bugün

Jackson metalde iyidir.. ibanez in de modelleri iyi ama cinde uretiyor su sira bilemedim.. fender de iyidir.. karar veremedigim durum.
Tarzına göre seçmelisin. Ben ibanez ve fender bass gitar kullanıyorum, ikisinden de çok memnunum. Ibanezden sert tonlar alırsın, fender daha yumuşak tonlara sahip bir gitardır. Jacksonı analiz edemem.
ibanez iyidir.
ilk gitarım warlock kasa ibanezdi. ilkler hep vazgeçilmezdir.
yapılacak müzik türüne göre değişmekte olan versus.

her üç markayı da kullanmış biri olarak kendi yorumlarımı aktarayım;

- ibanez, kendi manyetikleriyle daha dijital bir ses veriyor. kısmen metalde kullanıma uygun, rock türünde müzik yapanlar için uygundur. gitar modifiye edilerek, mesela manyetikler değiştirilerek (örn seymour duncan) bu durum bertaraf edilebilir, özellikle aktif manyetik kullanılmasını öneririm. kasa tasarımları güzeldir, signature modelleri çok olduğundan bu markayı kullanmak isteyen, kendi idolü olan sanatçının signature modelini kullanabilir.

- jackson tam bir metal gitarıdır. sert ve bol palm mute içeren riffleri kullananlar kesinlikle tercih etmeli. yine rock türünde de kullanılabilir. tasarımları harikadır. kendi manyetikleri de daha doygun metal tonları verir, ibanez kadar dijital çıkmaz.

- fender daha çok alternatif rock, blues vs türü müzik yapanlar için uygun. stratları meşhur. tasarımlarını beğenenler vardır illa ben fazla beğenmiyorum o ayrı. jazz bass gitarı türünün bence en iyisidir. ken smith, yamaha vs kullanmadım ama dinlediğim çok oldu, bence fender jazz bass'ın yanına yaklaşamazlar. bu subjektif bir yaklaşım tabi, kişisel görüşüm. kısaca fender, kaliteli gitar üretir. bütünüyle değerlendirirsek (manyetik, kasa, eşikler, klavye vs) iyi bir gitar markasıdır. fender'e parası yetmeyen arkadaşlar squier kullanabilirler.
Jackson tartışmasız metal için üretim yapan bir marka. Japon ibanezlerden sağlam sert tonlar alınıyor ama bütçe varsa çin ibanezden uzak durmak lazım. Fender ise en doğal, odun denebilecek gitarlar üreten marka. Diğerlerine göre daha yumuşak gitarlar denebilir. Bilale anlatır şekilde böyle.
Bir metal müzik sever olarak jackson dediğim versus. Bak metal müzik diyorum...
Profesyonellerin pahalı tercihi ibanez'dir. Ancak amerikan fender'im bana çok bile gelmektedir.
ibanez'in vasat olan, herkes ibanez kullanabilsin diye üretilen seriilerini saymazsak eğer tercihim ibanezden yanadır. özellikle satriani edition.

klasikciler için tabii ki fender efsanedir, stratocaster scallop klavye.

jackson'ın kasa çizimlerine kanmayın. sadece afilli.

edit: bi'de tam emin değilim ama galiba kendinden aktif manyetikli gitarları vardı ibanezin.
güncel Önemli Başlıklar