1. 1.
  Önce düsün,sonra söyle

  Dogru konus,sakin yalan söyleme ve yalana benzeyen gerçegi de söyleme.Cünkü bir gerçek ki yalana benzer,o da yalan olmus olur.Hep sözünün dogruluguyla taninmis biri olarak bilinmeye çalis.

  Sözü yerine uygun olarak söyle,uygunsuz söz söyleme.Cünkü begenilen sözün hem söyleyene yarari var,hem de isitene. Uygunsuz sözün zarari ise,söyleyene de,isitene de olur.

  Sözünün basina ve sonuna dikkat et.Birisine bir sey söyleyecek olursan yüzüne karsi söyle,arkasindan konusma. Böylece sözü bilerek söyleyenlerden olursun.Cünkü lafini bilmeden konusan kisi,açik ve anlasilir konusan papagana benzer.Papagan sarf ettigi sözden habersizdir.Papagan gibi olanlara,"konusur ama konusmasini bilir" demezler.Öyleyse Konusan ve konusmasini bilen odur ki,konustugu zaman kim olursa olsun ondan bir sey anlayabilmeli.Böyle olmayana insan demezler,çünkü böyleleri insan suretinde hayvandir.

  Söz yüce bir seydir,sen de sözü yüce bil.Cünkü söz en yüksek yerden gelmistir,onun için azizdir.Bu aziz sözün yerini bulunca bildiginden sakinma.Ve yeri degilse sözü harcama, tâ ki sözün zayif olmasin,aklina ve bilgine zarar gelmesin.

  (bkz: Kırk düşün bir söyle)
  ... timebender