bugün

Sözlükte ve birçok mecrada karşılaştığım durum. Dostum her fikir şemasının; sosyolojik, yönetimsel, yaşamsal olsun. Hepsinin eleştirilecek bir açıklığı bulunuyor. Am*na k.yayım banane bunlardan, 110 yıl önce yaşasaydın ittihat ve terakkiyi konuşacaktık, 25-30 yıl önce muhafazakar sağ"ın nirvanasına erişmesi, 80 darbesiyle güme gitmiş son nefeslerini yaşayan sol"un üzerine muhabbetler edecektik. Ya da 200 yıl önce yıkılmakta olan imparatorlukların temeline döşenen milliyetçilik dinamitlerini. Bizi kurtaracak şeyler bunlar değil. "Sakallı" "izmirli" "türbanlı" " o, bu, şu" tamamen, başkalaştırma, kutuplaştırma üzerine toplumsal pragmatizmden uzak şeyler bunlar. Bulunduğun çağın paradigmasıyla düşünüyorsun, hepsi bu. Teşekkürler.
ideolojilerin insanlık için var olduğunu unutan insan işidir. insanlık onurunu, insanların refahı, insanların mutluluğu, insanların ve insanlığın insaniyetin varlığı devamı için vardır ideolojiler.
insanlığın kendi elleriyle ürettiği, sistematize ettiği, kitaplarını yazıp doktrinleştirdiği şeylerdir.

ama yeterince olgunlaşmamış, müridi olduğu öğretinin temellerini kavramaktan aciz insanlar ideolojiler ile kafayı bozarak ideolojiler için insanları, insanlığı yok etmeyi bile göze alarak insanlık onurunu ayaklar altına alıyor.
bu insanlar benim gözümde insanlığın yüz karasıdır. sevmiyorum.
bir ideolojiye sahip olmak, tamam eyvallah.
ama bir ideolojinin sana sahip olması çok başka.
bir ideoloji sana sahip olursa talimatları sana o vermez, onu kullanarak çıkarlarını senin üzerinden korumaya çalışanlar verir.