1. 1.
  puanı herhangi bir lisans programına yetmeyen ya da yetmesine karşın bir önlisans programı okumakta karar almış öğrencilere tercih işleminden önce edilen tavsiyelerdir.

  arkadaşlar bir myo programı tercih ederken, tercih edeceğiniz bölümün kontenjan sayısına kesinlikle bakın. örneğin kız meslek lisesi - çocuk gelişimi bölümü mezunu olduğunuzu varsayalım;

  sakarya ili içerisinde yer alan sakarya meslek yüksekokulunda mevcut bankacılık ve sigortacılık bölümü 50 öğrenci alırken, yine sakarya'da yer alan sapanca meslek yüksekokulu 120 adet öğrenci almaktadır. bu şartlarda tercih işlemlerinizde sapancayı üst sıralara almanız lehinize olacaktır.

  bilindiği gibi bazı bölüm programları sınavsız geçiş ile öğrenci almaktadır.

  tercih klavuzuna baktığınız zaman göreceksiniz, alt alta dizilmiş bölüm isimlerinin karşısında en sağda yerleştirme öncelikleri adında bir başlık var. örneğin; " 11,2,i,93 " gibi ifadeler yer alır. ne olduğunu merak edenler çok olmakla birlikte araştırmış olanların sayısının pekala az olduğunu zannediyorum.

  işte bu konudaki hususlar; doğum yılı, obp puanı ve şehirdir.

  çocuk gelişimi mezunu olduğunuzu varsayalım. tercih yapanlar arasında yaşı küçük olanlara öncelik verilir. misal bu yıl 94 doğumlular mezun olduğundan bu konuda onlara öncelik verilir ve bazı meslek yüksekokulları bulundukları şehirde ikamet eden öğrencileri alır. ayrıca obp'si yüksek olan adaylara öncelik verilir. bunları tercih işleminden önce araştırıp, tercih sıralamanızı ona göre oluşturmanız sizi bir adım öne geçirecektir.
  -1 ... firstman
 2. 2.
  ben hele bir gireyimde nasıl olsa 4 yıllık bölüme geçiş varmış diye düşünmeyin.
  1 ... ssm67
 3. 3.
  bankacılık ve sigortacılık, muhasebe ve vergi uygulamaları, büro yönetimi ve yönetici asistanlığı gibi binlerce mezun veren programları tercih etmeden önce düşünün. sosyal hizmet bölümünü bir araştırın. açıköğretim programı da mevcut.
  3 ... firstman
 4. 4.
  tekrar hazırlanın etmeyin.
  1 -2 ... nickim ne olsun karar veremedim
 5. 5.
  etmeyin. bilgiler tazeyken ortaöğretim kpss ye girin. arkadaşlarınız okurken sizin işiniz olabilir.
  2 -1 ... bilgisayar kumandasi
 6. 6.
  tercih ermeyin, nu meslekte çok para var diyenlere inanmayın, 4 senelik fakulte okuyun.
  ... montreal
 7. 7.
  dikey geçiş hayali kurup tercih etmeyin.

  siktir olup bir dersaneye kayıt yaptırın ve bir senenizi daha feda edin.

  daha mutlu olacaksınız uzun vadede.

  emin olun.
  1 ... delicious
 8. 8.
  kesinlikle tercih yapmayın.
  1 -1 ... vivaldi
 9. 9.
  sosyal hlzmetin 2 yıllığı bir sikinize yaramaz anacım. Hariçten gazel okuyanlara bakmayın sonra sap gibi kalırsınız.
  Amına koyayım mesleği bilen de tavsiye ediyor bilmeyen de. Bari bilmiyorsun; sor soruştur.
  Bir sosyal hizmet uzmanı olarak elimden geldiğince bölüm hakkında gençlere danışmanlık hizmeti verebilirim.
  1 -1 ... yara bandini imzalatan adam
 10. 10.
  dgs'ye çalışırım kazanırım diyorsanız girin derim yalnız geçiş yaparsanız okudğunuz 2 seneyle birlikte toplam 5 sene okuyacaksınız bunuda bilin. gitmek isteyenlere önerim basım ve yayın teknolojiler yada radyo tv programcılığı. basım ve yayından reklamcılığa, radyo tv prog'dan radyo sinema tv'ye geçiş vardır. gitme ya diye sizi karamsarlığa atan kişilere de itibar göstermeyin hayat sizin hayatınız siktiri boktan bir 4 seneliğe gitmektense rahat iş bulacağınız meslek bölümlerine gidin.
  ... littlevanilla