bugün

sadece maçanın koz olmadığı, kozun ihaleyi alan kişi tarafından belirlendiği bir iskambil oyunudur.
oyun zevki bakımından koz maçalı versiyonundan daha bi güzel olan batak versiyonu. bir de bunun eşli olarak oynanan versiyonu vardır ki tadından yenmez.
eşli ihaleli batak için;

(bkz: batakta ve yatakta eşi iyi olmayan eline mahkumdur)
üniversite gençliğini kahvelere çeken bağımlılık yapıcı oyun.
üç kişi oynandığında gömmeli batak olarak da bilinir.

ayrıca batak zaten ihalelidir. diğerinin ismi koz maçadır. doğal olarak bildiğimiz bataktır.
(bkz: ihale)
biraz tecrübe ve biraz dikkatle herkesin dünyanın en iyi oyuncusu olabileceği oyun.
heleki birde eşli oynandığında dadından yinmeyen oyun
eşli oynandığında, açık veya kapalı oynanan oyun. ihaleye giren oyuncunun eşi elini masaya açar ve oyun taktiksel hamleleri güçlendirir. Kapalı oynandığında kağıt saymak daha önemlidir.
sırf ihaleyi alacak kişiyi batırmak için ihaleyi yükseltmek ayrı bir heyecan katar. ama blöfü nerede bırakacağınızı bilmeniz gerekir.
en fazla 12 alınabilen bir elde (4 kağıt yere gömülür, oyunculara 12 kağıt dağıtılır, ihaleyi alan o yerdeki 4 kaşıdı elindeki kağıtlarla değiştirebilir) bir seferinde 11 alarak kırılması çook zor bir rekora imza attığım oyun (üniversite yıllarında).
(bkz: yenilen hesabı öder pes 2010 denizli zirvesi) zirvesi sayesinde öğrenip "evet lan oynayabiliyorum.. bakın! bakın! ellerimi bile bırakabiliyorum hehe.." diyebildiğim oyun.
1 deyip yedi alarak hem aynı anda 4 oyuncunun batmasını sağladığım hem de ben bu oyunu bilmiyomuşum deyip aşşağı mahalle çocuklarıyla takılmaya başlamamı sağlayan oyun.
ustalık isteyen bir oyun çeşidir. usta olabilmek içinde sağlam bir hafıza şarttır. zira oyun dönerken, oynanan kağıtları takip etmek ve ona göre oynamak ustalığa giden en sağlam yoldur.

(bkz: koz gel)
zirvesi yapılası oyundur.
'ihaleli batak' söylemi pek kullanılmaz. direk 'ihale' yada kahve* çevrelerinde 'king' olarak bilinir.