bugün

Tartismasiz Ben. Asla bir kadina hesap odetmem.
ilk buluşmada kadını davet edip ödetmekte ne bileyim ilginç olsa gerek. ilerleyen dönemeçte kimde varsa o ödesin bence çok şapmayın. Yeni çiftler için birlikte bulaşık yıkamakta hoş bi öneri.
Davet eden ödesin, bir sonraki buluşmada diger kişi ödesin nedir yani.
21 yaşında kezo bir yegenim var yalnız, onla buluşan her seferinde hesabı ödemeye hazır olsun hatta itinayla menüdeki en pahalı yemek ve icecegi sececektir.
Burda bu başlık niye acılır cok sacma derken en yakın cevremde bu tarz insanların oldugu gercegi suratıma tokat gibi çarpıyor. Sizi kasa olarak gören kisiye paranızı yedirmeyin gençler.
Arkadaş hep aynı soru gündeme geliyor. Bakın biz bunu anlattık. ilk buluşmada kim davet ettiyse kim ısrar ettiyse hesabı o öder. Karşılıklı bir buluşma kararıysa ortak da ödenebilir veya yemeği biri ısmarlar çayı kahveyi diğeri ısmarlar.
Herkes kendi yediğini ödesin. “Ben ödüyecem”diye erkeklik taslayıp kızların götünü kaldırmayın.
Artık hayat eskisi gibi değil herkes çalışıyor ve parası var.
Davet eden öder ancak erkeğin ödemesi uygun. Ama günümüzde erkekler bildiğin karı olmuş. Ödemezse şaşırmayın.
kadın erkek fark etmez, daveti kim yaptıysa onun ödemesinden yanayım ben. ama şart değil herkes çeksin kendini amk.
kim öderse ödesin, buna takılmayın, anınızın tadını çıkartın dediğim elim sorunsal(!).

bırakın lan artık ''yok ben ödicem, ben erkeğim hayatta ödetmem kıza'' laflarını. bunu problem haline getirmeye ne gerek var amk.
zamanında bizim hanım ödemişti. kendisine bunun mahçubiyetini yaşadığımı belirttiğimde ise, "erkekler hesap öder diye bir kültür oluştu da bizim mi haberimiz yok" demişti.

sonraları düşününce hak verdim. erkek neden hesap öder diye bir dayatma var? bunun kibarlık ve efendilik ile alakası yok.
kim isterse o öder. iki kişinin arasındaki mesele sonuçta bize ne lan.

Hayır millet pazar günü ilk buluşmaya gidip hesabı düşünüyo, bize de boş boş konuşması kalıyor peh.
Alman hesabı iyidir.
ilk buluşmada ısrarcı olan taraf kimse o öder.
Erkek öder.
Buluşmaya ilk gelen dermişim.
Şimdi bir düşün...

Bir kadını "sen" bir yere davet etmişsin... hesabı o kadına ödetiyorsun!

Dünyanın her döneminde her kültüründe söverler lan adama.
işin ruhuna doğasına ters çünkü.

Hatun suistimal ederse de... hesap öderken içinden "senin ben mına koyum oruspu bu kadar hesap mı ödetilir bir adama" dersin geçer gidersin.

Meriçlikle kezbanlıkla çağdaşlıkla vs alakası yoktur.
ilk bulusmada hesabi erkek odemeli. iyi bir algi birakmak istiyorsa beyefendi bunu yapmali. Davet ettigi yeri butcesine gore secebilir.
kıza ısınmışsam öderim. ısınamamışsam eşitlik edebiyatı yapar yediğimi öderim.
ilk buluşmada hesabı ödeyen kadınla evlenilir bu da bu kadar nettir.
Fark etmez para muhabbetini sevmem.
Her buluşmada erkek öder.

Ona ayırdığım zamanın karşılığı olmalı.

Çünkü zaman çok kıymetli.
Ben öderim, yani teklif ederim ama nasıl neticelenir bilemem. garsonun önünde hesap kavgası yapmaktan hiç hoşlanmam çünkü. Ayrıca hesap kısmı bu kadar önemli bir konu değil, siz buluşacağınız kişiyi bulun bence bunları düşüneceğinize.
Erkek ödemeli dediğim durum. Normal şartlar alman usulü ödenmesinden yanayım, lakin ilk buluşmada jest amacıyla erkeğin ödemesini doğru bulmaktayım. Bunu da yazan bir erkek. Linçlemeyin dediğim durumdur. Birazcık nezaketten kimse ölmez ne de olsa.
Mümkünse erkeğin ödemesi daha uygun olur. Ondan sonraki buluşmalarda ortak ödenebilir veyahut yemeği erkek tatlıyı kadın kısmısı öder. Yapılabilir bir şeyler.
bu sorunu ilk buluşmaya gitmeyerek çözebilirsiniz.

tanım: davet eden tarafın ödemesi görgü kuralıdır.
Ödemeye ilk kim yönelirse o öder. Gereksiz sen öde ben öde muhabbetine gerek yok. Bazen görüyorum kasada mal gibi yok ben ödeyeceğim yok yarı yarıya ödeyelim türevinden boş konuşmalarla arkadaki insanları bekletiyorsunuz. Saçma bir ısrar. Diğer kişi de kahveleri ısmarlar. Bu kadar basit.