bugün

kafası şey olabilir... karışık... hmmm...
sevdiği kişiye açılamayacak insandır.

-şeyi seviyorum. *
+neyi?!*#?!%^! *
aynen iletiyorum bizim arkadaşın şeyi.

-geçen gün şeye gittim şu bizim şeyciye verdiğim zarfı ptt görevlisi teslim etmiş şey olunca ama benim o şeyden haberim yoktu. neyse yine sonra şeyini şey ederiz şeyin haberi olursa iyi olur. sen şeye söylersin tamam.
kelime dağarcığı çok dar olduğu için 3 kelimelik cümlenin ikisi şey olan kişilerdir.
şahit olduğum bir örnek,

karşılıklı yemek yiyoruz. masaların altında demirler vardır ayaklarımızı koyarız ya, işte oraya ben iki ayağımıda koymuşum. hatunda ayaklarından birin koymak ister.

+şeyini aç şeyimi arana koyim.
-?!?!?!
az okuyan, kelime hazinesi yeteri kadar gelişmemiş insanlara özgü bir konuşma şeklidir.
şeyini şey ettiğimin şeyi

yeri gelince kibarlaşmak hesapta.
ya şey, hani olurya böyle iki lafı bir araya getirmez, öyle bir şey işte.
konuşmacı olarak kimsenin bi yere çıkartmayacağı insandır.
normalde bu kelimeyi kullanmazken, karşısındaki kişiden etkilendiğinden dolayı ne diyeceğini bilemez olup bu kelimeyi kullanan insan da olabilir.
(bkz: anlatım yetersizliği/#5213428)
dimağı dar kelime kapasitesi düşük insandır, dokanmayın nefes alsın yaşasın yeter ona, ancak bu insanlara bi yanımda sızlamıyor değil hani şey kelimesi bi yerden sonra takılınıp kalınası bi kelime olduğundan dinleyeni azdır bunların...bi kedileri belki varsa psikologları* dinler...
%89.62 44+XX kromozomlarına sahiptir.*

(bkz: inandırıcı olsun diye küsüratlı oran vermek)*
(bkz: seyini sey ettigimin seyi)
konuşurken aynı anda bir kaç konuyu düşünen insandır. yoksa bülbül gibi şakıyacak ama beyin izin vermiyor yoğunluktan. (ben de çok yaparım bu işi de, adam gibi konunun aslını yazayım size istedim)
"o şey öyle bir şeydir ki o şeyin yerine hiçbir şey şey yapılamaz." cümlesini kuran insandır.
bir şey şey yapmayı bile şey yapamayan şeylerin şeyidir.
genelde düşüncelerini sözlü yolla anlatamayan insandır.
günlük hayatta sadece 300 kelimeyle geçiştirirlen körelen türk dilinden o kadarcık bile nasibini alamamıştır .

ha heyecanlanma anlarını kapsamaz *
böyle şey bi şey insandır * *
aklı şeyinde olan insandır.

küfretmeyi entellektüel birşey sanan, öyle ki hacca gittiğinde bile şeytana küfrederek taş atan insandır.