bu konuda fikrin mi var? buraya entry ekle. üye ol
 1. .
  şeyh said isyanı musul kerkük yüzünden ingiltere tarafından çıkarıldı, arap lawrance ingiltere tarafından bugünün fethullah' ını yetiştirme amacıyla o topraklara yerleştirildi vb örneklerin içerdiği manadır.
  eğer senin içinde bir yanlış durum varsa, yani sen eşeksen semer vuran çok olur arkadaşım. kürt sorunun dururken önünde, ingiltere destek verdi yok orada barzani var falan dersen komik duruma düşersin.
  sen kuzey ırak' ta kurulması istenen kürdistan' ı neden tanımıyorsun?
  ben sana cevabını söyleyeyim,
  - çünkü kendi kürtlerinden korkuyorsun! orada bir kürdistan kurulursa senin kürtlerin oraya sempati besler ve senin ülkende ayaklanma çıkarır diye endişe ediyorsun. o yüzden barzani' ye aşiret lideri deyip geçiyorsun. o yüzden flash haberde barzani haberi verirken arkaya oryantal müziği koyup aklınca dalga geçiyorsun. peki bilmiyor musun ki, o ayaklanır dediğin kürt vatandaş yüzlerce yıldır bu topraklarda * mutlu ve mesut yaşıyor. ayaklanma gibi bir derdi yok. yediği kaba sıçma gibi bir derdi ise hiç yok. ee madem niye hakkını vermiyorsun adama, niye özgürlük verip devletine sevgi beslemesini, saygı duymasını sağlamıyorsun?
  turuncu devrimden bahsedip yugoslavya dinamiklerini sayabilirsin, yeşil kuşak' tan bahsedip yunanistan' ın nato üyeliği için bizde yapılan 1980 askeri darbesini de anlatabilirsin. sosyalist rejim için dış dinamiklerin 'şart' olduğunu da hatırlatabilirsin. ama sen içerdeki sorunu hep 'dışarı'yla açıklamaya kalkıyorsun. dostoyevski, ''insan bilmediklerinden ve yapmadıklarından da sorumludur'' der, sen burdaki sorunu görmezden gelip ''dışarının oyunu'' olarak görmeye devam edersen, bunun sorumluluğu gün gelir sırtına biner, taşıyamaz olursun. * * *
  1 ... dekadans