bugün

müminlerin başlattığı kampanya.

o kadar camisi olan bir şehirde namaz kılacak yer mi bulamamış adam, ama o mesele o değil. "burası isveç toprağı" ne demek?!

--spoiler--

isveç gıda marketi ikea'nın istanbul esenler'deki mağazasında görevlilerin, mescit soran müşterilere "burası isveç toprağı.. burada ne mescid olur, ne de namaz kılınır!” diye cevap verdiği iddia edildi.

--spoiler--

---

ikea bayrampaşa iletişim:
tel: 444 4 532
faks: 0 212 443 00 08
e-mail: bayrampasakurumsal@ikea.com.tr

edit: laikçilerin zoru ne anlamadım.. eksi yağmuruna tutuyorlar da.
herkesin desteklemesi gereken kampanya.
türkiye'de olmalarına rağmen saçma sapan hareketlerde bulunan firmaya gösterilen tepkidir.

(bkz: müslüman mahallesinde salyangoz satmak)
saçma bir hezeyandır. hayır adam mescit koyar ya da koymaz. bu kimseyi ilgilendirmez. artık abartıp işi arsızlığa vurduğunuzun farkına varın. emin olun chp daha yüksek alsa koyu bir chp taraftarı olacaktınız. birçoğunuz böyle çünkü. kararlarınızın inanarak arkasında durun. saçmalayarak değil. (bkz: yeni bir şey bulun)
şimdi bu kampanyaya karşı çıkan sözde enteller çıkacaktır. yok görüş özgürlüğü yok görüşlere saygı biz ikea'dakiler namaz kılsın demiyoruz ki ayrıca ille mescit yapsın diyen de yok ama burası isveç toğrağı burdan çıkış yok gibi saçma sapan söylemlerde kabul görmez hiç bir zaman. doğru olmadığını umduğum doğruysa orada görevli olanın bulunup dövülmesi gereken durum.
"bir ülkede ticari kurum açmanız sizin oradaki ülke topraklarını işgal ettiğiniz anlamına gelmemektedir. kesinlikle tüm türkiye genelinde yayınlanan bir gazetede özür mesajı yayınlamanız gereklidir. sizi hem insani sorumluluklarınızı hem de ticari sorumluluklarınızı yerine getirmeye davet ediyorum." şeklinde mail yollamama neden olan durumdur.
bir çalışanın yaptıgı kendini bilmezliği bütün firmaya yüklemek çokda mantıklı değildir. kaldı ki olay bir kötüleme kampayasıda olabilir sözün söylendiği ana ait bir belge yok yalan olma ihtimalide yüksek.
daha doğruluğu bile kanıtlanmamış saçma bir olay üzerinden akp yalakalığı yapmaktır.

hepsi akp'nin işidir. ülkede geri devrim düşüncesini bu yollarla kurmaya, her yeri müslümanlara uygun yaptırmaya çalışıyorlar.

türkiye laik bir ülkedir. başka dinden olanlara saygı duymadığın sürece orası isveç toprağı olacaktır.
itibar edilmemelidir.
böyle bir yasağın olması halinde karşısında durulması gerektiğiin savunacak birisi olmama karşın itibar edilmemelidir.
karalama kampanyası olması muhtemeldir.
ki böyle büyük bir firmanın böyle birşey söylemeye götü yemez afedersiniz. burası isveç toprakları diyemezler aga göt ister.
bir de ikea yapı dekorasyon firması değil miydi? gıda firması diyor.
2011 yılında hala ateist olan laikçi lerın zoruna gitmiş olan durum.
burası türkiye ya adam gibi buranın örf ve adetlerine kurallarına uyacaksın ya da o isveç toprağını senin götüne sokarlar. sizin yabancı sermayenize sokiyim.
ağacın kurdu ağaçtan olur utanmasalar ikea nın götünü öpecekler. isveç e yerleşecekler.
(bkz: ikea camii)

neden olmasın? yapan nasıl yapıyor;
(bkz: mega center caprice gold camii)

münafık olmamak gerek. camiyse cami mescitse mescit...tüm ikealar namazgahlarla yeniden düzenlenmeli...
provokasyon amacıyla çalışan medyanın yaygarasıdır.

ikeanın içinde mescidin ne işi var, biraz irice de olsa alt tarafı bir mağazadır. her mağazada mescid mi soruyorsun? bir namazın vaktini geçirecek kadar ne işin olabilir ki? ayrıca orada mescid olsa, her kata, her 100 m2'ye bir mescid mi koyacak adam, misal alt kata koydu mescidi, sen de üst kattasın nasıl gideceksin? o kadar gidinceye kadar hemen yanında forum var.

gereksiz gereksiz işler.

burası isveç toprağı diyen de büyük ihtimal oradaki çalışandır ne arar isveçli orada müşterinin arasında.
araştırma,öğrenme yoksunu insanların gördükleri her şeye inanıp yargılaması sonucu oluşan durumlardan yalnızca biri.
(bkz: http://www.milliyet.com.t....2010/1327175/default.htm) *
(bkz: din elden gidiyor gelin tepki gösterelim)
bir daha sen isveç toprağı dersen o mağazaların camlarını mı kırarlar, taşlarlar mı yoksa gecenin bir vakti kundaklarlar mı belli olmaz. hayır yani usta şurdan git ilerde cami var desen ne olur adam gelip mağazanın önünde mi secde edecek.*
--spoiler--
Kusura bakma demiş vatandaş.Ben burasının Türkiye toprağı olduğunu sanıyordum... Demiş ve çıkmış dışarı!..
Dışarı çıkınca ne görmüş biliyor musunuz... Koskocaman bir bez afiş ve üzerinde şu yazı iftara bekleriz!
Biraz önceki konuşma gelmiş aklına... Burası isveç toprağı ise, burada iftarın işi ne?.. Demek ki demiş; istismar sınır tanımıyor!.. Namaza gelince isveç toprağı oluyorlar ama, para kazanmaya gelince, iftara hoşgeldiniz!..
Saf ayaklarına yatıp, sormuş bir görevliye; Burada iftar yemeği mi veriyorlar? diye... Görevli; yoo demiş; Lokanta var!.. Basıyorsun parayı, yiyorsun yemeği!..
Vatandaş öğrenmiş ki; lokantanın köftesi meşhurmuş...
Sonra düşünmüş;Burası isveç toprağı olduğuna göre, köftenin eti de herhalde kuzu veya dana eti değildir!
Çıkmış gitmiş IKEA'dan... Bir daha gelmemek üzere.
--spoiler--

ne o.çocukları var arkadaş. insanca diyebilirsin ki '' ara sokakta çıkışa doğru mescid var orada rahatlıkla abdest de alabilirsiniz namaz da kılabilirsiniz'' illa sövdürecek ötesine berisine!
--spoiler--
isveç gıda marketi ikea'nın istanbul esenler'deki mağazasında görevlilerin, mescit soran müşterilere "burası isveç toprağı.. burada ne mescid olur, ne de namaz kılınır!” diye cevap verdiği iddia edildi.
--spoiler--

sorarlar adama her iddia edilene sazan gibi atlar mısın!
ekşi sözlükte sabah gördüğüm başlık. çok mantıklı açıklamalar gelmişti, birazda ben yorumladım nacizane;

eğer namaz kılacaksan git camide kıl arkadaşım ikea da namaz kılmak nedir ya? otobüs durağı mı orası birşey mi bekliyorsun? hava alanı mı ? uçağın saatine mi yetişmeye çalışıyorsun da namazını camide kılmıyorsun?

ya ikea da "camide masa sandalye satılmıyor" diye eylem yaparsa? bırakın bu yapmacık müslümanlık ayaklarını, sırf birilerine yalanmak için böyle gerizekalı gerizekalı eylemlere, insanları dindenden soğutmanın manası yok.

aynı şeyi atatürkçü'yüm diye geçinen ergenler yapınca onlarada kızıyorum hocam kimse yanlış anlamasın ota boka provakasyonun anlamı yok. dininde kendine, atatürkçülüğünde. show yapmaya gerek yok.
(bkz: şakirtlerin bayrampaşa ikea yı ateşe vermesi)
buna tepki gösterenin carrefour larda mescit olmayışınada tepki göstermesi gerekir.
- aslında vermeye niyetim yok! fakat göstermekten hoşlanıyorum zira, ilgi uyandırıyor.
gereksizdir. cami mi kalmadı memlektte?
haklı tepkilerini gösteren kardeşlerimiz, bu tepkilerini diğer din ve mezheplerin "inanç özgürlüğü" için de tepki gösterse, şort giydi diye darp edilen kız için de tepki gösterse, oruç dayakları için de tepki gösterse ne güzel olur.
ikea'ya namaz kılmak için gidenlerin gösterdiği tepkidir.

arkadaş orası alışveriş merkezi, ibadetin yeri bellidir, her yerde ibadet yapılmaz. namaz kılacaksan git evinde ya da artık her köşe başında yapılan camide kıl. her yerin kuralı var, herkes senin istediğin gibi olmayacak bu ülkede anladın mı?

yarın senin iş yerine budistler gelse yoga yapmaya kalksa müsaade edecek misin de ikea'da namaz kılman engellendi diye yaygara yapıyorsun.