1. 1.
  insanların, merak ettiklerini tatmin etmek için denedikleri aksiyonlar.
  örnek: mide uzunluğunu ölçmek.
  gerekenler: bir ip, bir dilim ekmek, cesaret
  deney: önce ekmek dilimini ipe bağlıyoruz. daha sonra ekmeği yutuyoruz çiğnemeden.
  we bir iki dakika bekliyoruz. ip gerilmeye başladığı an çekiyoruz. ipin bazı kısımlarının rengi değişecektir. bu bize uzunluğu verecek.
  not: fazla beklerseniz ekmek kalmaz ve ip bağırsaklara gider. bu ise hiç iyi olmaz.
  3 -1 ... komikimben
 2. 2.
  suya sodyum parçaları atarak patlamasını sağlamak.
  2 ... 10ufuk10
 3. 3.
  spermi mikroskopta incelemek.
  4 ... mzfcagri
 4. 4.
  (bkz: 2002 genel seçimleri)
  (bkz: 2007 genel seçimleri)
  3 ... gore gori chapa tipa rota hey
 5. 5.
  şahsım tarafından yapılmış, facebook ve insanların arkadaş listeleri ile alakalı bir deneydir. ilginçtir ama sonuç oldukça çarpıcıdır.

  bir arkadaşın arkadaş listesine bakmaktaydım. arkadaş kronun teki, allah sizi inandırsın hilkat garibesi gibi. bu arkadaşın listesinde yaklaşık 30 adet ecnebi memleketlerden hatun yer almakta. ulan dedim, bu ibnetor bunları hayatta tanımıyordur. kesin arkadaşlık teklifi yolluyordur ve hatunlar kabul ediyordur falan diye düşündüm ve biraz da öyle olsun istedim çünkü öyle değil olmuş olsaydı kalıbımdan utanacaktım. neyse, düşündüm taşındım ve bir deney yapmaya karar verdim.

  deney şuydu: bu arkadaşın listesindeki bir hatuna arkadaşlık teklifi yollayıp, kabul edecek mi bekleyecektim. ve yaptım da... yaklaşık 7 gün bekledikten sonra ümitlerim azalmaya başladı. ve en sonunda, az önce arkadaşlık teklifimin kabul edildiğini gördüm. ve deney başarı ile sonuçlandı.

  sonuç: o arkadaş bu hatunların bir çoğunu tanımıyor. rastgele karşısına çıkan hatunlara arkadaşlık teklifi göndermiş ve onların da çoğu kabul etmiş. tıpkı benim teklifimi kabul eden, hiç tanımadığım, taş hatun gibi.

  sevgilerle...
  4 -2 ... leadman
 6. 6.
  beşinci entryi okuduktan sonra, bir el bombası alıp avucunuzla iyice sıkıp daha sonra pimini çekip kaç saniyede patladığını öğrenmek.
  2 ... viba
 7. 7.
  her çocuğun yakaladığı sinek ve böcekler üzerinde yaptığı deneylerdir. bilimsel amaç yoktur. tanıma amacı vardır. mesela sineklerin kanatları yakılır ve yaşıyor mu diye bakılır. sonra arka kısmı koparılır vs.
  3 ... fidelcastro
 8. 8.
  marangoz olan dayımın tahtadan yaptığı oyuncak kamyoneti aldıktan yarım saat sonra,
  tek tekerleğini kırıp:
  - oğlum neden kırdın sorusuna
  -üç tekerli nasıl gidiyo bakmak için cevabını vermek.

  deney: üç tekerlekli kamyon nasıl gider?
  sonuç: yanağında kocaman bir kızarıklıkla ağlaya ağlaya...
  6 ... vanthonis
 9. 9.
  karıncaların dövüş yeteneği üzerine mahalledeki abilerimiz bir deneyidir.
  irice bir çekirge kavanoza kapatılır. ardından içine şu arkası havada duran karıncalardan atılır. çok kısa içine mücadele başlar. çekirge karıncaları birer birer indirip. ayağı ile eziyordu lan resmen. karınca takviyesi sürdürülür ve sonunda o karıncalar çekirgeyi ölürür. çekirge son anlarında savaşmayı bırakıp kapağı açmaya çalışır ama başaramaz. karıncalara uzun süre yetecek yiyecek çıkar.
  gerçi anlatırken içim kalktı, çok pisliklermiş lan. ama çocuklar yapar böyle şeyler.
  5 ... regulus
 10. 10.
  (bkz: colayı küflenmeye bırakmak)
  (bkz: adını hüsnü koymak)
  3 ... mourn