bugün

- kronik bir şikayetçi olmak . en ufak bir şeyden bile nem kapıp yakınıp durmak.
- ilişkide sevgiyi göstermek fakat bunu yaparken karşı tarafın vazgeçilmez olduğunu hissettirmemek gerek .çünkü hiç kimse vazgeçilmez değildir.
- sevdiğiniz kişiyi kıskançlık gösterilerine maruz bırakmak.
- yapışık ikizler gibi sürekli yan yana olmak. oysa çiftler kendileri dışında da sosyal hayatlarına devam etmeli ki birbirine anlatacakları şeyleri olsun ,merak öğesi canlı kalsın.
- ilişkiyi hayatının merkezine koymak. ondan başka bir şey düşünmemek, arkadaşları dahi bir süre sonra dışlamaya başlamak. bu durum karşı taraftan beklenen ilgiyi alamayan kişide yalnızlığa yol açacak.
- maddi ve manevi yükleri birlikte paylaşmamak bunu tek bir kişinin omuzlarına atıp işin içinden sıyrılmak.
- sevilen kişiyi ya da eşi değiştirmeye çalışmak.zaten bazı şeyleri en başından bilerek tamam diyorsunuz sonra onun saçma sapan huylarını ya da hiç konuşulmayacak küçük hastalıklarını takıntı haline getirip onu değiştirmeye kalkışıyoruz. kişi kendisi isterse alışkanlıklarından ve huylarından vazgeçer bir başkası için bunu yapmaz.
- tartışmalarda konuyla hiç alakası olmayan şeyleri yani geçmişte yaşanılanları gündeme getirip durmak. sesimizi yükseltmek ve karşı tarafa konuşma hakkı tanımamak.
- ilişkide belirli bir zaman geçmemiş olup ilişki rayına oturmamışken evlilik olayını gündeme getirmek. birbirlerinin birçok hareketinin sonuçlarını bilemeyen ya da karşılıklı sorunları daha ilişki esnasında iken çözemeyen çiftler için evlilik kabus ile sonuçlanabilir.
- ilişkide aileleri devreye sokmak. kendi isteklerini bırakıp onların hayatını ,onların istediklerini yerine getirmeye çalışmak.
- aldatmak. en can alıcı nokta. birlikteliğiniz devam ederken heyecan arayışı içinde olmak.yaşanılan onca zamanın, o güzel hatıraları bir anda silip atmak.

ve türevleri...
Surekli ilgi beklemektir. insanlarin hayatlarini birlestirebilmesi icin once iki ayri hayata sahip olmalari gerektigini unutmaktir.
O yapmasin ama ben yapayim mantigidir. Sevgilinizin gece disari cikmasini istemiyorsaniz siz de cikmayin mesela.
Filmlerdeki gibi anlayisli, romantik, sagduyulu, karizmatik, zeki, bir suru hobisi olan bir erkek istemek ve sevgiliyi onlarla kiyaslamaktir. Oysa filmler rolden ibarettir. Onemli olan samimiyettir. Eski bir sahafta iki bardak cay icebilmektir. Bardak ince belli bile olmasa.
kendine benzetme mücadelesidir. herkes olduğu gibi birbirini kabullense pek çok sorun kendiliğinden aşılacaktır.
Taraflardan birinin dominant tavırları ve üzerinde baskı kurulan kişinin bu durumu kabullenerek kendinden taviz vermesi başı çeken hatalardandır.
(bkz: ilişkiye başlamak)
ilişkiyi hayatın merkezine koymaktır efenim, hayatın merkezinde olması gereken asıl şeyleri kaçırmanıza sebep olur.
ilişkiniz olsun ve yine mutlu olun ama merkeze ilişkiyi koyup başka hiçbir şeyi düşünmezlik ederseniz hata olur işte.
Genelde anlamaya çalışmıyorsunuz.
Haklı olduğun halde mesele uzamasın diye özür dilemek.
Yürümeyecek ilişkinin devam etmesi için direnmek.
Kesinlikle yalandır ve kendini vazgeçilmez sanan taraftır.
karşı tarafı boğmak.
Herzaman haktan yana olduğum tarafıdır.yanlış roto boka götürür.
ilişki bir gereklilik olarak görülmemeli. Birlikte olduğunuz insan vazgeçilmez değil. Yalnızlıktan korktuğunuz için de ilişkiyi yürütmeyin. Seviyorsanız yanında olun. Emek var, yaşanmışlık var kafası yanlış çok yanlış.
Kimse birbirini olduğu gibi kabul etmiyor. Değiştirme kafasında -buna ben de dahilimdir- aslında erkekler bu konuda daha uyumlu yalan yok lakin kadınlar yarattıkları yeni erkekten bir süre sonra sıkılıyorlar. Sonuç kadın mızmızlanır erkek bir susar iki susar sonra patlar-ki kadın da bunu ister, ayrılığa sebep olsun- kadın da ayrılıyorum der ve ilişki biter.
ilişkiye başlamak.
erkeksen her zaman kendini bileceksin. öyle kıza karı gibi ilgi gösterip yanaşmıcaksın. elbette ilgi vereceksin ama bi yere kadar. onu şımartırsan o senden yavaşça soğur. her dediğini her istediğini de yapmayacaksın ama gerektiği kadar yapacaksın. emin ol böyle yapmazsan o kız senden 1-2 ayda soğuyacaktır.

ve not: asla kıza kendini acındırma. acındırdığın için o kız senle 2-3 ay daha takılacak ama asla uzun sürmeyecek.
Çok konuşmak hiç fırsat vermemek ve hep özür dileyen kaybetmekten korktuğunu belli eden taraf olmak yaptığım sorun tam olarak bu iyi niyetimden yapıyorum oyun oynamakla vakit kaybetmemek için yapıyorum ama kendime olan saygımı kaybettiriyorum karşı tarafa sanırım.
ilişkiye başlamak.
beklenti ve umutlardan kalıp oluşturuyoruz, hoşlandığımız kişi de su gibi bu kalıbın şeklini alıyor.
hata da bu işte.
Olmuş bir olayı yüze vurup pişirip pişirip önüne getirmesi.
Karşınızdaki insan için kendinizden vazgeçmeyin.
bir partner bulup, uzun vadeli beklentiler üzerinde onu değiştirmeye yönelik, stratejik ve hedefe yönelik hareketlerle çok sık taktik manevra etmek. aynı anda partnerle çok fazla ilgilenmek ve onu sıkmak gibi şeyler olsa gerek.

bu biraz daha satranç tanımı gibi oldu neyse.
ilişkinin başında karşıda ki kişiyi tavlamak amacıyla kendini çok farklı tanıtmak ve ilerleyen zamanlarda o kişi kendi benliğine dönünce oluşan hop noluyoruz? bu kim? sen çok değiştin! vb. şeyler..

adam gibi diyin tak tak tak ben buyum, gelirse işine beraberiz, gelmezse herkes kendi yoluna.
hak ettiğinden çok değer vermek.
Yalan, ihanet.