bugün

paketlemeye hazır hale geldiğiniz ve işin sedece kızın babasının takacağı fiyonga kaldığı noktayı belirtir.
(bkz: kritik zirvede neler görüşüldü)
Yada ilişkinin bitme zamanın geldiği an.
'Anneme senden bahsettim, kesinlikle olmaz dedi.Üzgünüm ama, ayrılmamız gerekiyor. 'şeklinde.
sevgilinin artık işin ciddiye bindirmek istediğini belirtmesidir.

- senden annemlere bahsettim.
+ ne dedin?
- hiç aramıyor, sormuyor dedim.
+ ee
- aldatıyo galiba falan da dedim.
+ işten atıldığımı da söyledin mi?
- söyledim söyledim.
+ seviştiğimizi?
- tabi söyledim.
+ yuh. ee onlar ne dedi?
- seni arıyolar olum ebeni zikecekler. valla bak.
en kolay geçilen eşiktir. işin başıdır.
çoğunlukla kızı yatağa atmak için söylenen yalandır. asıl eşlik olmayabilir.

(bkz: acı gerçekler)
-anneme senden bahsettim,
-ee?...
-ne eee
-yani ne dedin?
-işte enne bu pegasuskralicesii, kısmetse ciddi düşünüyoruz dedim.
- o ne dedi?
-"eh işte idare eder" dedi

pegasuskralicesi içinden esas oğlana ( öküzz yontulmamış kereste...). *
eğer erkek bahsettiyse; annenin söz, nişan, düğün üçlemesini bi anda gerçekleştirip kızı gelin olarak ilan ettiği andır.
(bkz: iyi bok yedin)
Geç kaldığınızın belirtisidir. Ceketinizi alıp daha o uyanmadan kapıdan çıkabileceğiniz, nice sabahları kaçırmışsınız demektir.
(ilişkide denizci style**).
- biliyor musun anneme senden bahsettim, resmini gösterdim.
- aaa gerçekten mi? hangi resmimi??*
- hani şu kokteylde çekildiğin var ya..
- ya o benim en çirkin resmim ama yaaaaa.
- ne alakası var, bence gayet güzel.
- ee annen ne dedi peki?
- çok beğendi. bu cuma bize yemeğe bekliyorlar seni.
- neee bu cuma mı? neden ama? hem ben öyle pat diye gelemem ki.**
- ne var bunda aşkım, yemek yiyeceğiz işte hep beraber, seni de görmüş olurlar.
- cnm bak sen bu hafta için onlara bi yalan uydur. aradan biraz zaman geçsin hem. daha çok erken değil mi? sonra yine bir araya geliriz zaten. daha çoook zamanımız olacak.***
- ...................

bir kaç hafta sonra da ilişkinin yürütülemeyeceği hissedildiğinden bitmiştir.
önemsiz bir an da olabilir bu.
Tokezleyip yuvarlanarak yaralanmamak icin derhal topuklariniz kiciniza degecek sekilde kosarak, kosarken arada bir arkaniza donup elinizdeki bir bag sarimsagi ardinizda kalanlara gosterip tukurerek kacmaniz gereken esik. Cunku o noktadan sonra geri donusu olmayan yollara girilip iliskinin icine edilmesi kacinilmaz sondur.
aha o an ki ne andır, ilk zamanlarda önemsiz gibi görünen, zaman geçtikçe ciddileyetle yadsınamaz bir bağlantısı olduğunu farkettiniz andır. uzun süreli bir ilişkiniz varsa, gerçekten evlenmeyi düşünüyorsanız, üstüne üstlük siz onu anne/babanızla tanıştırdığınız halde onda hiç bir kıpraşma yoksa kendi ailesine dair oturup bi düşünmek gerekir.bu durumda ya karşı tarafın ilşkinin ilerlemesine dair beklediği bir şey vardır; belki evlenmek istiyorum derken tam emin değildir sizi de kaçırmamak için evlenmek istiyorum der, ya da evlenmek filan istemiyordur.
iki türlü de;
sıçtınız.
ilişkinin huzurunu bozan eşiktir. daha okulun bitmesine vardır ama sevgili kişisi rahat durmaz ve annesine sizden bahseder. hayır anlamıyorum. bahsettin eline geçti?
kız tarafından bakınca gayet olağan bi durumdur.erkek bahsetmişse ooooo mucize mücize!
- anneme senden bahsettim
+ ne dedi?
- gelsin beni de siksin dedi
"haberin olsun seni tanıştıracaam haaa" demektir.

"Ciddi ciddi yanıyom hasan, beni gerdek gecesi paklar" demek istiyor da olabilir.
ilişkinin sıkıcı olma evresine girdiğinin göstergesidir.
her zaman ciddiye alınmaması gereken eşik.
+ ah oh uuu devam hızlı! daha hızlı!
- ıh ıh ıh!
* faruk!!! noluyor burda????
- ıh ıh! anne... ıh!! bu.. müge tanıştırayım...
+ ???
- müge ilişkide anneme senden bahsettim
+ farkettim öküz!
+anneme senden bahsettim cansugül.
-ee ne dedi aşkitom
+işte.. sevindi tabi sevindi..
-ay kiyemamm
+ama başka isim söyledim?
-??!
+yanlış anlar diye.
-hönk?
(yaşanmıştır..)
annen ne dedi?
bu soruya hazır mısınız?
anneniz her ne dediyse, istediğiniz kadar söyleyin asla karşı tarafa yeterli gelmez. annesi benim için ne dedi?

ne demiş olabilir? nasıl bir özgüven ki asla yeterince söylenmemiş gibi düşünüyorsun insan evladı sen.
yok ben gibi (!) insan için bu kadar kısa yorum yapmış olamaz. illa uzun uzun konuşmuştur diye mi düşünüyoruz napıyoruz anlamadım.

-beğendi güzel kız dedi. (nasıl yani bu kadar mı? ) başka ne dedi? ey anne kişisi bu mükemmel kadın için tek yorumun bu mu?

-annem seni beğendi, hoş çocuk dedi. (başka bir şey demedi mi? yok demedi. iç ses: kim bilir neye kıl oldu kaynana.

türk anneleri türk evlatları ve beğenilme egosu.
ilişkinin ciddileştğinin göstergesi olur genelde ama dikkat dalgacı bir sevgiliniz olmasın.
- aşkım bizimkilere senden bahsettim.
- ee, neler dediler? ( gözünü sevdiğim merak! )
- çok şeker dediler, bıdıbıdıbıdı. ama ben dedim ki anne sen bunun böyle göründüğüne bakma kollarına faça atıyor dedim ben, hehehehe
- NE!!!
-bir de dedim ki hayatım anne bu benden beter, acaip keş dedim
- !!!!!!!!!!
bizzat yaşanmıştır.
bence mutlu olunması gereken bir durumdur. çünkü durduk yere söylenmez, ciddi düşünüyordur.
ama bi keresinde söylemişti birşey olmadı yani. bazen saçma olabiliyor tamam.