1. 1.
  celal şengör hoca'nın sarfettiği "Türkler cahil bırakılmadı, Türkler cahil kaldılar, kendi kendilerini cahil ettiler. En cahil Türkler Müslüman olan Türklerdir'' seklindeki yerinde sözleri üzerine yaşanmıştır. takdir ettim.

  "Adamı buradan kovalamayı düşünüyorsanız çok ayıp edersiniz. Söylediklerini iyi dinleyin, kıyamet koparmanın hiçbir anlamı yok. Bu memlekette benim de tasvip etmediğim birtakım görüşler var. Türkiye aleyhinde söylenen haksız laflar, üstelik bunlara katılanlar var, kıyameti koparmıyorum, dinlemeyi tercih ediyorum."

  https://odatv.com/celal-s...edersiniz-15121928_m.html
  1 -2 ... acele etme papaz efendi
 2. 2.
  Profesörler birbirlerini ne olursa olsun desteklerler genelde.
  2 ... reading zindani balladi
 3. 3.
  Olayın aslı beyni kavga etmekten, savaşmaktan başka işlere de çalışan insanların fikirlerini beyan etmeleridir.
  Celal Şengör haklı yada haksız olabilir, fikrini beyan etmiştir, ilber Ortaylı ise fikirlere savaş açmanın gereksiz olduğunu, savaşmak yerine dinlemeyi tercih ettiğini söylemiş.

  Kişisel görüşüm Türklerin islamiyeti kurandan bağımsız kaynaklardan öğrenmelerinden dolayı ki bu kaynaklar düşünen insanları sevmezler, düşünemeyen insanlar yetiştirdiler ki kendilerine kölelik etsinler, bunlar Türkleri geri bıraktı, Türkler onların peşinden giderek kendilerini geri bıraktılar,
  Bu islamiyet'in getirdiği birşey değil, müslüman! Hoca!efendi!lerin eseri.
  1 ... beterbocek v2
 4. 4.
  ilber hoca'yı takdir etme sebebidir. Celal şengör hocamız ateist olmasına rağmen şimdiye kadar hiçkimsenin inancına hakaret etmiş değildir.

  O sözünde 11. yüzyıldan itibaren gazali gibi bilim düşmanı yobazların hakim olmasıyla ve daha sonraki yüzyıllarda da moğol istilaları ile islam medeniyetinin çökmesinden bahsediyor.

  Abbasi halifesi memun'un yaptığı devrimden sonra müslümanlar 11. yüzyıla kadar bilimde çok ilerleme kaydetmiştir. hatta bugün bataklık olarak tanımlanan orta doğu o zamanlar bugünün avrupası gibiydi. Bilim merkezi haline getirilmiş, dünyanın farklı yerlerinden bilim adamlarının çalışmalarına ev sahipliği yapmıştı.

  Fakat gazali denen yobaz hayatı boyunca akla ve bilime karşı savaş verdi. Bugün nasıl cüppeli ahmet gibiler "boşver kafayı fazla yormayın, aklınızı putlaştırmayın" deyip bilimi boş bir dünyevi uğraş olarak görüyorsa o dönemlerde gazali gibi yobazlar da aynı bunları söylüyordu.

  Tabii moğol istilasından sonra o medeniyet de tamamen ortadan kalktı. sonra Müslümanlar neredeyse bir arpa boyu yol alamadı. osmanlı'da da durum aynıydı. fatih sultan mehmet gibi akılcı, bilime ve sanata değer veren bir deha yaşadıysa da bu da yeterli olamadı. Nasıl atatürk'e rağmen türkiye cumhuriyeti adam olamadıysa fatih'e rağmen de osmanlı adam olamadı. osmanlı bilimde kayde değer bir gelişme kaydedememiştir. Osmanlı'da 600 sene boyunca adam gibi bir tane fizikçi, kimyager, biyolog ya da jeolog gibi bir bilim insanı var mıdır? Bakıyorsun o bilim adamı diye sandıklarına onlar da çoğunlukla tarihçi yazar ya da gezgin. piri reis deseler idam edilmiş, hezarfen ahmet çelebi desen sürgün edilmiş, takiyüddin desen onun da rasathanesini şeyhülislamın fetvası ile topa tutarak yıkmışlar. neresinden tutsan elinde kalıyor osmanlı.

  Evet doğru söylüyor celal hoca, osmanlı türk tarihinin en alt noktasıdır. Türklerin cehalet ve gaflet uykusunda olduğu karanlık bir dönemdir. Sadece bilimsel açıdan değil türklük açısından da öyledir. Osmanlı her ne kadar türkler tarafından kurulmuş olsa da sonraki yüzyıllar artık türklük vasfını kaybetmiş ve türklüğünden utanır hale gelmiştir. Osmanlı'da türkler; araplar, ermeniler, rumlar ve yahudiler kadar bile değer görmemiştir. 'Türk'üm' demek ayıp karşılanmış, türkler doğru dürüst üst mevkiilere de gelememiştir.

  Bugünkü müslümanlar genellikle cahildir, doğru. Zaten cahil olmasalar cezayir, libya, mısır, filistin, suriye, ırak, afganistan vb. bu hallerde olur muydu? Bakıyorsun o petrol fışkıran arap ülkeleri bile adam olamıyor. yok neymiş amerika sömürüyormuş... sen evinin kapısını açık bırakıp çıktın sonra da hırsız girdi diyelim. bu durumda senin hiçbir hatan, salaklığın yok mu? Tamam suçlu olan hırsız ama sen de salaklık etmişsin. madem adamlar sömürgeci sen de akıllı olacaksın, sömürülmeyeceksin.

  Türkler de genellikle cahildir evet. bakın nickim bile faşist ama ben de kabul ediyorum gerçekleri. Elin gavuru mars'a nasıl koloni kuracaklarını tartışıyor, "çoklu evren teorisi mi paralel evren teorisi mi" onu tartışıyor; bakıyorsun bize hala yok türbanlı öpüşmüş, yok aleviydi sünniydi, yok can yaman şunu demiş, yok aleyna tilki bunu demiş, yok kerimcan şunu paylaşmış... ulan televizyonda bilime dair en ufak bir şey konuşulmuyor be! Onun yerine orucu neyin bozup bozmadığı, neyin caiz olup olmadığı anlatılıyor. Millet de bunları izleyip zengin ediyor.

  Erbakan'ı sevmem normalde ama güzel bir laf etmiş: "8 milyonluk israil için 1,5 milyar müslüman ebabil bekliyorsa; o ebabil kuşları gelse israil'i değil bizi taşlar."
  1 ... fasist psikolog