1. 1.
  1. Herkes görüslerini açiklama ve anlatim özgürlügüne sahiptir. Bu hak, kanaat özgürlügü ile kamu otoritelerinin müdahalesi ve ülke sinirlari söz konusu olmaksizin haber veya fikir almak ve vermek özgürlügünü de içerir. Bu madde, devletlerin radyo, televizyon ve sinema isletmelerini bir izin rejimine bagli tutmalarina engel degildir.
  2. Kullanilmasi görev ve sorumluluk yükleyen bu özgürlükler, demokratik bir toplumda, zorunlu tedbirler niteliginde olarak, ulusal güvenligin, toprak bütünlügünün veya kamu emniyetinin korunmasi, kamu düzeninin saglanmasi ve suç islenmesinin önlenmesi, sagligin veya ahlakin, baskalarinin söhret ve haklarinin korunmasi, veya yargi gücünün otorite ve tarafsizliginin saglanmasi için yasayla öngörülen bazi biçim kosullarina, sinirlamalara ve yaptirimlara baglanabilir.
  kaynak: avrupa insan hakları sözleşmesi
  3 ... diyonsos
 2. 2.
  ülkemizde sınırları hiç bir zaman belli olamayacak gelişmis toplum hebelesi
  2 ... wuamell
 3. 3.
  türkiye'de olmayan birşeydir.
  (bkz: atilla yayla)
  4 -1 ... eski liberal
 4. 4.
  aslolan toplumun geniş kesimleri tarafından kabul görmeyen, rahatsız edici bulunan ve hatta nefret edilen düşüncelerin de ifade edilebilmesi olmalı. geri kalanların açıklanması için zaten kanuni bir korumaya ihtiyaç yok. ifade özgürlüğü bazı gerekçelerle sınırlandığında o, ifade özgürlüğü olmaktan çıkar, körler sağırlar birbirini ağırlar a dönüşür.
  örneğin, ekstrem bir örnekle açıklamak gerekirse; türkiye'de çıkıp açık açık abdullah öcalan'ın keskin bir politik zekaya sahip bir kahraman olduğu söylenemiyorsa, bunu söylediğinizde örgüt propagandası ve yardım ve yataklıktan yargılanıyorsanız, hiçkimse ifade özgürlüğünün i sinden bahsedemez. mustafa kemal'i övmek için zaten ifade özgürlüğüne ihtiyaç duymazsınız.

  ifade özgürlüğü noksanlığı nedeniyle zorunlu not: yukarıdaki örnek, konunun daha çarpıcı anlatılabilmesi için verilmiştir. apo'nun bebek katili,bölücü,ermeni,sapık,terör elebaşısı ve yahudi olduğundan şüphe duyulamaz.
  1 -3 ... volkanar
 5. 5.
  eğer ifade özgürlüğünden kasıt yalan ve iftiraysa, "aman yok kalsın" demek uygun olan, demagoglara biçilmiş kaftan.
  he ama ağzı olanın konuşması değil de bir ifadeyi kanıtlarla destekleyebilmekse hoş gelmiştir.

  not: entry'nin kimseyle alakası yoktur. ifade özgürlüğümü kullanıyorum sadece*
  ... soul forged sin
 6. 6.
  sadece türkiyede olmayan kavramdır. *
  2 -2 ... rire jaune
 7. 7.
  herkesin acaba bizde de bir gün olabilecek mi diye ümitle beklediği, ama bizim dağarcığımıza daha uzun yıllar giremeyeceğini gördükten sonra "aslında bizdede var!" deyip gurumuza yediremeden geçiştirdiğimiz kavram. belkide anlamını tam kavrayamayanlar yüzünden özgürlüğümüzün kısıtlandığı kavram.
  -1 ... kenan
 8. 8.
  türkiyede gözle görülür bir şekilde olmasa da, kesinlikle vardir. olması da lazimdir. olsun ki; şerefsize şerefsiz, ite it, orospuya orospu diyebilelim.
  1 -2 ... bylait
 9. 9.
  avrupa insan hakları mahkemesinin "terörü meşru kılmaya yönelik" ve "terörü destekler, makul gösterir" nitelikteki yayınların ifade özgürlüğü kapsamında değerlendirilemeyeceğini belirttiği, özgürlük formatı.
  ... exfreak
 10. 10.
  Ülkemizin insan Hakları Evrensel Beyannamesi tercümesinin 19'uncu maddesi;
  Her ferdin fikir ve fikirlerini açıklamak hürriyetine hakkı vardır. Bu hak fikirlerinden ötürü rahatsız edilmemek, memleket sınırları mevzubahis olmaksızın malümat ve fikirleri her vasıta ile aramak, elde etmek veya yaymak hakkını içerir.
  ülkemizde ipe sapa gelmez ve kendilerini aydın ilan edeni grup bu lafı fazlası ile kullanır. her kurdukları cümlenin sonunda mutlaka bunu sölerler. for example;
  aydın kişi: bu ülkenin kürt sorunu vardır. ifade özgürlüğü yoktur.
  aydın kişi: türkler ermenileri katletmiştir. bu ülkede ifade özgürlüğü yok
  (bkz: her cümlenin sonunda mına koyim demek)
  -1 ... ruhadam