eşi öldükten sonda kadının evlenebilmesi için beklemesi gereken 4 ay 10 günlük sürece iddet süresi deniliyor.

islam hukuku kaynaklı bir durum bu o yüzden çoğu batı ülkesinde böyle bir bekleme süresi yok. bizim ülkede var ve bu süre 300 gün şimdi düşünüyorum da diyelim eşler ayrıldı ya da erkek vefat etti bu sürede kadın evlenme yasağı olduğu için başka biriyle evlenemiyor ve biriyle ilişkiye giriyor doğacak çocuğun hukuki olarak bir babası olmayacak.
bana kalırsa işte bu yüzden bu iddet süresinin olmaması ya da daha kısa bir süre olması gerektiği.
Artık gerek kalmadi. Test ile hamile olmadığını kanitlayip hemen tekrar evlenebiliyorsun.
Öyle bir sorunsal yok.
tünüzden element uydurmayın.
Allahın emrine uyan bunu sorun yapmaz.
Uymak istemeyen de bi şeyi bahane eder ve uymaz. Ama günah işlemiş olur, o da onun sorunu. Ha tutar da bu böyle olmalıdır, allahın emrine muhalefet ediyorum deme şımarıklığını yaparsa da tabii ki lafı yapıştırırlar alnının ortasına, yanlış konuşuyorsun diye. Susuncaya kadar.
Şahsen bir şeyin günah ve haram olduğunu inkâr etmeuip de o işi yapana ve bunu reklam etmeyene bi şey demem, ama bunu reklam edeni de eleştiririm, yanlış konuştuğunu söylerim herkese.
Medeni hukukumuzda bile var. Yasalarımıza göre Boşanan kadın 300 gün geçmeden yeni biriyle evlenemez.
Kadının hamileliği varsa tamamlanması soyun karışmaması için vardır. Zaten kadın hamile değilse kaldırılıyor.
Kadın bu süre içinde de evlenebiliyor gençler. Nesep bağı kuruluşunda fark var yalnızca.
15 gün olarak olmalıdır. Gebelik oluşmuşsa 15 gün sonra idrar testinde çıkıyor.

4 ay 10 gün çağ dışı bir zamandır.

Tabi şahsın acelesi nedir o ayrı mesele...
güncel Önemli Başlıklar