bugün

"eyt yasası çıkarsa fabrikalarımızda çalışan eyt liler emekli olur, işgücü kaybımız olur. ek madde ile bir kaç ay daha zorunlu çalıştırılsınlar " diye ağlamışlar. çok düşünüyorsan zam yap, çalışmaya devam etsinler. talepleri şunlarmış:

Uygulama en az 1 yıl işsiz olanlardan başlamalı.
Kademeli yaş düşürme ve benzeri modellerle, sigortalılık süreleri dikkate alınarak EYT emeklilik tarihleri yıllara yayılmalı.
EYT sebebiyle emekli olacaklara ödenecek kıdem tazminatları için işletmelere düşük faizli ve uzun vadeli finansman imkanı sağlanmalı.
Mevcut çalışanlara emeklilik hakkı verilecekse en az 8 haftalık ihbar süresi bildirimi getirilmeli.
EYT sebebiyle emekli olacakların işten ayrılması sebebiyle istihdam teşviklerinde meydana gelebilecek kayıpların önlenmesi için düzenleme yapılmalı.
Emekliliğe hak kazanan işçinin çalışmaya devam etmek istemesi durumunda emekli aylığı bağlanması için işyerinden ayrılma zorunluluğu kaldırılmalı.
Emekliye ayrılanların, işletme ihtiyaçlarından dolayı istihdam edilebilmesi için sosyal güvenlik destekleme prim oranları düşürülmeli.

(bkz: https://www.karar.com/gun...u-kaybi-yasanacak-1706867)
--- alıntı ---
işverenler düzenlemenin işletmelere etkisi hakkında şu tespitlerde bulundu:

Emekli olanların yeniden çalışmaya başlamalarında, kayıt dışı çalışma talepleri nedeniyle kayıt dışı istihdam artacak.
--- alıntı ---

e ne oldu rıfat hisarcıklıoğlu, 20 milyon suriyelinin-afganın tamamının kaçak çalışmasına "hihihi ne güzel asgari ücrete, vergilere takılmadan ucuza adam çalıştırıyoruz" diyordun? "piyasayı kırıyoruz" diyordun? şimdi vatandaş eyt'lilerin olmayan kayıt dışı çalışmasının dedektifliğine mi takıldın?

kayıt dışı çalışan babamın yanında çalışmıyor. madem işveren sözcüsü sıfatıyla konuşuyorsun: işverenin kendi kanuna nizama uyup çalıştırmazsa kayıt dışı diye bir problem olmaz. rıfat hisarcıklıoğlu'nda yüz olsa o açıklamayı yapmazdı.
(bkz: daha beter len)
gidenin yerine çalışacak adam bulamamak nedir? işçinin bir değeri varsa daha fazla para ve imkan verir devam etmesini yada birini yetiştirmesini istersin.