1. 1.
    osmanlı kaynaklarında geçen hadise.
    osmanlı sermayesini idare eden sarraf mösyö zafiri (bkz: galata bankerleri) abdülhamid'in maaşını 750 lira karşılığında iskonto ettirirdi.
    yunan sarraf zarifi abdülhamid'e babacım derdi. abdülhanid ise seni vezir yapacağım diyerek zarifi ile karşılıklı birbirlerini överlerdi.
    (toplumsal tarih s.246 haziran 2014, s. 49.)
    5 -2 ... kafam bir milyon
  2. 2.
    düşmanlarının iftirası değil, yakın adamı tahsin paşa'nın beyanıdır.

http://www.hurriyet.com.t...ah-ii-abdulhamid-10563262
    5 ... rumeli71
  3. 3.
    ya bu adamin devleti yonetemedigi nereden de belli. daha kendi parasini yonetememis aq. insan dolara falan yatirir, 7 lira oldu dolares.
    1 -2 ... peder
  4. 4.
    yandaşların "iskonto ettirmek faizcilik değil" diye savundukları tutumdur.

ben yandaş dininde faizin helal olduğunu zaten yıllarca önce tespit etmiştim (bkz: faiz helaldir).

faiz almak da vermek de faizciliktir a cahil! maaşını iskonto ettirirsen faiz veriyor olursun.

kaldı ki bunun yabancı bankalardaki paraları ise hayrına durmuyordu oralarda. onlardan da faiz alıyordu.

ha, bir de "insider trading" metoduyla yaptığı borsa spekülasyonları vardı ki oraya hiç girmeyelim; doğrudan hırsızlıktır.
    1 -1 ... rumeli71
  5. 5.
    Üst edit: kanuni döneminde ebu suud'un verdiği fetvaya göre %12 faiz caizdir.
    Döneminde 1,5 milyon kilometre kare toprak kaybetmiş padişaha yıkılmayı yavaşlattı diyorlarya bitiyorum bizim millete he yavrum he öyle babası.
    Edit: anlaşılması açısından 2 türkiye kaybetmiştir ulu hakanımız.
    1 ... ebu zindik
  6. 6.
    faiz yemeyi iskontoculuk olarak sirin gösterdiler vay amk.
    ... kafam bir milyon
  7. 7.
    tarihle pek haşır neşir değilim. fakat arada bir açar ilber ortaylı dinlerim. evde de kitapları vardır hocanın, bazen göz gezdiririm.

hoca abdülhamit için diyor ki; hataları vardı ama çok mühim adamdı....ben de abdülhamit ve ermeni meselesiyle ilgili bir kitap okumuştum. orada ermenilerin yaptığı saldırılara karşı nasıl mücadele verildiğini okudum bizzat başka bir ermeninin kaleminden..

türkiyenin en önemli tarihçilerinden biri iktidara yaranmak, hoş görünmek için abdülhamit'in önemini vurgulamıyor. veya laik kesime hoş görünmek için "hataları da vardı" demiyor. objektif olarak bunu yapıyor. bahsettiğimiz kişi ilber hoca.

hoca bu tespiti yaptıktan sonra abdülhamiti yerin dibine sokmak veyahut göklere çıkarmak pek de akıllıca gelmiyor bana.
    1 ... hubel