1. .
  aslı "ikiyüzlülerin oyununu bozalım" olan sendika.org yazısı.
  filistin ve ikiyüzlüler üzerine bir yazı.

  ..
  Dünya üzerinde yaşayan herhangi bir insan, israil'in Gazze'de, Filistin'de yaptıklarına ya da ABD'nin bu katliamı desteklemesine şaşırabilir mi? Peki "Arap devletlerinin", "Müslüman devletlerin" takındığı tutuma şaşırmak mümkün mü? Uluslararası topluluk denen büyük devletler topluluğunun, Avrupa devletlerinin, Japonya'nın, Rusya'nın bu saldırılar karşısındaki kayıtsızlıkları kimi şaşırtabilir? Peki AKP'nin, Erdoğan'ın sözleri?

  israil devleti kurulduğundan bu yana Filistin halkına çektirdiği acıların görüntüleri hiç değişmedi. Bu görüntüler karşısında siyasi aktörlerin takındıkları tutum da hiç değişmedi. işin belki de en korkunç tarafı, artık bunların kimseyi şaşırtmaması, tersine kanıksanması. israil çocuk katleder, ABD destekler, Avrupa Birliği geçiştirir, islamcı hükümet başkanları yaygara yapar, devlet başkanı eşleri gözyaşı döker ama kalıcı ya da geçici hiçbir yaptırım uygulanmaz. Bu durum güç ilişkilerinin kabul edildiği ve yeniden kutsandığı kalıcı bir bilinç oluşturur.

  israil'in Gazze'ye saldırmasının nedenlerini ve gelişmeleri kısaca sıralayalım. israil'in açıkladığı neden:

  Gazze'den israil!in güneyine yapılan roket saldırıları.

  Ulaşmak istediği sonuç ise:

  roket girişinin sağlandığı Mısır ile bağlantılı tünellerin ortadan kaldırılması

  olarak açıklanıyor. Resmi olarak açıklanmayan nedenlerin başında ise israil'de Şubat ayında yapılacak genel seçimler geliyor. Yine önümüzdeki aylarda Filistin'de de seçimler yapılacak. israil egemenleri, bir taşla birkaç kuş vurma peşinde. Hem kendi iktidarlarını sağlamlaştırmak hem de Gazze Şeridi'nde hâkim olan Hamas iktidarını zayıflatmak istiyorlar. Üstelik bu dönem suç dosyası zaten kabarık olan Bush'a yeni bir suç eklemek ve Obama'ya uygun bir ortam hazırlamak bakımından en uygun dönem.

  Filistin'de ise zulüm var, açlık var, ölüm var, kimyasal silahlar var. Bunların yanında başka hesaplar da var. Zaten bir tane Filistin de yok, birkaç tane Filistin var. El Fetih'in Filistin'i, Hamas'ın Filistin'i, bir de solcuların kafasında 70'lerden kalma bir Filistin. El Fetih, "eğer Gazze'de bir iktidar boşluğu oluşursa göreve hazır olduklarını" açıklıyor. Hamas ise iktidarını, kameramanların çektiği görüntüler üzerinden sürdürmenin hesabını yapıyor.

  Gazze'deki katliamı bir iç iktidar malzemesi haline getirmenin piri ise Tayyip Erdoğan. Bir taraftan israil'e ağır laflar ederken (israillilere göre bunlar düşmandan beter laflar), diğer yandan, iş en ufak yaptırıma gelince dengeler var, bakkal dükkanı yönetmiyoruz diyebilecek kadar pişkin. Yerel seçimler öncesi böylesi bir malzemenin değerini gayet iyi bildiği de açık. Çünkü zaman islamcı mitinglerin, Cuma gösterilerinin önünü açmak için en uygun zaman. Ekonomik krizin iktidarı sıkıştırdığı bir dönemde gerici tabanı bir arada tutmanın, eski aidiyetlerini hatırlatmanın en iyi yolu bu. Emperyalist ve Siyonist işbirlikçiliğin en kritik aktörlerinden ikisi olan AKP-Erdoğan ve Erbakan-Saadet Partisi'nin kendilerini aklamak için bundan daha iyi fırsatı olmazdı.

  yazının devamı için,

  http://www.sendika.org/yazi.php?yazi_no=21548
  ... a la folie