1. 1.
  il ile şehir kesinlikle eş anlamlı değildir!
  il yani eski deyimle vilayet ; ülkenin köy , şehir gibi yerleşim alanları ile orman, otlak , bataklık, dağ ,ova gibi yerleşim dışı coğrafi alanlarını da içeren geniş bir parçasıdır.
  Şehir yani bir başka deyimle kent; ilin içinde nüfusu 10 bini aşkın ya da 10 bini aşmasa bile en azından ilçe merkezi konumunda olan yerleşimlerdir.
  Sözlük yazarlarını geçtim, nice gazete yazarı vali ve bakanların bu iki kavramı karıştırdıklarına sürekli şahit oluyorum.
  Konu iyi anlaşılsın isteyenler aşağıya yazdıklarım üstüne düşünmeliler.
  ilin alanı çok geniştir.Şehir alanı genellikle ilin yüzde onunu bile bulmaz.
  ilin içinde biri il merkezi şehir olmak üzere çok sayıda şehir bulunur.
  ili vali yönetir. Şehir -sadece beledi hizmetler yönünden- belediye başkanı tarafından yönetilir.
  Konya en geniş ilimizdir.Ve istanbul ilinden yaklaşık 8 kat daha geniştir.
  istanbul en büyük şehrimizdir.Ve Konya şehrinin alanından yaklaşık 10 kat daha geniştir.
  izmir ili istanbul ilinden daha büyüktür.Ama istanbul şehri izmir şehrinden daha büyüktür.
  Türkiye'de 81 il vardır.Ama yüzlerce şehir vardır.Çünkü aynı il içinde onlarca şehir olabilir.
  Hatay bir il(=vilayet) adıdır.Antakya ise Hatay ilinin merkezi konumunda olan şehrin(=kentin) adıdır.
  Büyükşehir belediyelerinin hizmet verdiği alan o ilin merkez şehridir.Diğer alanlar şehrin değil ilin parçasıdır.
  izmir'in Ödemiş ilçesinin Üzümlü köyündeki kişi izmir ilindendir ama izmir şehrinden değildir. Buradaki karışıklık ile merkez olan şehrin adının ilin bütününe verilmiş olmasıdır. Garip ama gerçek olan şudur ki ilin adının farklı, o ile merkez olan şehrin adının farklı olması daha doğrudur. Örneğin ilin adının içel, ile merkez olan şehrin adının Mersin olması daha doğrudur.Ancak içel adı bakanlar kurulu kararı ile kaldırılmıştır. Muhtemelen bu karara imza atan bakanlar bir yanlışlığı düzelttiklerini zannediyorlardı.
  Sakarya ilin Adapazarı şehrin adı idi.Kocaeli ilin izmit şehrin adı idi.Ancak şimdi bu şehirlerin adının ilin adı ile aynı olduğunu görüyoruz.Tıpkı Kalan adının unutulup il adı olan Tunceli adının ilin yanı sıra şehrin de adını taşımaya başlaması gibi.Hakkari-Çölemerik ve Ağrı-Karaköse de eskimiş örneklerdir.
  4 -1 ... salisendromu
  #14399532 :)
 2. 2.
  Türkiye de kaç şehir vardır sorusunun cevabı 81 değildir. cevap 500 den fazladır.
  2 -1 ... salisendromu
  #14767240 :)
 3. 3.
  bu başlığa bir şey yazarsam acaba aptal konumuna mı düşerim? kaygısı pek çok kişide derin şekilde hissedilmektedir.
  2 ... salisendromu
  #14796580 :)
 4. 4.
  pek az kişinin bildiği bir doğru. bunlar bir de çıkıp "hande yener bodrum'u şehir sanıyormuş bak ahahaha" diye gülerler kadının bodrum şarkısının sözlerine. Bodrum'un bir şehir olduğu ancak il olmadığı gerçeği hakkında bilgi sahibi değildirler. Çok kolay, güncel bir bilgi olmasına karşın ısrarla il ve şehir kavramlarını aynı kefeye koyarlar.
  2 ... milestraume
  #14796633 :)
 5. 5.
  doğru bir önerme. şehir ve kent eş anlamlıdır ama il onları kapsar.
  2 ... saskin ordek yavrusu
  #14796677 :)
 6. 6.
  doğru önermedir. bir beldeye bile şehir denebilir. * * il ise çok farklı kavramdır. örneğin istanbul ili, kendi büyükşehir merkezi ile birlikte şile, silivri, çatalca ile birlikte en az 4 şehire sahiptir. muğla ili, kendi il merkezi ile birlikte bodrum, fethiye, marmaris, datça, milas, yatağan, kavaklıdere, ula, köyceğiz, ortaca ve dalaman ile en az 12 şehre sahiptir. * *
  1 ... hayatin sillesini yemis adam
  #14796699 :)
 7. 7.
  Adam ile vali olmuş. Verdiği demece bak! "Ben bu şehrin valisi olarak!,,," şehrin valisi olarak denmez sayın vali! Ilin valisi olur. Evet ilin bir parçası olarak aynı zamanda şehrin de valisisin ama . . Başbakan şunu diyor mu: Ben ege bölgesinin başbakanı olarak!. . .
  ... salisendromu
  #14989989 :)
 8. 8.
  Cezayir ülkesinin başkentinin cezayir şehri , tunus ülkesinin başkentinin tunus şehri olması durumuna benzer ilin en önemli şehrinin adının ille aynı adı taşıması durumu. Ülke ile şehir aynı olmadığı gibi il ile şehir de aynı değildir.
  ... salisendromu
  #18311659 :)