bugün

Doğrusu iki yıllık bölüm mezunlarının ucretli öğretmenlik yapması olan başlık.

Ben üniversite sinavinda iyi puan alıp eğitim fakültesi yazacağımı söylediğimde herkes beni kucumsuyordu. o kadar puan alıp 30 bin sıralama yapmışsın, mühendislik veya saglik gibi daha popüler bolumleri yazmami ogretmenlerimden arkadaşlarıma herkes soyluyorlardi. zaten bu kafalar yüzünden ogretmenlige isteyerek gelenlerin sayisi az degil mi? ben kimseyi dinlemeyerek çocukluk hayalim olan matematik öğretmenliğini yazdım. meb, lisedeki sınıfımdan barajı zor geçip, özel üniversitede iki yıllık sağlık bölümünü bitiren bir kız arkadaşımı ücretli matematik ogretmeni olarak görevlendirmiş. bu kiz da ogretmenligi kucumsuyordu. bizim hayalimiz olan mesleğe, bizden önce alakasız bolum mezunlarını istihdam ederek kavuşturan meb'i sağlıklı düşünmeye davet ediyorum. bu insanların matematik konusunda kendine hayirlari yoktu, öğrenciye ne faydası olacak. bu sadece benim bildiğim olay. bilmediğim kim bilir ne vasifsizlar ogretmen olarak çalıştırılıyor. yakınımdaki sabahci-öglenci egitim veren bir okulda oglen grubunda kadrolu matematik ogretmeni yok, ingilizce ogretmeni sadece bir tane var. geriye kalanlar ucretli ogretmen. Böyle insanlar yüzünden toplumda ogretmenlere kötü bir yaklaşım var. Çünkü bu insanların niyeti eğitim vermek değil. Hepsinin ortak niyeti mesaisini bitirip kendi alanından atanabilmek için bir an once eve gidip kpss kasmak.

istanbul'da bile öğretmenin böylesine eksik olduğu ulkede bu sene hiç ogretmen alımı olmadı. geçen sene mezun olanlar haziran ayından beri bosta. isterse alanında birinci olsun hiçbir şeye yaramadı. seneye bende mezun olup emeklerimin karsiligini almaya calisacagim. umarim bu yolda saçlarımı, psikolojik sağlığımı kaybetmeden hayalime kavusurum.
Yapmasınlar . Biz 4 yıl eğitim fakültesinde okuyalım zar zor atanalım onlar 2 yılla öğretmenlik gibi bir mesleği yapması saçma geliyor bana .
Genel olarak ücretli öğretmenlik çok saçma bi sistem adam edebiyat okuyor ama siktiri boktan bi köye ücretli sınıf öğretmeni oluyor mevzu 2 yıl veya 4 yıl değil...
güncel Önemli Başlıklar