bugün

senin de, benim de, onun da; bir başka dinin, bireyin, kurumun baskısı altında kalmaksızın ibadetini gerçekleştirebilmesi ve özgürce dini gerekliliklerini yerine getirebilmesinin teminatı olan söz.

hıristiyan bir vatandaşımızın kilisesine, müslüman bir vatandaşımızın camisine, musevi bir vatandaşımızın sinagog'una gitmesini sağlar.

herhangi bir dini inancı bulunmayan bireylerin, keza yine, özgürce yaşamlarını sürdürmelerini sağlar.

toplumdaki her bireyin özgürce kendisine yakın gelen dini öğretiyi seçme ve/ veya seçmeme hakkının teminatıdır.

eğitim-öğretimin şeffaf, idari ve sosyal hizmetlerin adilane yerine getirilmesi için ayrımcılıklardan birini ortadan kaldırır.
cok guzel bir soz. birde bu ulkede en cok musluman disindaki dindeki insanlarin haklari cigneniyor. hersey musluman olnalara gore yapilanmis. okulda tek ogretilen din muslumanlik ve din dersi secmeli bile degil. insanlar saygi beklerken kendileri disindaki kisilere sayginin s ni gostermiyorlar. ve her haki kendileri icin istiyorlar. bence bu cok buyuk bir bencilik. turkiyede hac takip gezemk yede kucuk yahudi sapkasiyla gezmek bir oldurulme sebebi. bence artik birazda diger dindeki insanlara haklar gelmeli.
diğer ülkelerde bilemiyeceğim ancak türkiye'de geçerli olmayan önermedir. ülkemizde laiklik; dinsizlik olarak algılanmakta ve ibadet özgürlüğünün yolu kamusal alan gibi palavralarla kesilmektedir.
aksi bir durum söz konusu olduğunda insanların ne tarz uygulamalara maruz kaldığını görebilmek için (bkz: suudi arabistan), (bkz: iran), (bkz: israil), ...
danimarka için doğru, türkiye için yanlıştır.
türkiye de yalan olan olaydır. islam dinine göre günde 5 vakit namaz kılınması gerekiyor. ancak okullarda çoğu iş yerlerinde ve devlet dairelerinde mescit yoktur.
nedense türkiye de olmayan bir şey neden acaba?...
islam dininde kaza namazı diye bir uygulama olduğunun ve çalışmanın da ibadet sayıldığını bilmeyen yahut yoksayan; yönettiği ve sorumlu olduğu insanlar için çalışıp, kendi zamanından fedakarlık ederek kaza namazı kılacağına çalışma zamanlarında namaz kılan bir başbakana sahip olduğumuza göre pekte şanslı sayılmayız bu konuda sanırım...
Haklılığına sonuna kadar inandığım ve savunduğum fikirdir.

Neye inanıyorsan onu yaşamana neden olur laiklik, birilerinin dediği gibi dinsizlik değildir, dahası kendisi bir din değildir.
'e başka nerden geçer ki?' diye sormak istediğim cümlecik. 'tuvaletin varsa tuvalete gitmelisin.' savıyla yakından akrabadır.
Olup bitenleri kaçırma

İlk öğrenen uludağ sözlük kullanıcıları olacak.