bugün

ibrahim tatlıses klasiklerinin bizzat kendisi tarafından dinlenilemez, tanınamaz hale getirilmesidir.

hepimizin hayatında yer etmiş şarkılar, ibo'nun bugünkü yorumlamalarında, adeta yeniden bestelenmektedir. tıpkı ağdalı, anlaşılmamak için kendini parçalayan divan edebiyatı eserlerine dönmüşlerdir. oysa en bizden olan yunus emre'dir, karacaoğlan'dır. ibo, şarkılara eklediği binlerce ara nağme ve titreme efektiyle bizleri üzmektedir. kendini ispatlamıştır, şova gerek yoktur neticede, en azından şarkı söylerken.

neyse ki eski kayıtlar mevcut!
kendini bir şey sanmasıdır.

oysaki "bir kulunu çok sevdim, hesabım var, mutlu ol yeter, yalnızım" ve daha bir sürü şarkı artık bizim de sayılır. o şarkılarda anılarımız, çocukluğumuz, aşklarımız var. bunu yapmaya hakkı yok.
ibrahim tatlıses in kendisine ait( ilk okuma anlamında ) veya kendi tarzı dışındaki şarkıları bozması gerçeğidir.akdeniz akşamları , lelim ley, ağrı dağı foro örnek verilebilir.
kanal değisitme ve bi muddet ibrahim tatlises dinlememeye karar verme sebebi.
kop gel günahlarındanı yıldız tilbe düetiyle dinlememişlerin sarfedecği cümle.*
eski samimiyetinden uzak, tamamen televole piyasası için kaset yapan ve ekranlarda magazin haberlerinde görebildiğimiz tatlıses'in eski kalitesinden uzaklaşmasıdır.
(bkz: bir distorşın olarak ibrahim tatlıses)
şarkıları bozmaya "ben keriz yapıyorum" diye açıklama getirince canlı yayında arif sağ'dan "lan oğlum ne kerizi sen türküleri yozlaştırıyosun" ayarını alma durumudur.
her gece ayrı bir yerde şarkı söylemesi ve her gittiği yerde ondan şarkı söylemesi istendiğinden sıkıntıdan yaptığı eylem.
(bkz: empati)
kendisinden pek haz etmesemde sesi güzeldir bu adam kişisinin.
ama bu güzel sesi olmayacak şarkılarda denemesi sonucu bizlerin kulaklarını tırmalamaktadır.
tutan, patlayan her şarkıyı, iğrenç aksanıyla sikip atmasıdır. şarkıdan nefret ettirir, insanı müzikten soğutur kimi zaman.
canım şarkılara acılı bir yorum katmaya kalkar. git kardeşim türkü söyle arabesk söyle akdeniz akşamlarından sanane niye soğutuyosun insanı yüz yıllık şarkıdan.
adamlık adına, insanlık adına, sanatçılık adında o kadar çok şey bozan biri için adam sendee denilecek şey.
son albümünde kolbastı yı söylemesi ile bir kez daha ve net bir biçimde farkına vardığımız durum.
kolbastı söylemesidir.