1. 1.
  bir buçuk milyar kadar müslümanın yaptıkları, onlardan önce arap ataları yapıyordu. öncesindeyse sümerler. putperestliğin daniskası. her şeyde yenilik getirdiği dūşūlen tanrının önceki sapıtmış kavimlerin ibadet ederken kullandığı yöntemleri kopyalaması garip değil mi? (üstelik matematiği yanlış).

  yok herhangi bir zamanda ay'a meteor çarpsa ve ay yörüngeden çıkıp gözden kaybolsa.. bu müslümanlar oruç vaktinin yani ramazan'ın geldiğini nasıl anlayacaklardı? hilal yok, oruç yok.
  2 -11 ... o halde umabilir miyim
 2. 2.
  Saatin icadıyla son bulmuş olaydır. Zira günümüzde onlarca yıllık güneş hareketleri önceden biliniyor. Elinizdeki telefondan hava tahminlerini ve vakitleri de tahmin edebiliyorsunuz. Bu kadar imkan varken hala güneşe bakılmaz. Bu imkanların olmadığı yerde bakılır. Bakıkmasında da hiç bir sakınca yoktur. Bu işin matematiği güneş hareketlerinin periyodik olmasıdır. (Bkz periyodik: düzenli şekillerde kendini tekrar eden.)
  2 -1 ... lafbaz
 3. 3.
  güneş ve ayın yok olması durumu demek, evrenin bir kaos içinde olması demektir.ne hikmetse ne meteor nede bir yıkıcı bir olay olmamış.Herşeyin bir düzen içinde olduğu ortada.mevsimler birbirini takıp ediyor.Kışın portakal,yazın karpuz yiyoruz.Bu ahenk'e bakıp hale düzen yok diyorsa. simüle edilmiş internet ortamından çıkıp dünyayı gezmesini tavsiye ederim.
  3 -3 ... kutsal zebani
 4. 4.
  güneş yok olmuyor, ay yok oluyor. hadi yok olmayı bırak, ay'ın yörüngesindeki bir sapma ya da dönüşündeki bir yavaşlama islam alemini pert edebilir. önümüzdeki bin yıllarda olacaktır. o vakitte "aslında ayet öyle demek istemedi, böyle demek istedi" deyip işin içinden çıkmaya çalışacaklardır bunlar. birde güneş sistemi, evren konusuna vakıf olmayıp ay'ın yok olmasıyla evrende kaos oluşacağı kafasındakiler bir zahmet ansiklopedi açıp baksınlar. he anam her şey dūzen içinde. ay dünyadan uzaklaşıyor.
  -3 ... o halde umabilir miyim
 5. 5.
  ay ve güneşin muazam yaradılışını tefekkür etse imana gelecek ama nafile. dünyayı koruyan atmosfer neden dünyada var da ay da yok. dünyada da olmasaydı kafamıza meteorlar yağacak ve güneş ışınlarından kavrulacaktık. ama atmosfer bizi koruyor. ateiste göre atmosfer tesadüf zaten yersen.
  1 -1 ... seruven44
 6. 6.
  ay’ın olmadığı bir dünya herhangi bir zamanda çok farklı eksen eğikliklerine sahip olacak, gezegenimizde bazen merkür’de olduğu gibi mevsim gözlenemeyecek ya da uranüs benzeri çok şiddetli mevsimler gözlenebilecekti. ancak ay, dünya’nın eksen eğikliğinin çok yavaş değişmesini ve küçük bir aralığın içinde kalmasını sağlayarak yeryüzündeki yaşama elverişli koşulların süregitmesine katkıda bulunur. bu durumun nedeni dünya kutuplarda basık, ekvator’da şişkin olduğu için ay’ın kütleçekim etkisinin dünya üzerindeki her bir noktada eşit olmamasıdır.
  kaynak http://www.bilimgenc.tubi...e/ay-olmasaydi-ne-olmazdi

  velhasıl ay olmasa dünya, yaşam olmayan herhangi bir gezegenden farksız olurdu ki yaşanmayan bir yerde ibadet saati olsa ne olmasa ne. ibadet edecek insan olmayacağından bir şey olmazdı.
  lütfen biraz seviyeli sorular sorun. ve azıcık düşünün araştırın. düşünmekten zarar gelmez.
  1 -2 ... kazangap
 7. 7.
  uzay zamanda önemli olan niyetdir.
  ... gafil