bugün

halktan biri, bahşiş ile iş yapmanın neresi kötü felsefesini benimsemiş film karakteri.
sözlüğe yeniden gelseydim alacağım nick olan isimdir.
bana fena halde recep tayyip erdoğan'ı andıran karakter.
kemal sunal ın zübük filminde canlandırdığı karekter.
(bkz: melih gökçek)
(bkz: recep tayyip erdoğan)
oncelikle dogrusu iprahim zübükzade olmasi gereken baslik.

aziz nesin'in zübük adli romaninin kahramani ve zübük filminde kemal sunal'in canlandirdigi rol.
(bkz: ibraam zübükzade)
(bkz: ipram zübükzade)
aziz nesin'in üçkağıtçılığın, takiyenin, bilgisizliğin, gafların ve palavranın kitabını yazmış, trajikomik çakal politikacı roman kahramanıdır. çok tanıdıktır.
http://www.youtube.com/watch?v=aFINYC8SCHk
dedesinin soyadı zeybekzade olan taşra siyasetçisi.

(bkz: destek partisi)
--spoiler--
Milletvekili ibrahim Zübükzade (Kemal Sunal) mesleğinden ihraç edilmiş bir siyasetçidir. Sözünde durmayan, ahlaksız bir adamdır. Gazeteci Yaşar (Metin Serezli) gazetede yayınlamak istediği yazı dizisi için Zübükzade'nin yaşam öyküsünü öğrenmek ister. Gittiği köyü Gülören'de karşılaştığı köylüleri Zübükzade'yi nefretle anarlar. Yaşar'ın köylüden aldığı bilgiye göre Zübük iş hayatına bir dairede katip olarak başlamış, kısa sürede aldığı rüşvetlerle zengin olup çıkmıştır. Foyası ortaya çıkınca kovulan Zübük, Destek Partisi'ne girip yağcılıkla ocak başkanlığına yükselir. Girdiği her yere de rüşveti bulaştırır. Muhalefet partisinden olan Kadir Ağa'nın (Kadir Savun) kızı Yektane'yi (Nevra Serezli) evlenme vaadiyle kandırıp birlikte olur. Ama çetin ceviz Yektane, silah zoruyla Zübük'ü nikah masasına oturtur. Uyanık Zübük, partili partisiz herkesi öylesine birbirine düşürür ki, sonunda halk onun belediye reisi olması için neredeyse yalvarır. Aklı sürekli şeytanlığa çalıştığı için kendisine kurulan komploları da birer ikişer savuşturan Zübük, kendini milletvekili seçtirir. Tüm bu anlatılanlara çok şaşıran kurt gazeteci Yaşar, Zübük'le yüzyüze konuşmaya gider. Zübük, tüm yüzsüzlüğü ile, köylüyü, kasabalıyı, giderek tüm halkı kötüleyip, kendisinin ne denli dürüst ve vatansever bir politikacı olduğunu öyle bir anlatır ki; Yaşar Zübük'e neredeyse acımaya başlar. Ama giderayak Zübük'ün kendisine de oynadığı bir oyun aklını başına getirir. Çirkin politikacıların elinde çaresiz kalan halkın her zaman haklı olduğunu anlar...

--spoiler--
birebir kopyası için lütfen (bkz: kemal kılıçdaroğlu)
türkiye'Deki birebir kopyası en son bingöl'ü diyarbakır sanan, biber gazıyla kalp krizi geçirerek ölen vatandaşın ölümünü söz etmeye değer bulmayan, madencilere ölümü kader gören, tarihi eserlere çanak çömlek diyen, anıt yıktıran,dünyanın sayılı zenginleri arasına hızla giren, gömlek değiştirmiş, ileri demokrat, gafları bini aşmış, çılgındır.

not: şunu da teslim etmek gerekir ki zübükzade kesinlikle daha sevimli.
--spoiler--
''sevgili vatandaşlar , değerli din kardeşlerim istibdat dönemi bitiyor.. devlet baskısı şunun bunun baskısı yok.. vergi yok.. ne var peki.. artık demokrasi var.. aç gözünü , doldur keseni.. demokrasi geliyor.. demokrasi partimizle geliyor..

demokrasi ne demek sayın hemşerilerim.. demokrasi öyle bir şeydir ki ;dadından yinmez... anladınız di mi...''
--spoiler--

--spoiler--
''turizm ne demek.. turizm elin cıbıl cıbıldak gavurlarını evimize sokmak demek.. turizm ahlaksızlık demek.. turizm alafranga kenef demek.. biz alafranga kenef istemiyoruz.. önce manevi kalkınma istiyoruz arkadaşlar.. kalkınacaaz ve de; hep birlikte kalkınacaz arkadaşlar...''
--spoiler--

--spoiler--
''zübük : burhan bey burhan bey.. müslüman mahallesinde salyangoz satılmaz.. bunlar hep gomünist oyunları.. beyefendi şunu bil ; kasabamıza memleketimizin en büyük camisi inşa edilecektir.. ve de buna hiç bir kuvvet engel olamayacaktır..

burhan : ulan zübük ömründe bir kez olsun şu camiye hiç yolun düştü mü..

zübük : biz elhamdülillah müslümanız.. beş vakte beş daha katıp namazımızı evimizde kılarız.. müslüman kardeşlerim buna şahittir..

burhan : duydunuz; namaz evde de kılınır arkadaşlar.. ama çocuklar evde okuyamaz..

halk : susturun şu münafığı..

zübük : size söz veriyorum; kanım pahasına da olsa camii-i şerifi inşaa edeceğim..

halk : yaşaaaa...
--spoiler--
rte ve doğu perinçek gibi kemiksiz siyasetçilerin bana çokça çağrışım yaptırdığı bir aziz nesin kitap karakteri,
yada karaktersizi.
kitabı filminden çok daha iyidir.
mükemmel tahlil yapılmıştır.
her şeyi en basiti ile insanın gözüne sokar.
tabiki görmek isteyenin.
dürüstüm namusluyum diye meydana çıkan, ama genel müdürlüğü döneminde ssk'yı batıran , torunun torbasını sigortalatan, ssk kadrolarına pkk militanlarını yerleştiren, diyarbekir devlet hastanesi başhekimliğine pkk sempatizanı bir şahsı getirip pkk'ya devletin stoklarından ilaç gönderten kemal kılıçdaroğlu'nu birebir anlatan tipleme. çünkü ibraam zübükzade yalancıdır, düzenbazdır, anında çark eder, vaadlerini bol keseden atar, fırsatını bulunca devleti soyup soğana çevirir.
(bkz: seni mebus karısı yapacağım)
(bkz: zübükzade ve tayyip erdoğan benzerliği)
aziz nesin'in kahin olduğuna inanılmasına yol açacak karakter.
görsel
ben oldum şok.
gücünü zübüklükte çare arayanlardan bulan büyük insan, ulu kahraman.
--spoiler--

Şimdi çok iyi anladım ki, Zübük bir tane değil, biz hepimiz birer zübüğüz.
Bizim hepimizin içinde zübüklük olmasa, bizler de birer zübük olmasak, aramızdan böyle zübükler büyüyemezdi. Hepimizde birer parça olan zübüklük birleşip işte başımıza böyle zübükler çıkıyor. Oysa zübüklük bizde, bizim içimizde. Onları biz, kendi zübüklüğümüzden yaratıyoruz. Sonra, kendi zübüklüklerimizin bir tek Zübük’te birleştiğini görünce ona kızıyoruz. (...) Benim için şimdilik tek amaç, burdan kurtulmak. Ama gerçekten zübüklerden, kendi zübüklüğümüzden kurtulabilecek miyiz? işte bu soruya cevap veremediğim için nereye gideceğimi, ne yapacağımı bilemiyorum. Yeni gideceğim yerden sana mektup yazar, önce kendi zübüklüğümden kurtulup kurtulamadığımı anlatırım.

--spoiler--
demokrasinin ne olduğunu bilir.
Türk siyasetini anlatacak iyi filmlerden biridir.diğeri ise koltuk belası.