1. 1.
  mustafa islamoğlu'nun akıl hocalarındandir. itikadi sikintilari vardir. cocuklarin ulasamayacagi yerlerde muhafaza ediniz.
  7 -9 ... huseyni
 2. 2.
  yenilikçi ıslahatçı birisidir. 1263 senesinde yaşamıştır.
  19 yaşında iken fetva vermeye başlamıştır.
  mükemmel bir hafızaya sahiptir, iki yüz den fazla hocaadan ders dinlediği rivayet edilir.
  -1 ... imgelerle konusan adam
 3. 3.
  tasavvufu çoğunlukla -ama bütünüyle değil- reddeder.
  4 ... bonkor banker
 4. 4.
  Reformist ve aykırı bakısıyla kendi zamanında mogol istilasına karsı halkları orgutlemıs ve bilinclendirmis din alimidir. ibn-u Teymiyye cocuklunda mogolların yasattıgı acılarla karsılasmıs ve buyudugunde bu bilincle islamı yorumlamıs ve zamanında tepkilere yol acan fetvalar vermiştir. Bilgi ile hareket eden ve daima saglam temellere dayanan bir fetva anşayısı ile mogollara karsı direnisleri esnasında 'karsı tarafta beni de gorseniz ve kafamda Kuran dahi olsa beni de oldurun' fetvasını vermıstır. O sıralarda korku salan mogolların yaptıgı zulumleri ve verdikleri korkuyu su sekilde bir anektodla anlatayım 'mogol askeri birisini yakalar ve boyununu vuracaktır.. bakar ki kılıcı yok.. mogol askeri koyluye doner bekle gelip seni oldurecegim der.. evinden kılıcını alır gelir mogol ve koylu hala orada boynunu uzatmıs beklemektedır..'
  ibnu teymiyye toplmsal bir hareket olusturan dusunceleri ile one cıkmıstır. Eserlerinin cevirilerinde keskin goruslerınden dolayı orijinalinden uzaklasıldıgı olmustur. islam tarihi icerisinde fikirleriyle toplumsal hareket olusturmus buyuklerden birisidir. Mogollara karsı verdigi direniş ile bilinir.
  3 -2 ... iz birakmadan yururken
 5. 5.
  kalpten ziyade aklı öne çıkaran bir akımın kurucusu. islam'ın itikat boyutuna yeni bir misyon yüklemiştir. bugün hanbeli mezhebi ve vahhabilik denem mezhep büyük oranda ibn-i teymiyye'den etkilenmiştir. ayrıca maturidi ve eşari'den sonra selefi olarak tanımlanan akımının piri gibi bir şeydir.
  önemli not: saçları da uzunmuş.
  1 -2 ... uvjb
 6. 6.
  kimilerine göre sapık,kimilerine göre büyük din alimi.Mehmet Akif'in savunduğu din alimi.
  2 -1 ... fraklit
 7. 7.
  islam alimidir, müctehiddir.
  tasavvufu reddetmez, tasavvuf perdesi altında rezaletlerin bin türlüsünü işlemekten çekinmeyen sefilleri eleştirir. ya değilse kendisi abdülkadir geylani'nin medrese arkadaşı olduğu gibi, geylani'nin tasavvuf kitabına şerh bile yazmıştır. cüneyd-i bağdadi, abdülkadir geylani gibi onlarca mutasavvıftan alıntılar yapmış, onların pekçok sözlerini eserlerinde delil olarak kullanmıştır.
  dolayısıyla ibn-i teymiye için "tasavvufu reddetmiştir" diyen adam ya cahildir, ya aptaldır.

  mezhepsiz de değildir, hanbeli mezhebine mensuptur. ictihadlarını da bu mezhebin usulüne göre yapar. dolayısıyla mezhepsiz diyenler de ya cahildir ya aptaldır.
  5 -2 ... abeseirca
 8. 8.
  islam'ın materyalistidir.
  2 -4 ... turkkahvesitadindanescafe
 9. 9.
  sufilere ama özellikle ibni arabiye gıcığı vardır.
  2 ... ozgurluk duskunu
 10. 10.
  kendisi cihada önem veren ama sonraları mezhep alimlerini beğenmeyen şimdiki selefi görüşlülerin şeyhül islam dediği kişi.
  4 -1 ... kusayr26