1. 1.
  Bir ortaklık ile işletme arasında, sözkonusu ortaklığın yönetimine ve ortaklık politikalarının belirlenmesine katılma anlamında devamlı bir bağ yaratan, doğrudan veya dolaylı sermaye ve yönetim ilişkisidir.
  ... cell-im
 2. 2.
  ortaklık, ortak olmak, katılım.
  1 ... devedikeni
 3. 3.
  sermayenin %50 den azına katılması sonucu oluşan ordaklık.% 50den fazla katılımlar bağlı ortaklık olarak adlandırılmaktadır.
  ... morkeste morke
 4. 4.
  iştirak, Hüseyin Hilmi tarafından istanbul'da yayımlanan sosyalist dergi (26 Şubat 1910-9 Ekim 1912).

  1-16. sayıları düzenli olarak çıktı. 17. sayısında Ahmed Samim'in öldürülmesini konu alınca sıkıyönetimce kapatıldı (11 Haziran 1910). 1 Eylül'de yeniden yayımlanmya başladı. 20. sayısında (15 Eylül) Osmanlı Sosyalist Fırkası'nın beyanname ve programını yayımladığı için "ameleyi isyana teşvik ettiği" gerekçesiyle sıkıyönetimce yeniden kapatıldı. Uzun bir aradan sonra 20 Haziran 1912'de 1. sayıdan başlayarak 15 gün olarak, 27 Temmuzda ise Osmanlı Sosyalist Fırkası'nın yayın organı olarak haftada iki kez yayımlanmaya başladı. Daha sonra günlük akşam gazetesine dönüştüyse de kısa bir süre sonra, 9 Ekim 1912'de kapandı. iştirak'te Hüseyin Hilmi'nin ve Karesi (Balıkesir) mebusu Abdülaziz Mecdi'nin (Tolun) imzalı yazılarıyla bazı Fransız yazarların sosyalizm üzerine yazılarının çevirilerine yer verildi. Derginin kapalı kaldığı dönemlerde, Hüseyin Hilmi çevresi, doğan boşluğu doldurmak için insaniyet, Sosyalist ve Medeniyet dergilerini yayımladı.
  2 ... ece kscg
 5. 5.
  iktisadi devlet teşekküllerinin veya kamu iktisadi kuruluşlarının veya bağlı ortaklıkların, özel kesime ait anonim ortaklıklarında sahip oldukları en az %15 en fazla %50 paydır.
  ... birinci hudaverdi
 6. 6.
  bir ortaklık ile işletme arasında, sözkonusu ortaklığın yönetimine ve ortaklık politikalarının belirlenmesine katılma anlamında devamlı bir bağ yaratan, doğrudan veya dolaylı sermaye ve yönetim ilişkisidir.
  ... birinci hudaverdi
 7. 7.
  (isim)Ortaklık, ortak olma, paydaşlık.

  Bir işte yer alma, paydaşlık etme.

  Bir işe, bir düşünceye katılma, katılım.
  1 ... tundra
 8. 8.
  (bkz: ortaklık)
  (bkz: ortak olma)

  Gibi anlamlara gelir.
  ... turkmen balasi