1. 1.
    ikinci entry başlık sahibinin ilk entrysinden çok çok daha önemlidir. çünkü geri kalan insanları yönlendiren ikinci entrydir. insanlar tabiatları gereği bir bir guruba ait olmak isterler.

bu aslında sözlükle alakalı değil insanların özüyle alakalı bir tespittir. uzman psikolokların ve pazarlamacıların uzun uzun üzerine düşündükleri bir konudur. çünkü insanları manipüle etmek için gerekli olan enerjinin ortaya çıkartılması fikirden çok fikre ilk yapılan yoruma bağlıdır. mutkala başınıza gelmiştir. size de çok mantıklı gelen bir konuda medeni cesareti yüksek olan ilk kişinin yaptığı yorum her şeyi belirler. ilk yorum eleştirel bir yorum ve takibinde bir eleştiri daha gelirse siz isteseniz de istemeseniz de ya eleştirmeyi ya da yorum yapmamayı seçersiniz. yani insanların %90 ı bu şekildedir.

bazen çok meşhur bir şarkıcı kötü bir şarkı yapar kötü şarkı olmasına rağmen medyanın baskısıyla güzelmiş gibi algılanır ve radyolarda sürekli çalar. bazende çok iyi bir şarkı linç edilir. çok bariz örnek verebilirim.

sezen aksu ve aleyna tilki.

sezen aksu'nun her ne kadar güzel şarkıları olsa da manifesto şarkısı çok kötüdür. en azından ben ve çevremde biraz da olsa müzikalitesi olan kişiler bunun kötü olduğunu söyledi. öte yandan aleyna tilki'nin çok daha güzel eğlenceli şarkısı olan (bkz: sen olsan bari) ya da (bkz: YALNIZ ÇiÇEK) şarkıları sezen aksu'nun manifesto şarkısına nazaran çok çok daha güzel şarkılardır. burada aleyna tilki sezen aksu'dan daha iyidir demiyorum sadece bir şarkısından dolayı kötü eleştiriyorum.

insanları manipüle ederken çok kullanılan ve insanların en çok dikkat ettiği şey yorumlardır.
    bir ürünün değerlendirmesini okurken yapılan olumlu ya da olumsuz eleştiriler alışveriş kararınızı nasıl da değiştiriyor bunu hiç düşündünüz mü ?

mesela elon musk ya da yaptığı iş hakkında hiçbir fikri olmadan çok zeki ve çağının ötesinde bir adam yorumları yaparken acaba medyanın ya da diğer insanların yorumlarının etkisinde kalıyor muyuz ?

cevap kesinlikle evet. işte bu nedenle bir konu ya da bir iş hakkında karar vermeden önce konuyu tam olarak anlamak ve yorumlara maruz kalmadan önce bir karar vermek gerekir. ondan sonra yorumları okumak ya da dinlemek gerekir. mesela ne yapacağınız konusunda bir karar vermeden önce birisine danışmayın. önce her yönüyle araştırın kendi kararınızı verin ve ondan sonra birilerine danışın.

(lütfen ikinci entry'de beni negatif eleştirmeyin zira sizin eleştiriniz pozitif ya da negatif yönde insanları etkileyecektir bunu unutmayın)
    3 ... bado
  2. 2.
    Sezen aksu dan sonrasini okumadim. Zira sezen aksu beste araklayicisidir.
    -4 ... ruut altmis alti