1. 1.
  oğlu tarafından tahttan indirilen 8. osmanlı padişahı.
  Ayrıca kardeşi için;
  (bkz: cem sultan)
  1 ... xiphoideus
 2. 2.
  Döneminde dünyanın ilk Standartlar Kanunu, ilk Belediye Kanunları, ilk Tüketiciyi Koruma Kanunları ve ilk Gıda Nizâmnameleri hazırlandığı söylenen padişah.
  (bkz: ikinci bayezid)
  3 ... tifosi
 3. 3.
  haksızlıklara maruz kaldığını düşündüğüm osmanlı padişahı. kanuni fetih yaptı da ne oldu? çöken yine çöktü.
  1 ... eylemci
 4. 4.
  kendisi zamanında bektaşiliği seçmiştir. bunun haberini alan, trabzon valisi katil yavuz gelir ve babasını uçurur.
  2 -2 ... hyperion
 5. 5.
  cem sultan ile yaşadığı taht mücadelesini kazanıp osmanlı devletinin başına geçen, osmanlı devletine yükselme devrinin en durgun zamanlarını yaşatan padişahtır. tabi bunun en büyük nedeni cem sultan'dır. ayrıca cem sultan'ın kendisine göre daha savaşçı ve atik olduğu da söylenir.
  ... illetyus
 6. 6.
  bayezid-i veli diye de bilinir. yukarıdaki suçlamalarla alakası yoktur. din bilgisi ve uygulaması son derece yüksekti. yumuşak huylu ve tasavvufa meyyaldi.
  1 ... zarth vader
 7. 7.
  henüz yedi yaşındayken hadım ali paşa'nın nezaretinde amasya valiliğine tayin edilmiştir. üstün bir devlet adamı olmasının yanı sıra (e babası fatih sultan mehmet tabii) bestekar, şair ve hattattı.
  osmanlı sultanlarının en alimlerinden biridir. çünkü sadece dünya için eğitim almamış, zamanın manen büyük zatlarından da üstün terbiyeyle yetişip olgunlaşmıştır.
  cem sultan ülkeyi ikiye bölelim diye teklif ettiği zaman;
  "kardeşim, vatan ümmetin malıdır. devlet gücünü kaybeder. neticede güçsüz beyliklere döneriz. bu büyük vebal olur. gövdem ikiye bölünür, ümmet toprağı bölünmez!" diyere cevabı reddetmiştir.
  ve bütün olgunluğuyla kardeşine nasihatler vermiştir fakat cem sultan anlamamış hiç olmayacak işler yapmıştır. sayesinde roma'nın fethine zemin hazırlayacak olan otranto kalesi elden çıktı..
  2 ... desiree
 8. 8.
  istanbul'da kapalıçarşı ve istanbul üniversitesi'nin bulunduğu semte adını veren kişi.
  1 ... phial
 9. 9.
  Fatih öldüğünde her iki şehzadeye de gönderilen habercilerden, cem sultan'a gideni bayezid tarafından öldürülmüştür ve cem sultan'dan daha erken başkente giden bayezid tahta geçmiştir.
  ... fightordie die
 10. 10.
  sofu bayezid olarak da bilinir. kardeşinin devleti paylaşma teklifini reddederek devletin parçalanmasını engellemiştir. bu yüzden yaşanan olaylar, yükselme devrinde duraklamaya neden olmuştur.
  ... thaliia