1. 1.
  şehir tam düştü düşecekken, kırım kuvvetlerinin tuna üzerindeki köprünün savunmasını bırakıp, polonya kralı jan sobieskinin, bu köprüden şehre girmeye başlayan osmanlı ordusuna arkadan saldırdığı ve kaçan viyana müdafimlerininde dönerek osmanlı ordusunu iki ateş arasında bıraktığı kuşatmadır.alamandağındaki savaşta, türk ordusu dağılmışken merzifonlu 10 bin kişilik küçük bir kuvvetle, haçlılara karşı akşama kadar cesurca savaşmış, ancak savaş kaybedildiği için önce budin' e oradanda belgrad' a çekilmiştir.
  3 ... dejavu38
 2. 2.
  uLan harbi güzeL bir kuşatma yapmışız.. ama kahpenin döLLeri bizi arkadan vurmuş.. terbiyesizLer.. yiyorsa geL önden de osmanLı'nın meşhur tokatı iLe karşıLaş.. yemez ama.. *
  4 -2 ... tucimania
 3. 3.
  kuşatma başarılı olsa,eminim ilerde roma kuşatması, paris' in fethi, münih' in geri alınması, büyük katalonya savaşı gibi harplere bknz verebilecektik dediğim talihsiz kuşatma.
  3 -1 ... dejavu38
 4. 4.
  yüzeysel olarak bakıldığında kuşatmayı olabildiğince uzun tutup şehri kendiliğinden teslim olmaya zorlama, böylelikle de şehrin getireceği zengin ganimeti elde etme sevdasının karşılığı olarak viyanalılara dışardan yardım gelmesinin, bu yardım sonucunda da bir hezimetin elde edildiği askeri operasyon. bu öyle bir hezimettir ki o günden bugüne osmanlı her geçen gün topraklarından bir kısmını kaybeder hale gelmiştir. korunabilen son toprak parçası üzerinde de bugünün türkiye'si kurulmuştur. kısacası bu kuşatma osmanlı için sonun başlangıcı anlamını taşımaktadır. kuşatmada niçin böyle bir bekleme stratejisi çizildiği de açıktır. osmanlı yönetimi viyana'yı bir süre işgal etse de elinde tutamayacağının farkındadır. bu kuşatma zaten toprak genişletme amacıyla değil osmanlı hazinesinin en önemli kaynağının savaş ganimeti olması ve bu kaynağın bu dönemde tamamen kesilmiş olması sebebiyle hazinenin tazelenmesi adına yapılmış askeriden öte ekonomik bir harekattır. fakat işte sonu hem kısa hem de uzun vadede hüsran olmuştur...
  5 ... schenardi
 5. 5.
  kuşatmanın başarısızlıkla sonuçlanması üzerine viyanalılar şöyle bir şey bulmuşlardır: ay çöreği!

  hilal şeklindeki bu çörek günümüzde de satılmaktadır ve kuşatmadan günümüze bir deyişe sebep olmuştur; "bir ay çöreği yemek bir türk yemektir"

  ayrıca kahve de bu kuşatma sürecinde ve akabinde viyana/avusturya kültürüne girmiştir.
  1 ... endustriyel siyah
 6. 6.
  kuşatmanın başarısızlığının en büyük sebebi kuşatmanın padişahın izin vermeyeceğinden korkulması sebebiyle kuşatmaya padişah çakmasın diye kuşatma için gerekli çapta toplar yerine muharebe toplarıyla gidilmesidir.

  kuşatmadan başarısızlıkla dönmüş olan ve ordusu parçalanan, devlet hazinesini kaybeden merzifonlu kara mustafa paşa savaşı kaybedeceğini anladığında elde kılıç düşmana hücuma geçmişse de heyeti tarafından kendisinin ülkenin tek umudu olduğu söylenerek engellenmiştir, zira bu doğrudur da! fiyaskonun ardından budin e çekilen paşa, padişah dördüncü mehmed e hediyeler gönderdiyse de kellesini kaybetmekten kurtulamamış, ülke de bu çapta bir savaşı idare etme kabiliyetinden yoksun iktidar yalakaları ve yoz kafalılar tarafından felakete sürüklenmiştir.

  savaş hakkındaki bir diğer yanılgı da kırım süvarisinin tuna nehrini tutmaması geyiğidir, halbüki kırım süvarisi hafif süvaridir, ne savunma kabiliyeti vardır, ne de topçu bataryası, bu bakımdan kırım hanını suçlamak pek doğru olmayacaktır.
  -1 ... disco inferno
 7. 7.
  kuşatmanın ardından yapılan viyana savaşının bugün (11 eylül) 324. yıldönümüdür.
  ... batis
 8. 8.
  habsburg'dan gelen takviyeler nedeniyle başarısızlığa uğramış çıkartmadır. zamanlamanın ne kadar önemli olduğunu acı bir şekilde göstermiştir bu kuşatma osmanlı devleti'ne.
  2 ... can bogazdan gelir
 9. 9.
  jan sobieskinin müdahelesi avusturyayı kurtamış ancak kendi ülkesini kurtaramamıştır. bu olaydan 100 yıl geçmeden avusturya rusya ile anlaşıp polonyayı paylaştılar. tarihin ilginç bir cilvesi olarak osmanlılar rusyanın güçlenmesini önlemek için polonyanın yanından yer almış ve polonyayı yok olmaktan kurtarmak için rusyaya savaş ilan etmiştir.*
  2 -1 ... zero95
 10. 10.
  aslında bize öğretildiği gibi tamamiyle bir fiyasko halinde geçmemiş savaştır. yeniçeriler lahımcıların açtığı gediklerden şehrin dış kısmını tamamen ele geçirmişlerdir. fakat jan sobieski adlı ipne ve bu ipnenin süvarileri yüzünden osmanlı yenilgi tatmış ve osmanlı veziri idam edilmiştir.
  2 ... raindrops