1. 1.
  bu problemlerde konu ile alakası olmayan sayılar sırf çocuğun cahil beyni iyice kaysın diye aralara serpiştirilir. vahim durum olup şikayet edilesidir.

  örnek: bir fabrikada çalışan işçi sayısı 1434'tür. zengin ve gaddar patron, bu işçilerden 454 tanesini kovup yerine 256 tane sefil almıştır. bu 256 sefilin çocuklarının toplamı 675 tir. 256 sefile verilen para aylık 500 lira olduğuna göre fabrikadaki yeni işçi sayısı kaçtır?

  bu kadar rakam denkleminizi bozmasın şaftı kaymış kardeşlerim. 1434 ten 454 çıkarıp 256 ile toplayınca yeni işçi sayısını buluyorsunuz. banane çocuklarından yani? ne yerlerse yesinler.
  4 -1 ... cool adam
 2. 2.
  havuz problemleri ilginçtir.

  bir musluk 10 dkda doldurur diğer musluk 7 dkda doldurur bi muslukta 15 dakikada boşaltır üçünü bir açarsan ne olur tarzında ilginç ve düşündürücü problemlerdir.
  1 ... lambanin cini
 3. 3.
  öğrencilerin matematikden nefret etmesini sağlayan en çok 'x,y' ile başlayan soru tipleri.
  1 ... kazmakurek
 4. 4.
  (bkz: matematiğin kendisi başlı başına problem)
  2 ... ecivecivokke
 5. 5.
  yukarıda bir grafik vardır ve sonraki 5 soru bu grafikle ilgilidir.
  işte ilk soru:

  aşşağıdakilerden hangisi yukarıda değildir? * *
  3 -1 ... artemistik
 6. 6.
  levent ve bülent oğullarıyla balık tutmaya gittiler. levent oğlunun tuttuğu balığın iki katı kadar balık tuttu. bülent de oğlunun tuttuğu balığın iki katı kadar balık tuttu. toplam 21 balık tutulmuştu. levent’in oğlunun adı mert’ti.
  - bülent bey in oğlunun adı nedir?
  - her biri kaç balık tutmuştur?

  ilköğretim 3.sınıf öğrencisine ders kitabında sormuşlar bu soruyu.yani ben bile soruyu anlayamadım taki internette görüp mantıklı bi çözüm görene kadar.bunu 3.sınıf cocuğu mu anlayacak?
  1 ... sscb salatasi
 7. 7.
  birden fazla muslukla dolan ve birden fazla delikle boşalan havuzlar..

  niye iki musluk aynı sürede doldurmuyor, niye iki delik aynı sürede boşaltmıyor. aynı özellikte musluk kullansanıza kardeşim, delikleri aynı boyutta yapsanıza. malzemeden mi çalıyosunuz nedir?
  2 ... tuckleberry
 8. 8.
  3 kişi para birleştirip bir radyo almaya gidiyorlar. radyo 30 lira. hepsi 10'ar lira koyup radyoyu alıp gidiyor. fakat sonra tezgâhtar radyonun indirime girdiğini ve 25 liraya düştüğünü hatırlıyor ve çırağına 5 lira verip gidip para üstünü iade etmesini istiyor. çırak 5 lirayı 3 kişiye bölüştüremeyeceğini düşünüp 2 lirayı cebine atıyor ve 3 lirayı 3 kişi arasında bölüştürüyor. böylece radyoyu 9'ar liraya almış oluyorlar. şimdi: 9 x 3 = 27 çırak da cebine 2 lira attı 27 + 2 = 29 peki geri kalan 1 liraya ne oldu?
  * *
  ... mechanix
 9. 9.
  5'i 5 kuruştan 5 elma ne kadardır?*
  ... y1git
 10. 10.
  havuz problemlerinden bolca örnek bulunabilcek problemlerdir. can sıkıcıdır, kafa göz patlatıcıdır. bu havuzcular çok müsrif, vurdumduymaz, bencil insanlardır misal. dünyada kıtlıktan bahsediliyor. adamlar bir taraftan yok 1 saat yok 2 saat açık tutuyor, ki anladığım kadarıyla o havuzda yüzen de yok, sonra da utanmadan alttan bir musluk açıp boşaltıyor havuzu. madem boşaltacaktın neden doldurdun? madem dolduracaktın neden boşalttın? bu ülkede kriz yok mu, global ısınma yok mu, kıtlık yok mu, türban meselesi yok mu? hepsi var. haşemamı da alıp gidiyorum ben o zaman.
  1 -1 ... agnostic