bugün

ateist arkadaşlarımızın her olayda sığındıkları liman .
birisi parkta namaz kılar mesela ''kardeşim idabeti gizli yaşa'' denir.
iyi de ben belki gizli yaşamak istemiyorum bundan sanane?

bu benim bireysel özgürlüğüm değil mi? eğer yaptığım şey senin özgürlüğünü kısıtlamıyorsa benim ne yaptığıma neden karışırsın?

mesela ben parkta namaz kılmak istiyorum. bir banka oturdum ve namaz kılıyorum , yahut boş bir çimenlik alana kurulmuş insanlara göstere göstere namaz kılıyorum bundan sanane? seni rahatsız etmiyorum değil mi? ben ibadeti mi yaparken herkes görsün istiyorum belki? buna neden karışıyorsun?

ben gösteriş yapmak için ibadet yapıyorum diyelim ee baba bundan sanane? yani ben gösteriş için idabet yapıyorum diye bana senin paranı alıp bana mı veriyorlar?

mesela sokak çalgıcıları vardır . ben de onlar gibi dikkat çekmek istiyorum belki sen buna neden karısıyorsun? yani sanane la ? ne yaparsam yaparım. sen sokakta müzik çalan adam gördüğün zaman diyor musun git buradan müziğini gizli yap diye? ben de iadetimi gizli yapmak istemiyorum var mı bir olay? sen mi karışıyorsun buna?

hatta ben namaz kılıtan sonra oraya toplanan kalabalıktan para toplamak istiyorum. neticede onlara bir gösteri sundum ve karşılığını almak istiyorum bu seni neden rahatsız ediyor? zorla senin paranı mı alıyorum? üstelik sokak ta müzik çalanlar gibi beğenmediğin bir müzik türünü de çalmıyorum, bir ses falan da çıkar mıyorum.

ama yooo ibadeti gizli yap..

hayır ateist arkadaşım. ben ibadetimi gizli yapmıyorum. var mı bir sıkıntın? sanane?
Dini bir şekil olarak değil bir inanma tarzı olarak gören kişidir.Böyle kişiler vazifelerini Allah'a olan kulluk zorundalığından yapmaktadır.Marka olsun, imaj olsun amacı gütmemektedir.
(bkz: en makbulu)
kendin için yapmaktır. her ibadet için mümkün olmasa da ibadetin, iyiliğin gizli yapılanı, olgunlaşma alanında kişiye daha büyük mesafe katettirir.
(bkz: cuma namazımı evimde gizli kılıyorum daha hayırlı)
(bkz: hadi lennn)

ibadetin farz olanı gizli olamaz!
Açıktan icra edilir.

ikincisini bir hikaye ile anlatayım.

--spoiler--

imamı azam ebu hanifi,(şeyh falan değil ha! Hanifilik mezhebinin kurucusudur.)
Bir cuma sohbetinde konuyu "köle azat etmenin ne kadar güzel ve hayırlı bir iş olduğuna getirmiş. getirmiş getirmesine ama tam anlatacak işte "köle azat etmek aman ne güzel bir davranıştır" diyecek...
diyememiş...utanmış, ezilmiş, kızarmış,
cemaatten müsaade isteyip yarım saat ortalıktan kaybolmuş ve yarım saat sonra geri dönmüş,
ve o yarım bırakıp söyleyemediği kısmı aşk ile anlatmış cemaate...
neyse, sohbet bitmiş, cuma namazı kılınmış,
sormuşlar imamı azama;
-efendim tam sohbetin ortasında nereye kayboldunuz?.
-Sormayın, konu köle azt etmenin faydalarına gelmişti, o saate kadar ne kölem olmuştu,
nede köle azat etmiştim. Köle azat etmemiş bir insan ne yüzle çıkıpta, kendini dinleyenlere
köle azat etmek güzel ahlaktır, hayırdır, güzeli budur diye vaaz verebilir ki?
Allah bana ikiyüzlü ve yalancı muamelesi yapmaz mı? dedim. kalktım gittim pazardan bir köle satın aldım ve onu allah rızası için azat ettim.

sonrada gelip sohbete kaldığım yerden devam ettim demiş.
--spoiler--

şimdi anlatmak istediğimi anlamayanlara anlatayım.

burada gizli ibadetin hayrından bahsedenler, gizli ibadetle mi meşguldurler ki?
açıktan ibadet edene vaaz verirler ?
yada açıktan ibadet edene hüküm verirler..?
ibadetin de kabahatin de gizlisi makbuldür sözüne inanan insan fiili.
ibadetler gizliye sokulmakta, kabahatler gözümüze sokulmakta
ibadeti yaptığı varlığın onu her yerde her şartta gördüğü hatırlanınca bu güzel eylemi ibadet ettiğine değilde bir başkasına göstermek amacı güttüğü aşikar olan kişilere benzemeyen güzel insan.
makbul olandır.
dinin tanrı ve insan arasında olduğu göz önünde bulundurulursa, ibadetin en makbulüdür.
(bkz: mahalle baskısı)
(bkz: iyilik yap denize at balık bilmezse halik bilir)
'ibadeti gizli yap ama rezilliği aleni' inanışı. çalışmak bile bir ibadet ise nasıl gizliyecez dostum he.
evla olandır.
farzları açık gizli değilde açık yapmak daha iyidir.( namaz mesela) ancak diğer ibadetler de gizlilik daha hayırlıdır. ( sadaka vermek)

gösteriş olsun diye ibadet etmek riyadır ve riya da günahtır.

riya: gösteriş, ikiyüzlülük.
ibadeti ulu orta yapip gösteris yapmaktansa, gizli yapmak daha makuldur.
tabi ibadetin gizlisi daha makul diye dininin ne oldugunu gizlemek gerekmez ama kimi insan yaptigi hayirla böbürlenir ve buda nitekim gösterise girer ve cok yanlistir, bu acidan bakinca ibadeti gizli yapmanin bir sakincasi yoktur.
farz ibaretler için geçerli olmayan durumdur. farz ibadetler zaten herkesçe yapılması gereken ibadetlerdir, vergi ödediğinizi gizliyor musunuz veya askerlik yaptığınız, o zaten herkesin mecburiyeti. ibadeti aleni yapıp gösteriş niyeti taşıyan varsa da onun kalbini ancak Allah bilir, ama sırf açıkta ibadet ediyor diye kimseye kızamayız.