haddinizi bilin, taksi şoförlerine özenmeyin.
ehliyetiniz yok ise polise yakalanmayın..

(bkz: babasının arabasını çalacaklara tavsiyeler)
ilk aracınızı iyi seçin. şahsen arabayı tercih etmiyorum, tank kullanmak daha güvenli.
aracı yola sığdırmada zorlananlar, yan aynalara bakınca arkadaki tüm araçları sanki yanındaymış gibi görenler, etrafındaki gelip geçen araçlardan panik olanlar için ilaç niteliğinde tavsiyelerdir. çok acemiyim be sözlük. biri bana yardım etsin be sözlük.
sırayı unutmayalim. soldan sağa, debriyaj fren gaz.
Tabelalardaki hız sınırlarının daima %20-30 üzerinde seyredin. Arkadaki kamyon sizi ezmeden.
Cok yavas gitmeyin, trafigi okumayi ogrenin, en onemlisi surekli aynalarinizi kontrol edin.
Istanbuldaysan kontagi yavasca kapat ve hizlica mavi kart al.
Erkeksenız yanınızda bılen bır kısıyle 1 saat bos arazıde alıstırma yapın, ardından trafıge cıkabılırsınız.
Bayansanız, kullanmasanız da olur, dunyanın sonu degıl ya o da eksık kalsın. Hem bayansın sen kendını agırdan sat, sen sofor olacagına erkekler senın soforun olsun, dı mı yanı? Kısacası hıc baslama!
kullanma!
öncelikle rahat ol, kendini kasma ve sürekli aynaları kontrol et. dikkat çok önemli. debriyajı hızlı bırakma, kasislere hızlı girme aksi halde uçarak çıkarsın, aracı şeritte tutmayı öğren (gözün gittiğin şeridin uzak noktasında olsun), yeri geldiğinde hızlı ve seri hareket etmek zorunda kalacaksın alış buna, trafik nasıl seyrediyorsa ona göre git, armut gibi yavaş yavaş gitmeye lüzum yok ayak uyduracaksın herkese.
el frenini indirmek en önemlisi aksi taktirde babanızdan/hocanızdan/süpervizörünüzden enseye bir tokat yiyebilirsiniz.
ed: yedim evet.
vitesin farkli bi islevi var. uzerine oturmayin.
insan gibi kullanınız,
kötülerin ve dengesizlerin trafikteki hareketlerini kendinize örnek almayınız.
araba sürerken telefonla konuşunuz ( konuşmayın demenin faydası olmayacaktır) ama, sms ve mail yazmak gibi işlere girmeyiniz.
'araç derken, hangi araç?' sorusu aklıma gelmektedir. bu araç kamyon ise devirmemek çok önemlidir.
ilk kez araç kullanmaya başlayacan için dikkatlisindir ve kaza yapma oranın (kendi hatandan dolayı) çok düşüktür.
işi biraz kaptıkça kendine özgüvenin gelecek ve artık ben oldum havalarına gireceksin.
hatta çok iyi bir kullanıcı olacaksın.
ama bir g.tveren gelecek ve seni kazaya ramak bırakacak.
işte o zaman araba kullanıyorken şunu anlayacaksın;
senin ne kadar iyi bir şoför olduğundan ziyade karşındaki insanın "insan evladı" olmasının daha önemli olduğunu anlayacaksın güzel ülkemde.
kesinlikle, ön koltukta oturanın babanız olmaması gerekir.
vites yerlerini ezberleyin. vites değiştirirken vitese değil yola bakın.
bayan sürücülere tavsiyem; direksiyonun iki yanında çubuklar varya, hah onları öğrenmeden yola çıkmayın. sonra sinyal vercem derken silecekleri çalıştırıp, selektör yapmak isterken cama su fışkırtabilirsiniz.
"-yürüyün. "

yani ciddi yürüyün. korkmayın gaza biraz fazla basınca araba iki tekere kalkıp 3 saniyede 260km/h saate çıkmayacak.
ama önünüz boşken yürüyün gidin. "mıymıy"lanmayın. basın şu amına koduğumun gaz pedalına. 1. viteste red line'a dayasanız yapacağınız hız 30 kmh. kaza yapmazsınız korkmayın. ama lütfen şu yeşil yanınca ya da önünüz boşken yürüyün gidin. "dua" ile kaldırmayın arabayı. bakın altımızdaki araçların en boktanı 100 beygir. start verilince tek bir beygir bile nasıl fırlıyor. ibret alın az.
bi de boş yolda fren yapmayın. çok küfür yiyosunuz. bırakın aksın gitsin araba. saatte 70-80 kilometre hızla takla atmazsınız. ya da extreme bir durum olmadan kontrolünüzü kaybetmezsiniz. etseniz de ölmezsiniz. *
kontrolcü ya da defansif sürüş tarzını benimsemek "uyuz" olmayı gerektirmiyor.

"-motor freninin ne olduğunu öğrenin. "

freni "vites küçültme" ile desteklemek hem balatalarınıza aşırı yük binmesini engeller hem de fren mesafesini azaltmaya yardımcı olur.

"-arabanın limitlerini öğrenin."

evet bu çok önemli. ilk kez bindiğiniz bir araca uzun süre binmeye devam edecekseniz, boş bir alanda aracı deneyin. ivmelenmesini, farklı hızlarda direksiyon tepkilerini, yol tutuşunu, ani frenlemede tepkilerini... yani altınızdaki aracın tepkilerini ve limitlerini kavrayın.