bu konuda fikrin mi var? buraya entry ekle. üye ol
 1. 1.
  çok özenli, dikkat çekici ,güzel, hoş giyinmiş kişiler için kullanılan benzetme.
  7 ... asiti kaçmış kola
 2. 2.
  (bkz: bayram sabahları)
  1 ... lavinya_
 3. 3.
  büyük edebiyatçı iskender pala'nın deyimlerimizin öykülerini anlattığı, uzun araştırmalar, büyük zahmet ve emeklerle derlediği okuması son derece zevkli 'eser'i...
  9 ... cryptic
 4. 4.
  (bkz: kırat)
  1 ... ditty
 5. 5.
  Giyim kuşamına özen göstermiş, şık ve süslü kıyafetleriyle dikkat çeken insanlar hakkında sık sık "iki dirhem bir çekirdek" sözü kullanılır. Bu yakıştırma, ağırlık ölçüsü olarak okkanın kullanıldığı eski devirlerden kalmadır. Belki biliyorsunuz, bir okka, bugünkü ölçülerle 1238 gram tutar. Okkanın dört yüzde birine, dirhem adı verilir. (Şimdiki gram ile aynı birim olduğunu sanarak gram diyecek yerde dirhem denilmesi hatalıdır.) Dirhem, daha ziyade hassas teraziler için kullanılan bir ölçüdür. Ancak sarraflar, dirhemden daha hassas ölçümler için bir ağırlık birimi daha kullanılır. Buna çekirdek denir ki toplam, 5 santigram karşılığıdır. Eski devirlerin en kıymetli parası olan bir Osmanlı altını, toplam iki dirhem ve bir çekirdek ağırlığa sahiptir. Bu durumda süslenmiş kimselere, iki dirhem bir çekirdek yakıştırmasında bulunanlar, mecaz yoluyla onlarla altın demiş olurlar ki bizce pek zarif bir nüktedir.
  *
  5 ... pnar
 6. 6.
  eski devirlerin en kiymetli parasi olan osmanli altininin ağirliğidir.

  çekirdek, dirhemden daha hassas ölçümler için kullanilan bir ağirlik ölçüsü birimidir ve yaklaşik 5 santigram'a eşittir. dirhem de yaklaşik 3.21 gramdir.

  iki dirhem bir çekirdek deyimi de bu nükteden yola çikarak kullanilmaya başlanmiştir. kendine bakan, iyi giyimli kişileri anlatirken altin'a gönderme yapılmiştir.
  5 ... spoiler
 7. 7.
  şaşırmış bir edebiyat öğretmeninin dumur anında sarfettiği özdür.

  - Manolya hanım hoş geldiniz, ne almak istersiniz?
  + 2 dirhem bir çekirdek
  - ???
  + en azından kabak çekirdeği olabilir bence.
  1 ... romanticomedy
 8. 8.
  iskender Palanın bir kitabının adıdır.
  2 ... xyorumcu
 9. 9.
  iskender pala'nın deyim ve atasözlerinin çıkış olaylarını anlattığı bakış açınızı genişletmek ve akılda kalacak küçük bilgiler öğrenebileceğiniz kitabı.
  3 ... clementine kruczynski
 10. 10.
  olası bir türk işlemci firmasının ürünü.
  4 ... demerol