1. .
  kisinin ilgilendigi alan ile bilgilendigi alanin farkli olmasi durumudur.
  ... calemityceyn
 2. .
  genel birikim göz önüne alınarak, eğitim şeklinde edinilen bilgi saf dışı bırakıldığında; kişinin bilgilendiği alanın aynı zamanda ilgilendiği alan da olmasının mantıksal çözümlemesiyle geçersiz olan önerim.

  edit: güncel yaşayış ve bunun getisi olan seçimler, gerçek ilgi alanlarıdır. burada kastedilen seçimler de iş ve sosyolojik tercihler değil, hobi bazlı tercihlerdir. bilginin edinilmesinde bir bağlayıcılık yoksa kişi kendisi bilgiyi edinir, bunun da sebebi ilgi'dir. kişinin ilgi alanı addettiği ve sadece sözde kalan ve söylenegelen tercihler aslında sadece laftan ibarettir.
  ... exfreak
 3. .
  sadece egitim ve akademik kariyer anlaminda dusunulmemesi gereken , genel yasam sekli baz alinarak degerlendirilmesi gereken konudur.
  ... calemityceyn
 4. .
  öss ile çevresel koşullar nedeniyle istemediği bölüme giren bi kişinin başına gelebilecek hadise.
  ... akmai
 5. .
  okul hayatı ya da özel hayatında yapılan tercihlerin aslında kişinin özüne uymaması.
  bir doktor adayının aslında bir tiyatrocu ya da bir müzisyen olmak istemesi ve nedense yönlendirmelerin kurbanı olması. ya da idealist bir kadının evlenip çoluğa çocuğa karışması. bir makine mühendisinin aslında bir futbolcu olmak istemesi...
  o kadar çok fazla örnek var ki, herkes pişman belki bulunduğu konumdan. hep birileri diğerlerinin yerinde olmak için can atmakta.
  ... sexen
 6. .
  ilgi alanlarının bilgisayar olmasına rağmen bir öğrencinin* öss sınav koşulları sonucunda makine bölümü okumak zorunda bırakılmasıdır.***
  ... ilqim