bugün

doğru demiş. islâm'daki uygulamada görülen, şer'i hükümlerle yönetilen devlet anlayışıdır. din ve devlet yönetiminin ayrı tutulması söz konusu bile olamaz.
(bkz: hem laik hem müslüman olunmaz)
ilber hocanın doğruyu söylemesidir. kalkıp sırf topluma şirin gözüküp yaranacağım diye aksini iddia etse adam kendisiyle çelişir zaten. ülkemizdeki kendini müslüman olarak tanımlayan kitlenin %90 ının tatlı su müslümanı olduğu düşünülerse birilerini rahatsız etmesi muhtemel tabi bu açıklamanın.
Ben bunu 10 senedir söylüyorum, en az benim kadar bilgili olan ilber hoca da elbetteki aynı şeyi söyleyecek.

Ama bizim insanımız inatçı ve mal olduğu için 2. Entry gibi aymaz entryler görmemiz doğal...

Şu sözlükte 2. Entryi girenin kafasını yaşayan onlarca kadın ve erkekle tanıştım, cidden laftan anlamıyorlar.

Özet; ilber hoca tespitinde %100 haklı.
hoca konuşmuş yine. efsane biri. hastayım bu adama varya. bilgisi müthiş.

mevzuya gelince, doğru söylemiş. birde ayrıntı var dikkat edilirse, sadece müslüman laik olmaz dememiş, islam laikliği kabul etmez demiş. demek oluyor ki laiklik, buradaki söze göre islam aslında tüm ilahi dinlere göre ilahi hükümleri bertaraf etmesi hasebiyle dinlere karşı düşmanlığını açıkça ilan etmiş vaziyettedir. hemde laikliğin kendisi. laiklik bir sistemdir. inançsızlık sisteminin ismidir sadece.

önce kavramları bir yerli yerine koyalım. niçin ateistler illede laiklik diye tutturuyorlar sanıyorsunuz babalarının hayrına mı ??
tabikide hayır. onlar ilahi dinlerin otoritesine karşı bir başkaldırı düzeni adına laikliğin ardına sığınıyorlar. demokrasinin ardına.
ateistlerin hukuk dedikleri kendi dogmaları. şayet öyle olmamış olsaydı batıda idam serbest bırakılırdı.

insanlar şunu iyice bir anlasınlar önce. ya biri, yada diğeri hakimdir. ikisi bi arada asla olmaz. mutlaka biri diğerine hakim konumdadır.

hocanın sözünü tersten alırsak şu mana çıkar orta yere ; laiklik aslında islama düşmandır. biri diğerini kabul etmiyorsa o halde, diğeri de berikini kabul etmez.
Bakın arkadaşlar gidin jean meslier'in sağduyu kitabını alın.

Bunu söylemekten dilimde tüy bitti.

Kitap salt din düşmanlığı içeriyor ve atatürk emriyle 1928'de türkçeye çevriliyor.

Voltaire ise "benim laiklik Düşüncelerimin temelini meslier'in eseri oluşturur" demiştir.

Artık laikliğin açık ve net din düşmanlığı olduğunu herkes kabul etsin.

Ya arkadaş okumadan fikir sahibi olmayın özetle, lütfen. Bakın felsefi olarak gelişemediğimiz için fiziki ve ekonomik olarakta gelişemiyoruz.

Offf, sığırlar ülkesinde yaşıyoruz yeminederim.
saray kütüphanecisine bak sen hele. ulan yokluktan şu herif bile otorite sayılıyor ya, gel de isyan etme.
Cok dogru bir cumledir. Nitekim islamin anayasisi olan Kuran ile ataturk inke ve inkilaplari catismaktadir. Kuran seriati emrederken Ataturk inkle inkilaplari laikligi ve cumhuriyeti emretmekte.
Ilber hocanın kendi görüşüdür - birçok din aliminin görüşüyle çelişen bir görüştür.
gerçekler acıdır. doğruları söylemiştir. islamı öyle ılımlı ılık gibi göstermek boşa çabadır, kafa kesen yobaz batıl bir dindir.
Kendisi tarihçi islam dini uzmanı değil ama o kadar okumuş etmiş adam olduğundan islâmî konuları senden benden 100 kere daha iyi bilir.

islam hristiyanlık gibi değil. Hristiyanlık özellikle protestan ahlak, bireye günlük hayatta nasıl yaşaması gerektiğini söylemez.

[Gerçek islam bu değil] konusunu sürtünmeyi yok sayan fizik gibi kenara koyarsak, bir çok sözde din alimi cami hocası, duşa çıplak girmekten tutun da seks yaparken alacağınız hazzı bile irdeliyorsa evet laik düzen islam ile bağdaşmaz çünkü mesele gerçek islam değil algılanan islamdır.

(bkz: nihat hatipoğlu müslümanı)
islam kişinin 24 saatini toplum içinde ki davranışını düzenler kalıplarının dışına çıkamazsın aksini söyleyemezsin yoksa keserler adamı. ibni sina farabi biruni vs. islam dünyasunda yetişen düşünür ve bilim adamları müslüman değildir ve antik yunan felsefesinden beslenirler. Müslüman bilim adamı olmaz olabilemez.
islam kişinin 24 saatini toplum içinde ki davranışını düzenler kalıplarının dışına çıkamazsın aksini söyleyemezsin yoksa keserler adamı. ibni sina farabi biruni vs. islam dünyasunda yetişen düşünür ve bilim adamları müslüman değildir ve antik yunan felsefesinden beslenirler. Müslüman bilim adamı olmaz olabilemez.
namaz kılmayın diye kur'an da emir var ona kalırsa...

lafın başını sonunu anlamadan neden bir cümle ile bu kadar yanlış düşünce üretebiliyorsunuz anlamıyorum.
müslümanların (islam dinine inandıklarını iddia edenlerin) riya ve iki yüzlüğüne bakarak bu söz için yanlış diyebilir miyiz?
tarikatlar cemaatler sistem içinde devlet kamu malını talan etmek idare de söz sahibi olmak için demokrasiyi bir araç olarak kullanmıyor mı?
demokrasi günümüzde laiklik ile eş değer anlamdır ve sistemin vazgeçilmezidir.

cemaatler tarikatlar toplumda sistem de kamu kaynaklarında pay sahibi olmak ve pastayı toptan götürmek için laiklik den dem vurmuyorlar mı?
inanç özgürlüğünü en çok kullanan kendi inancını yayıp güç elde edince ve küçük bir fırsat da en katı fundamental yapıya nasıl bürünüyorlar, yaşamıyor muyuz?
inanç özgürlüğünü savunup sistemi ele geçirip laiklik dinsizlik demeleri demokrasiyi tren yapmalarını görmüyor muyuz?
islam dünyasına bakın.
onların dini ona, benim dinim bana denen islam için laiklik sorun değil ama laiklik dinsizlik diyen islam için laiklik kabul edilemez.

ilber hocanın anlatım tekniğidir. en vurucu cümleyi konu dışına çıkıp detaylara girdiğinde söyler.