bugün

dünyadaki en harika hayvanlardan birine sahip olmak anlamına gelen davranış şekli.
eve gelen badana ustalarının kaçmasına sebebiyet veren hadise.

şöyle anlatayım sözlükcüler. badana esnasında sıra odama gelince badanacıların bir anda haber vermeden kaçıp gitmesine anlam veremedik. usta başıyla konuştuğumuzda 'çocuklar içerde canavar görmüş' abi karşılığını aldık. meğerse elemanlar kitaplığın üstünden onlara dik dik bakan iguanadan korkmuşlar. ne kadar korkmamalarını söylesekte içeri giremediler. neyseki içlerinden bir cesur gönüllü çıktı.

ah bi bilseler marul kemirirken nekadar tatlı olduğunu böyle yaparlarmıydılar??
gerçekten meraklısı olmayana kesinlikle tavsiye etmiyorum. bir ara çok ilgimi çektiği için akvaryumu ile beraber satın almıştım. lakin bu hayvanın belirli bir ısıda tutulması, bakımının çok dikkatli bir şekilde yapılması gerekirmiş. mor bir ışık günde belirli aralıklarla açık tutularak hayvanın kuvvetlenmesi sağlanırmış. bu saydıklarımın hiç birini yapmadığım için aldığımda ajda pekkan diriliğinde cildi ve yosun gibi yeşil rengi olan hayvan, on gün içinde 80 yaşındaki dede taşağına benzedi. iki gün sonra da öldü. çok üzülmüştüm. o yüzden beslemeyi düşünen iyice araştırsın sonra benim gibi vicdan azabı çekmesin. 'hödük gibi duruyor lan bu, ne sikime aldım' diyecekseniz almayın.
(bkz: kertenkele beslemek)
masraflı bir iş olmasının yanında iguana hisleri ve duyguları çok ağır hayvanladır ve bunun üstesinden sadece iyi bakmakla gelinmez. o hayvanın canını sıkan bir şey olduğunda sizi anında düşman olarak görüp her fırsatta saldırmaya çalışacaktır. bir köpekle ya da kediyle çok iyi anlaşabilirsiniz ancak iguana ile büyük bir şansınızın olması gerekmektedir. yavru alınan bir iguana size her ne kadar alışmış hissettirse bile yaşına geldiği zaman yabancılaşma yaşayıp son derece asi tavırlar sergileyebilir. tavsiye edilmez.
iguana severlerin evde yaptıkları eylemdir.
Anlatilmaz yasanilmasi gereken bir duygu. Onunla gecirdiginiz her gun hic unutmayacaginiz anilarinizin oluşmasi demektir.
Bende de bi tane var iki yildir, adi ise;
(bkz: gudumi)
Yakın zamanda yapmak istediğim aktivite.
Sakin bir hayvandır. Ama yer yer ısırdıkları da bilinir.
Meşhur terminatör serisinin ilk filminde sarah Connor'un yaptığıdır.