bugün

malı çok ama çok kıymetli olan anadolu çomarlarının kontrol ettiği piyasa.
1 ay önce bir bakayım demiştim.

'Ohaa 2-3 ay içinde fiyatlar nasıl uçmuş' diye düşünmüştüm. Kendi aracıma biçmeyeceğim değerlere vurmuş fiyatlar.

Az önce bir daha bakayım dedim piyasaya kendine gelmiştir diye düşünerek.

Daha da artmış amk! Alan yok satan yok babako siz neyin kafasını yaşıyorsunuz ya?

Çeki düzen de vermiyorlar kendilerine. Manyak herifler.
Ulan eski komünik hususi araba neyim bilmez doğu blokunun sefil ülkelerinde bile şimdi arabalar çaydanlık fiyatına kalu beladan beri otomobili ülkeyiz lan biz bu neyin pahalılığı aq.
O 90 91 92 deki bolluk nereye gitti lan bizimki gibi sefil memur ailesi bile hyundai excel mi alalım lada samara mı alalım bir sıfır araba hayali kurabiliyordu en azından şimdi iş adamlarının bile gözü yaşlı. Her geldiğimde kimsede olmayan yepyeni kupon arabalar binen istanbul ahalisi bile dacia ile Fiat arasına sıkışmış kalmış bu hükümet varken bu ikinci el nah ucuzlar. .
Sıfırdan pahalı arabalar var. Anlamıyorum arabayı hacı hocalara mı okutuyorsunuz da o kadar pahalı. sizden kullanılmışı pahalıya alacağımıza gider hiç kullanılmamışı ucuza alırız.

Fiyatların artışını şöyle yorumluyorlar. Ben 100k kilometredeki arabamı 100x liraya koydum. Başka bir adam geliyor bakıyor arabası 90k kilometrede o zaman benim arabam daha pahalı diyor 150x liraya anlamsız bir ayarla artırıyor. Birbirine göre şekillenen bir piyasa, ekonominin kötü olması tek açıklama değil.
uçmuştur orta sınıf 4-5 senelik arabalar 70 bin tl den aşşağı fiyata yok.
türkiyede bir şeyin fiyatı arttıysa, siktin sene o fiyat bir daha düşmez. mecburen halk alışacak.
anasının amını görmüş piyasadır.
lan ben 1.5 yıl önce 52 bin tl ye 116 bmw aldım benzinli.
şimdi 80 binliraya koysam çok rahat gider.tabi araba 160 bin de ve değişeni yok.
fiyat varkına bak amk
Şu an acayip uçmuş durumda. Geçen senelerde 35-40 bin liraya aldığımız arabalar şu an 50-55 binden aşağı yok.
2013 arabamı satmıstım bedellı davasına 2 sene once
50 bın lıraya suan 70 bın tl
kafamı duvarlara vuruyorum..
Keyfi satıcıyım. *
Ekonomi çoh eyi çoh. Şimdi diyecekler ne alakası var ekonomi ile. Ülkeye "yeni" araba girmezse "eski" araba diye bir şey olur mu? Japonlar 100.000 görmüş arabaya hurda gözüyle bakıyor. Bizim için 100.000 km nedir? Sıfır amınyum.

Yeni arabalar gelmiyor, gelse de alabilen yok. Yeni olmazsa, eski, eski olarak kalmaz.

2016 model araçlara 500.000 TL isteniyor lan? 5 yaşında araba. Neden?

Çünkü 2017 si yok ülkede.
Taksi çıkması, hurda ve ağır kazalı araçların bile değer kazandığı fena çuvallamış olan piyasa.
devletimizin el atmasıyla en yakın zamanda düzelecek piyasasıdır.
özellikle yerli otomobilden sonra her vatandaş maximum 3 aylık maaşı ile sıfır bir otomobil alabilecek.
Trajikomik olan piyasadır.
sıfır arabaların fiyatını geçecek mi acaba diye düşünmeye başladım bu kadar olmaz ya.
serdar beyin follofoş ettiği piyasadır. maliye bakanlığını göreve çağırıyorum şu serdarın peşine düşerseniz kamu borcunun yarısını sileriz.
sakın almayın arkadaşlar paranızı ite köpeğe kaptırmayın.
5 ay önce 32 ye aldığım aracıma 48 bin değer biçiliyor. piyasa bunu gerektiriyor. almazsanız çokta sikime kadar.
dün 65 bin lira olan arabayı bugün 81 bin tl yapmış amk iyiki favoriye ekledik hemen gaza geliyonuz.
kolay para kazanmayı sevenlerin yükselttiği piyasa.

oysa birkaç yıl evvel daha sakindi. evet pahalıydı dönemine göre ama çüşş dedirtmiyordu.

ne zaman al sat yapan çakal tayfa türedi, fiyatlar uçtu gitti.
türk lirasının değer kaybıda etkili oldu tabi.

konuya devlet müdahalesi basit şekilde imkansız.
neyi neye göre fiyatlandiracaksin, kıstas ne olacak?

detaylı bir çalışmayla belki fiyat aralıkları geniş tutularak biraz kontrol altına alabilir belki devlet.
lakin millet mantalitesi diye bir gerçek maalesef devlet kanalındada kendini gösteriyor.

serbest piyasa ekonomisi bu topraklarda istenildiği gibi algılanıyor.
ve değişmez bir gerçekle karşı karşıya, cakalların hüküm sürmesine seyirci kalmaktan başka yol şimdilik yok gibi.
ite köpeğe para vereceğime almam daha iyi.

Yoldaki dilenciye versem o paraları inanın zoruma gitmez.

Ederinden fazla paraya alan enayiler (kusura bakmayın ama öyle. 50 binlik arabaya 90 bin vermek enayiliktir) olduğu sürece bu piyasa daha da artar.

Devletin yapabileceği bir şey yok demiş yazarın biri.

Var kardeşim var. Devletin canı isterse öyle bir el atar ki duruma feleğiniz şaşar.
Millet arabasını satıp ev alıyor deli gibi o derece arttı. Bundan sonra fiyatlar siksen düşmez. Artış hızı düşer sadece. Arabası olmayanlara geçmiş olsun. Bana da.
Birinci etken türkiye cumhuriyeti devletinin araçlara fahiş vergi uygulaması. ikinci etken türkiye cumhuriyeti devletinin ekonomisinin dip yapmış olması. Üçüncü etken dünya piyasasının pandemi ile ümtihanı. Dördüncü etken talebin çok, arzın az oluşu. Beşinci etken piyasanın başıboş oluşu.

Mevcut yönetimle bu işin düzelebileceğini hayal etmek en büyük ahmaklıktır. Eğer ki yönetim el değiştirmeden araç fiyatları dünya ortalamasına gelsin, eşek gibi anırırım.

Edit: harf hatası düzeltildi.
95 model tofaşa 25 bin tl istiyorlar oldu olacak üzerine 25 daha koyar, abd de 2 sene tatil yaparım, aynen.
insanlar 2 ay dişini sıkıp toplu ulaşım kullansa seve seve dibe vuracak piyasadır.
ama ne de olsa talep çok. fiyatlar tavan yapar tabi.
bu araba işi zaten iyice moda oldu. instagramda story atma derdinde millet.
üniversiteli 19-20 yaşındaki öğrenci kızlar bile babasına kredi çektirip araba alıyor. otobüse binmeye tenezzül etmiyor.
çok değil ya, 2 ay kimse almasın araba. korkmayın belediye otobüsünde ölmezsiniz.
ama şu an 90 bin lira olan arabayı eylül ayında 35 bin liraya alırsınız. her şey vatandaşın elinde aslında. ah bir uyansak...
Kendi ayaklarına sıkıyorlar farkında değiller. Elbet pandemi süreci sona erecek ve fırsattan istifade dönemi bitecek. Ederinden Yüksek fiyat yazanlar: satamadıktan sonra milyon yazsan ne yazar, millet aptal değil. Bu Piyasada Herkes herşeyin farkında..