1. 1.
  kürtlerin dillere pelesenk olmuş en eski destanı olup, ilk söylendiği tarih bilinmesede, söyleyen kişinin devlete karşı isyan ateşini yakan ilk kürt olarak tarihe geçtiği bilinmektedir.

  ayrıca bu destanın edebi derinliği olmamakla beraber herhangi bir yazılı kaynakta da geçtiğine şu ana kadar rastlanmamıştır.
  bilinen tek kürt destanı olan "dövlet bizö bohmiyir destanı" dilden dile söylenerek günümüze ulaşmayı başarmış tek kürt destanı olarak tarihe geçmiştir.

  destanın neden ve ne için yazıldığı sorusunu şimdiye kadar bilim adamları net olarak açıklayamasa da, bilimsellikten uzak olan bu ilkel insanların olur olmaz devlete isyan etmeleri ile ilgili olarak iki görüş ortaya atılmıştır:

  kimi bilim adamları bu davranışların kürtlerin törelere olan bağlılığı ndan kaynaklandığını iddia etselerde diğer görüşteki bilim adamlarının, kürtlerin beğenmez ,tatmin olmaz ve hır gür yaratan tavırlarının tarihten günümüze kadar hep görüldüğünü yani kürtlerin genleriyle ile ilgili bir özellik olduğunu iddia etmektedirler. yani sadece iddia. nokta.

  kaynak : var ama sölemiicem.
  126 -64 ... yuges
 2. 2.
  5000 yıllıktır.
  18 -13 ... shadowlink of the nightfall
 3. 3.
  (bkz: Mem u zin)
  3 -4 ... saffet semerci
 4. 4.
  (bkz: yavan mizah anlayışı)
  10 -21 ... usualsuspects
 5. 5.
  destanı ilk okuyan kişi olan danimarkalı thomsen'in, yaptığı uzun araştırmalar sonucu okuduğu ilk kelimeler 'vara vara, hale hele, dövlet' gibi kelimelerdir.
  21 -4 ... jacobin
 6. 6.
  (bkz: dağda doğmuş il itmiş kürt bilge kağan)
  3 -3 ... sansyoklan
 7. 7.
  halen devam ettikleri destandır. destanlarına bu kadar bağlı millet görülmemiştir.
  5 -6 ... mavilaci
 8. 8.
  (bkz: kürt/#14512184)
  1 -1 ... protest sanayici
 9. 9.
  Düğün basıp 45 kişiyi öldürmek, ama bütün kürtler pkk lı değildir, gece 3 te kuzey ırak sınırında kaçakçılık yapan masum kürt, elektrik faturası gören masum kürt gibi alt kolları olan destandir.
  13 -5 ... mazlumu getirin bana
 10. 10.
  genellemelerle aşağılanmaya çalışan bir ulusa maledilen sözlük destanı.neymiş kaçak elektrik kullanıyormuş kürtler.bugün marmara'da denetim olmasa,bu kadar rahat olsan sen de tepe tepe kullanırsın o elektriği milliyetçi arkadaşım.baba değilsen söyleyeyim ben babamdan biliyorum nerden kısayım ne yapayım derdi sana yedirir saçını başını.he bi süre sonra şımarıklığa vurur topyekün kaçak kullanırsın o ayrı.bu durum kusurdur,ancak doğaldır.kürt ırkının değil insan ırkının davranışıdır.'bedava sirke baldan tatlıdır' da bir türk atasözüdür nitekim.'yemek buldun ye dayak buldun kaç' 'boş bulduğun enseye patlat' ... örnekler çoğaltılabilir.

  ırkınızdan dolayı kendinizi hayat boyu günahsız zannetmeyiniz.ben de türk ırkındanım fakat gördüğünüz gibi dünyayı dize getirmiyorum,ülkemi amerikayla arası hiç de kötü olmayan,her dediğine 'he' diyen sözde lider bir başbakan yönetiyor.o halde neyin ırkı,ırkla gelen doğal davranışlar varsa insanın iradesi nerede ? saçmalamayınız.bu kafa 2012 insanına yakışmıyor.samuel eto'o yu ağlatarak staddan çıkartmaktan farksız.malcolm x'in hayatına bedel olan davanın müsebbipleriyle aynı kafadansınız,yapmayınız..
  7 -8 ... nedenolmasin