1. 1.
  sadece iibf öğrencileri ve bölümü için geçerli olmayan durum! bir de eğitim fakületsi öğrencileri vardır ki inekler gibi çalışırlar iki satır derse! * akıllara zarardır! büyük kısmı kendi bölümünü, en zor en zeka gerektiren bölüm sanar! *
  3 -2 ... little girl in bloom
 2. 2.
  bir mühendislik bölümü veya tıpla karşılaştırıldığında iibf zor değildir. ama bi dolu bölümden de zordur. aslında genelleme yapmamak gerek ama iibf den öte iktisat bölümleri zordur..ve iktisat tan öte boğaziçi'nin ve marmara ing. iktisat ın dersleri çok ağırdır...(diğer ünv.leri bilmiyorum)

  iktisat öğrencileri mühendisler gibi calculus alır..
  iktisat öğrencileri oturur matlab ve visualbasic kasar..

  Gecenin bi yarısı 2047 yılında enflasyon oranlarının kaç çıkacağını hesaplamaya çalışır...

  bla bla...
  2 ... karamsar kelimeler
 3. 3.
  dünya standartlarına vurulduğunda çok zor fakültelerdir... dünyada bir iktisat, maliye, kamu yönetim vs. öğrencileri bir yılda 7-8 ders kitabı okurken, bizde koca yılda en fazla 2 kitap okunur. çoğu zaman kitabın yarısı güz dönemi, diğer yarısı bahar dönemi okutulur, bu da yetmezmiş gibi bir çok bölüm geçiştirilir veya atlanır... yata yata mezun olunur mu? üniversitesine ve hocasına göre değişir... örneğin kamu yönetimi; sözel bir alan olduğu için ve "formüle edilmiş" bir yapısı olmadığı için bir sorunun soruluş şeklinde göre çok fazla cevabı vardır. örneğin mühendislik bölümlerinde sorular matematikseldir bir sorunun bir cevabı vardır... hangi formülü nerede uygulayacağını görebilirsen soruyu çözersin, göremezsen olay bitmiştir... ancak kamu yönetimi'nde öyle değil... bir bilgiyi teknik olarak kullanıp, yorumlaman gerekir, mükemmel yazmışsındır ama hoca çıkar "yorumunu beğenmedim" der *... halbuki yorum sorusunun cevabı şudur; herkesin kendi yorumunu özgürce ifade edebilmesi, kendiyle çelişmeden düşüncesini savunabilmesidir... ders çalışmayı geçtik, kitap defter açık final yapar hoca ama sınıfın yarısını bırakır... türkiye'deki iibfler zor okullar değildir, hocalar kasar sadece... ama bu okulların batıdaki emsalleri gerçekten zordur... çalışmak için ya ss ya ss kuralı geçerlidir.
  3 ... paleface
 4. 4.
  fakülte bazında değil de bölüm bazında ele alındığında, kol gibi ekonometri bölümüyle bir baş önde olduğu söylenebilir. yoksa işletmeymiş, çeko'ymuş kolay bölüm bunlar.
  ... redwinemania
 5. 5.
  maalesef türkiye'deki detaycı zihniyetin ürünü olarak gerçekten de kolaydır iktisadi ve idari bilimler fakültesi. halbuki bir iktisatçı,işletmecinin detaydan çok olaylara kuşbakışı bakabilme yeteneği geliştirilmeli,yani şu çok moda olan analitik düşünme yeteneği. türkiye'de bu bölümlerden zor diye şikayet eden öğrenciler ise genelde yabancı dille eğitim veren okullarda okurlar. bu bölümleri yabancı dille okumanın türkçesini okumaktan çok daha zor olduğu da bir gerçektir.
  1 ... pucca
 6. 6.
  durduğunuz yere göre değişen bi bakış açısıdır. bi uludağ üniversitesi maliye mezunu olarak şöyle açıklayabilirim: devam zorunluluğu olmayan bi bölümde okuyorsanız, sadece 3 kere derse girmişseniz *, notları umut kırtasiyeden alıyorsanız *, sınav mınav dinlemeden geceleriniz şenlendiriyorsanız evet i.i.b.f zor bi fakültedir çünkü takılmaktan okumaya vakit kalmaz. bunun sorumlusuda devam zorunluluğu koymayan okul yönetimidir. ha diyeceksinizki "3 tane derse girip 5 senede okulu bitirmişsin daha nesi zor bunun" evet haklısınız ama bu benim kişisel yeteneklerim ve değişen sınav sistemiyle ilgilidir. eğer derslerinin yüzde 60 ına giren bi öğrenciyseniz sınav haftasıda uslu duruyorsanız okulu 3.5 sende bile bitirebilirsiniz.
  2 ... aksak tirtil
 7. 7.
  çalışmayan adam için ortaokul dersleri bile zor geleceğinden dolayı normal karşılanması gereken bir durumdur. ama yine de mühendislik,tıp vb. fakültelerle kıyaslandığında iibf'den mezun olmak çok daha kolaydır. asıl iş bitirdikten sonrasına bakmaktadır. kpss ve bilimum kamu sınavlarında iyi bir iş sahibi olabilecek kadar başarılı olmak gerçekten çok zordur. diğer bölümlerdeki gibi salt diplomayla iyi bir iş bulmak pek mümkün değildir.
  2 ... peyderpey
 8. 8.
  ekonometri bölümünden bir haber olmak.
  2 ... cavit
 9. 9.
  genelleme yapmanın yanlış olduğu fakültedir.bazı üniversitelerde bir ders kolayken diğerinde daha kastırıcı olabilir.iktisat,teoriye,sayısal analizlere dayanabilir,bir işletmeye çekoya kamu yönetimine göre daha zor olabilir ama yine unutmamak gerekir ki,işletme yaa işte ne olucak çocuk oyuncağı diyenlere,hakkını verip yardıra yardıra üretim yönetimi,yöneylem araştırması,maliyet muhasabesi,istatistik,mikro-makro ve benzerlerini okutan hocaların bu fakültelerde mevcut olabileceği hatırlatılmalıdır.
  ... vinsanity
 10. 10.
  (bkz: tıptan sonra en zor bölümü okuduğunu sanmak)
  ... rweasley