bu konuda fikrin mi var? buraya entry ekle. üye ol
 1. 1.
  Örgüt, 'Cemiyetül ihvan-ı Müslimin' adı ile 1929 yılında misir'da, hasan el benna tarafından kurulmuştur. Örgütün görüşü, dinsel inançlara tam bağlılığı sağlayıp, islam ülkelerinde, sosyal ve siyasi yaşamda islamın emirlerini kabul ettirmek üzere faaliyette bulunmaktır.

  Örgüt 1952 yılında misir'da nasir yönetiminin başa geçmesi ile yasadisi ilan edilmiş, liderleri ile üyeleri diğer müslüman ülkelere kaçmışlardır.

  1970 yılına kadar suriye'de de legal faaliyet gösteren musluman kardesler, hafiz esat'ın iktidara gelmesini takiben yasadışı ilan edilmiş ve örgütün ileri gelen üyeleri tutuklanmıştır.

  Örgüt üyeleri suudi arabistan, urdun ve irak'tan maddi destek saglamakta olup, ürdün ve lubnan'daki egitim merkezlerinde egitilmektedirler.

  (bkz: hamas)
  8 ... simetrikbaykus
 2. 2.
  (bkz: seyyid kutub)
  ... ibrahim kurban
 3. 3.
  müslüman kardeşler anlamına gelen ihvan ı müslimin reşid rıza ile siyasal bir güce dönüşmüştür.ismailiye de kurulmuştur. kahirede önemli şekilde örgütlenmiştir.
  1 ... silte
 4. 4.
  1920li yıllarda Mısır'da kurulan ihvan-ı Müslimin, yani Müslüman Kardeşler şu stratejiyi benimsemişti:

  Halkın dini duygularına hitap ederek onları kendine bağla... Organize güç oluşturarak ve devlet olanaklarını da kullanarak para gücü oluştur... " Hepimiz Müslümanız ve kardeşiz " yaklaşımıyla kalben kendine bağladığın insanların karnını doyur ve mideden de kendine bağla...

  Mısır'daki yönetimler bu yöntemle devletin bambaşka bir yapıya sürükleneceğini görünce onaylaması zor sert önlemler aldılar. Müslüman Kardeşler Örgütü, terörü de içinde barındıran, ama toplum içinde yer eden bir yapıya dönüştü.

  Suriye ve Ürdün'de de benzer yapılanmalar denendi. Mısır'da yaşananlar dikkate alınarak erken önlem alındı!

  http://www.cumhuriyet.com...hs&kid=35&hn=4604
  2 -2 ... kizkaciran damat
 5. 5.
  hafiz esad ın hama ve humus ta yaptığı katliamlarla, suriye de, bastırılmış örgüt. hala, ibret i alem için, o harabe evler, binalar yerli yerinde duruyor.
  1 -1 ... goruntuvarsesyok
 6. 6.
  türkçe'de "müslüman kardeşler" anlamına gelir.
  ... fakemiyim
 7. 7.
  Muslumanlarin gordugu zulme karsi direnmeyi terorizm olarak nitelendirenlerin karalamaya calistigi cemiyettir.

  Ne yazik ki gunes balcikla sivanmiyor.
  1 ... basak burcu erkegi
 8. 8.
  'ihvan', arapça'da 'aynı yolun yolcuları', 'yoldaşlar' anlamında kullanılan çoğul bir sözcüktür ve erkek kardeş anlamındaki 'ah' kökünden türetilmiştir.

  anadolu'da yoldaş sözcüğü, daha ziyade sol siyasi görüşlü kişilerin birbirlerine hitap biçimi olarak yerleştiğinden her hangi bir yanlış anlamadan korkularak dilimize 'kardeşler' olarak tercüme edilmesi uygun bulunmuştur.

  bu durumda 'ihvan ı müslimin' ; 'müslüman yoldaşlar' ya da 'müslüman kardeşler' olarak anlamlandırılabilir.

  islam mutasavvıfları 'ihvan'ı aynı tarikate bağlı olan müritler anlamında da kullanmışlardır.
  ... liberalisticcommunist
 9. 9.
  https://twitter.com/aDili...status/352537664936869888
  ... cornivolk
 10. 10.
  müslüman yoldaşlar.
  ... daktilo