1. 1.
    Üzüntü verici, esefle kınadığım ve bir o kadar da ironik bir ezik eylemi.

Şimdi bazı dallamaların "üniversite okumak" sözüne takılacağını çok iyi biliyorum. Size söyleyecek tek şey malsınız. Türk geleneğinde okul okunur , okula gidilmez. Amk teyzenlerin evi mi lan okul? Gidiyorsun.

Cidden insanları çoğu zaman anlamıyorum. iş sıkıntısı olacağını bile bile okullarına devam ederler. Misal, bir öğretmeni ele alalım. Kpss'den atanma şansı üniversiteyi kazanma şansından daha da az. Üstelik yumurta ağızda olduğundan boş boş geçirdikleri üniversite yıllarına inat inek gibi çalışmaya başlıyorlar. Rekabet kalite getiriyor ama boş kalite. Sonra öğretmenler atansın diye ağlamaya başlıyorlar. Bu durumu hemen her bölümde görmek mümkün. Mühendislik, idari bilimler, hukuk. Bir de sağlam dayı yoksa iş hepten sarpa sarıyor.

Tünelin sonu boka çıkıyor inat etmenin manası yok. Ciddi diyorum. Mezun olduktan sonra pek çoğunuz işsiz kalacaksınız. Ama nedense hep komşunun oğlu bir yerlere gelecek. Sonra siz zaman ilerledikçe komşunun oğlunu g.tünden sikmek isteyeceksiniz. Ona olan hıncınız ancak böyle gider çünkü.

Eğer mezun olmadıysanız. Kendinizi hazırlayın. Okulunuzu uzatın ve bu zamanda biraz zanaat öğrenin. Ne demiş üstadımız freud, 'eli iş tutanın karnında aş, yanında eş, gecesi sikiş' ...ne kadar haklı değil mi? Büyük adammış vesselam... Niçin yaşıyorsunuz ki zaten?
    9 -3 ... id est
  2. 2.
    2019'da 11 milyon kişi üniversite mezunu olmuş. 11 milyon ne amk. Hala anlamadığımız biz üniversite okumuyoruz arkadaşlar. Ben ne öğrendiysem kendim öğrendim. Türkiye'de çoğu üninin size katkısı yok. Yeni budur diyebileceğiniz alanınızla ilgili bir gelişme kaydedebileceğiniz yerler değiller. Orta okul ingilizce sorularına zor diyen üni hocası gördüm ben * . Okul bitince almanya'dan denklik almaya çalış bakalım. Benim almancam var onların sınavlarını geçsem bile denklik vermezler kolay kolay.
    3 ... bogaziciruyalari
  3. 3.
    Ailenin, çocuğum üniversitede okuyor diye 4 yıl böbürlenmesi, çocuğun da 4 yıl aileden uzakta aylaklık edebilmesi için yapılan saçma bir şey. Türkiye'de böyle yani. Okul bitince 2 yıl iş bulunamayıp evde bütün gün oyun, film falan takılınca kafaya dank eder.
    4 ... good luck with me
  4. 4.
    ailem fakirdi..
    lise mezunuyum.
    lakin para sıçıyom..
    rızkı allah verir.dilediğine..
    bedelliden sonrada alanyadan havuzlu villa alıp isviçreye 6 aylığına dil kursuna gidecem.daha sonra da amerika ve rusyadan evler alcam.
    evet ..ev değil..evler...
    yalancıyı siksinler..
    adım moskofcuckold ,28 yaşım...
    okuyanıda siksinler..okumamış kim varsa zengin çevremde aq..okul egodan başka bişe değel...
    -4 ... moskofcuckold
  5. 5.
    Çünkü çoğu 18 yaşında genç hayattan bi haber.Ama yaş 22-23 olunca kafaya dank ediyor.
    4 ... manafaka
  6. 6.
    Milli eğitim bakanı ziya Selçuk bile herkes üniversite okumak zorunda değil derken ısrarla üniversite okumaya çalışanları gördükçe hak verdiğim, ancak eksik olan tespittir.

Doğrusu ise şudur: kimsenin yüzüne bakmadığı meslek liseleri, iki yıllık bölümler varken insanlar ısrarla anadolu-fen lisesi kazanmaya, dört yıllık bölüm okumaya çalışmaktadır. Muhendislikten örnek verirsek örneğin son yıllarda bir insaat mühendisi enflasyonu oluştu. bu kadar inşaat mühendisine ihtiyaç yok. Oysa usta, tekniker bulmak cok daha zor. Mühendisten daha cok kazanan usta orneklerini sıkça duyuyoruz. Yani mevzu para ise, okumak para kazandiracak diye bir kaide yok.

Ha Bütün bunların dışında, ozellikle belli üniversiteleri okumak insana kültür kazandırır, vizyon kazandırır, bakış açısı kazandırır. Bunlar salt parayla kazanılamayacak meziyetlerdir. Ha suna katilirim, diger turlu üniversite okumak aileyi boşuna masrafa sokmaktan başka bir şey değildir.

Son olarak, oecd ulkelerinde universite okuma yuzdesini verelim. O kadar üniversite acilmasina ve burada o kadar sallamamiza ragmen turkiye sonlarda geliyor. Artik bunu nasil yorumlarsınız, size kalmis.

https://en.m.wikipedia.or...iary_education_attainment
    1 ... lumiere sombre
  7. 7.
    bombok bir üniversitede boktan bir bölüm okumamak için üniversite bıraktım toplamda 4 kere üniversite sınavına girdim.

derece yapacağım diye düşünürken fetö'ye soruların peşkeş çekildiği 2011'e denk geldim bir sınavda sikildi atıldı hayatım.

zar zor cidden türkiye'ye göre vay be denilen 2-3 üniversiteden birinde ama bombok bir bölümde okudum.

neticede dayım çevrem yok diye ne kadar uğraşırsam uğraşayım senelerce işsiz gezdim.

bir insanın kapasitesi cidden top class değilse kendisini top class kabul edilen mesleklerin ismine sahip ama bombok üniversitelerin içinde olan bölümlerde heba etmesinler.

gerekirse 3-4 defa girin zaten öbür türlü kpss özel sektör vs. diye senelerce sürüneceğinizi hesaba katıp. ama cidden aha işte bu diyeceğiniz bir üniversite ve bölüme giremeyeceğinizi ilk sınavda görürseniz hiç kasmayın.

ama anne-babanız kapasiteniz olup olmadığını görseydi zaten sizi ona göre yönlendirir el elde baş başta kalmanıza sebep olmazdı.

yarın öbür gün çocuğunuz olursa siz böyle yapmayın bari.

ha bu arada boktan üniversitelerde ortam da bombok oluyor gelenler kara cahil olduğu için onun için ortam vs. diye atlamayın hemen.
    1 -1 ... ya aldatansin ya aldatilan
  8. 8.
    Enayiler.
    ... henry helmford
  9. 9.
    işsizlik oranını az göstermeyen çalışanların ekmeğine yağ sürmektir.
    ... j p g
  10. 10.
    2000 li yıllarda mezun olduğunda rekabetçi bir ortamda iş arayıp global veya kurumsal şirketteki yerlerin çok sınırlı kalacağını biliyordum. ama öyle-böyle gerçekten çalışmak isteyenin makul bir iş bulabileceği dönemlere geldim ve hem global hem kurumsal bir şirketteyim. kaza yaşamazsam buradan emekli olurum diye düşünüyorum.

ama işsizliğe mezun olmak çok kötü, ben genç kardeşlerime acayip üzülüyorum. üniversite okurken de fark ettiğim, sadece derslere girerek değil, piyasada ciddi araştırma yaparak iyi bir yerlere gelebileceğimdi. çalışmaya öğrenciyken başladım o yüzden. şimdiki gençlere de tavsiyem daha lisede belki ortaokulda yapmak istediğiniz işle ilgili fikriniz olsun. eliniz yatkınsa boyacı kaportacı olmak iyi meslekler mesela, lisesinden mezun olup işi hakkıyla yapan maharetli usta bulmak hem çok zor, hem de o alanda şirkette kalmak istemeyen bırakıp kendi işini kursa 10-15 yıl sonrasında maddi derdi olmaz, mutlu mutlu yaşar gider.

ama aynı arkadaş insanlar çok para kazanıyor diye yazılıma yönelip elinden gelmezse işi daha zor. sonra milletin konuştuğuna baksan satışçılar çok para kazanıyor diyen de çıkar, üretimde para var diyen de çıkar. halbuki sevdiğin işi bulup yapabilmek en büyük mutluluk. hakkıyla uzmanlaştığın işte maddi karşılığını mutlaka görürsün.

ilk paragrafı okuyan benim tuzum kuru zanneder ama, inanın ben bile hala doğru işte miyim diye sorguluyorum. imkanları yaşamını karşılıyor olması bir işi yaşanabilir kılmıyor. mağazada çalışırken daha mutlu olduğumu hatırlıyorum mesela.

işsizliğe mezun olmak sizin kabahatiniz değil, kazandığınız bölümün mezunlarının istihdam edilme sıklığı sizin kontrolünüzde değil, ama işsizliğe mezun olacağını bilirken hayatı akışına bırakıyorsanız suç sizin kusura bakmayın. önden araştırın, staj yapın, yarı zamanlı çalışın ve hazır çalışan olarak mezun olun. piyasanın ne yapacağını bilmeyen yeni mezunlara ayırdığı kontenjan her yıl azalıyor. ama niş uzmanlık alanları olanların idealindeki işi yapma ihtimali de bir o kadar artıyor. durumlar böyle.
    2 ... kelkeshoze