bugün

bu ekonominin başına en iyi ekonomist kim varsa prof felan gelsin ekonomiyi düzeltemez. dolarda düşmez. millet sanıyor ki dolar yükseliyor. asıl düşen şey tl nin değeri. mesela 2010 da 1 manat 2 tl idi şimdi 4,25 civarı olmuş.

bakkal hesabı ile ekonomi ye yön verirsen. veresiye defterine daha çok çokomel yazılır. bunlar daha iyi günler. tabi üzücü bir durum.
Saman ithali durdurulsun belki düşer.
bizi bu duruma getiren mallardan birine hala laf anlatma çabalarınız takdire şayan.

yemin ederim ayakta alkışladım sizin bu iyimserliğinizi.
bir: karşılıksız para basmayacaksın. matbaada gazete basmaya benzemez bu işler...
iki: üretim yapan, istihdam sağlayan tesisler açacaksın... yol yabdıkla, aslanlar gibi satarızla olmaz bu işler.
üç: demokrasiyi, demokratik hak ve özgürlükleri yaşatacaksın... hort zortla ev bile yönetemezsin değil ki ülke yönetesin.
dört: adaleti ve hakkaniyeti eksik etmeyeceksin. kendin 46 yaşında emekliliği içine sindirip.. eyt' liye 65 olda gel demeyeceksin.

not: kısacası son 20 yıldır söylediğiniz tırışkadan nağmeleri keseceksiniz....
belki o zaman... yani 5-6 yıl sonra dolar düşer...
Akp gelince neden dolar 1.3 lere kadar düştü. Çünkü akp ilk geldiğinde demokrasiye önem verdi. Avrupa ile iyi ilişkiler içine girdi. Ama şimdi ne yapıyor ülkeyi otokratik bir konuma sokmaya çalışıyor. Anayasayı bile durmadan ihlal ediyor. Seçim kaybedince o seçimi mahkemeye baskı yaparak iptal ettiriyor. Böyle bir ülkeye döviz neden girsin. Şu an Türkiye 2 savaş yapıyor. Biri Suriye de biri Libya da Bulgar levası neden 4 TL, çünkü bulgarların büyük Bulgaristan kurma gibi niyeti yok. Osmanlı hayalleri ile memleketin geldiği duruma bak. Evet iktidar değişir ve bu anti demokratik durum son bulur ise dolar ile 1,5 lira seviyelerini görebilir.
Niye düşmesin,Rusya'ya kapını kapat,askerleri kendi sınırına çek,ne işimiz var Libya'da Kandil'de Suriye'de,PKK'ya Doğuyu ver,abdnin gözünde senden iyi köle olmaz işte,sonra gelsin dolarlar gitsin coniler gelsin yurolar gelsin imf ler.ülke düze çıkar buna aklın şaşar şuurun barfiks çeker.
Ülke batıyor batıyor.yok mu kurtaran.
Bizim manav Osman amca var, a.k ben onun ! Hep onun yüzünden artıyor bu dolar. Asıl onu indirmek lazım.

Manav Osman amcayı indirmek için oylar RTE ye !

Mallar için daha açıklayıcı entry : iktidar değişince doların düşeceğinin garantisi tabiki yok. Ama iktidar değişmezse doların artacağının, her gün dahada fakirleşeceğimizin garantisi var.
Uzun uzun açıklardım da buna değer mi emin değilim. Şöyle özetin özeti yaparsak; gelişmekte olan ekonomilerde hukuksal anlamda özel şirketlerin hakları korunuyorsa yabancı yatırımcı o ülkeye parasını aktarır, ülkeye döviz girer, vergi ile kazanırsın, işçiler çalışır böylelikle iş kolları açılır, yaptığı üretimin tedariki için ulaşım firmaları kazanır, hammaddeci kazanır.

Gel gör ki sen korku yönetimi yaparsan, yandaşlarını koruyup diğerlerine her türlü cezayı kesersen ne yerli ne yabancı yatırımcı kalır ülkende.

2000lerin başlarında dünya genelindeki amerika’nın şirketlerine sunduğu imkanlarla ülkene sıcak para girmiş, sen bu sıcak parayı inşaatta tutup kısa dönemlik bir ferah “lale devri” yaşatmışsın ülkene, halkının gözünü boyamışsın; şapka gidip kel görününce dış güçler diyemezsin ekonominin bu halde olmasına.
En komiği ise kilistarin partisini hükümet olacak sanmaları.*
iktidar değişince düşmez.
Sorumlusu cumhurbaşkanı değil.
Gezi parkı yüzünden ve ekrem imamoğlu yüzünden böyle oluyor.
Artık bu tarz saçmalıkları bırakmak lazım.iktidarın başarısız diplomasisi ve eşit olmayan vergileri sayesinde bu kurları görmemiz gayet normal.Bir de şöyle bakmak lazım.Dolar artmıyor aslında bütün para birimleri artıyor.Yani Türk Lirası değer kaybediyor.O kadar çok borç var ki ülkede dolar üzerinden kapatmak için merkez bankası para bastırıyor böylece Piyasada hep TL Dönüyor.Daha 1 ay önce petrol dibi gördü bizde benzin fiyatlarına zam yaptı adamlar.Ondan da geçtim ekonominin sorumlusu benim diyor rte,Yani kimde arıyacaz suçu Angela Merkeldemi ?
Adam akçe demiş vay aq. Kafalara bak.
ulusal para biriminin, diğer uluslara ait para birimleri karşısında değer kazanması ancak ve ancak ulusal altın rezervinin yükselmesi ile mümkündür...tüm dünyada para birimlerinin değeri, ülkelerin kasalarındaki altın rezervleri ile ilişkilidir. basılan her ulusal banknot, o ülkenin altın rezervinin bir payı niteliğindedir. > Para politikası eğitimi almayanlar sikke mikke sikim sokum yorumlar yapmazlarsa çok sevinirim.

gelelim türk lirası'nın, döviz karşısında nasıl değer kazanacağı konusuna;
iki seçenek var
1- resmi paradan yine sıfır atarız... (aa pardon atacak sıfır kalmadı)
2- üretim yapmaya başlarıs... ( buna da pardon, fabrika kalmadı...)

kısacası, tükenen ulusal rezervi bir şekilde tekrar yerine koymak zorundayız...bunu yapamadığımız sürece, ulusal para biriminin adı lira da olsa sikke de olsa eben de olsa fark etmez!!!!
Akçe ne lan mal.

Üretimi geliştirdiğin gün düşer eğitim ve hukuk kaldıraçtır ama bizimkilerin işine gelmez.
Tarihini bilmeyen siçmik bir insandir. Tarihimize bir göz atalim dolarin yolculuğuna dair.
1946 yılında 1.88 liraya yükselen dolar Cumhuriyet tarihinin ilk devalüasyonun yapılması ardından fiyatı 2.80 liraya çikmiş 1960 ihtilalinde dolar 9 liraya cikiyor ve 1970 lere kadar asla inmiyor. Peşinden gelen yillarda dolar 14 liraya kadar yükselmiş. Sonra gelinen nokta 1999 da hatta en büyük yükselislerine şahit olduk ve bol sifirli ama değeri olmayan paralara sahiptik.
Zaten dolar cumhuriyetin ilk yillarindan beri surekli tirmanmis şuan iktidarda kim olursa olsun kim gelirse gelsin bu döviz seyri asla degismeyecektir. Ancak ve ancak Özüne dönüp cumhuriyetin denilen sömürge düzenin ne olduğunu görüp akçeye geçiş yaparsan düzelme ihtimali yüksektir.
güncel Önemli Başlıklar