1. 1.
  devlet memurunun tavrı ne olursa olsun, kişinin kendi kalitesi ve kibarlığı için iş bittikten sonra teşekür etmesi gerekmektedir.
  29 -2 ... the man who wasnt there
 2. 2.
  'medeniyet detaydadır.!' Sözünü akla getiren eylemdir.
  13 ... lambasi gece mavi
 3. 3.
  genelde karşılığı olmaz. hatta akabinde duyulmayan bir küfür bile yemiş olabilirsiniz.
  4 -2 ... rakamsal
 4. 4.
  (bkz: işlem sonunda devlet memuruna para vermek)
  (bkz: cool adam)
  6 -1 ... leadman
 5. 5.
  teşekkür etmek bir elzemdir, nezakettir, gönülden gelen bir davranıştır zaten onun görevidir teşekkür etmesem de olur demek biraz yobazca kaçıyor.
  3 -1 ... cekaa
 6. 6.
  duruma göre, bakkala, manava, kasaba, ev sahibine, patrona, sevgiline, annene, babana teşekkür ettiğin yerde memura da teşekkür etmektir.

  yok işini yapıyor, yok gereksiz...geçiniz.

  bakkala teşekkür ederken memura teşekkür etmeyişinin nedeni bakkalın veresiye yazması mı?

  manava çürük domates koymadığı için mi teşekkür ediyorsun?

  kasaba teşekkür ederken memura teşekkür etmeyişinin nedeni kasabın koyuna soktuğu maydonozdan sana da sokması mı?

  ev sahibine kira zammını düşük tutsun diye mi teşekkür ediyorsun?

  patrona seni işten kovasın diye mi?

  sevgilin iyi sevişsin diye mi teşekküre layık?

  annen? baban?....

  memura teşekkür etmeyin kardeşim...rüşvet almayanına denk gelebilirsiniz!
  7 ... cemil abi
 7. 7.
  memurun çok da umurundaydı.
  -1 ... kaplus
 8. 8.
  devlet dairelerinde işlerinin sürüncemede kalmasına alışan insanımızın, işleminin hemen yapılması durumunda şaşkınlığı ve minnetarlığını belirtme biçimidir.

  oluyor bunlar, ben bile şaşırıyorum.
  bir gün yine masamda oturmuş çalışıyorum (çok çalışan bir memurum imajı çiziyorum burda) bir vatandaş geldi ve evraklarını çekinerek uzattı. geldiğini fark edemedim, malum gözlerim masadaki evraklarda (yine çok çalıştığımı belirttim). hafifçe başımı kaldırdım ve karşımdaki adam titreyen bir sesle "şşşeey ben" dedi devamını getiremedi ve ben ivedilikle evrakları elinden aldım. incelerken yine titrek bir sesle "şşeeey ben kapının önünde bekliyorum" dedi. ben afalladım tabi. neden kapının önünde bekleyeceğini sordum, nereye gitse kapının önünde bekle, dediklerini belirtti. imtemsizce güldüm. evet istemsizceydi çünkü bir taraftan meslektaşlarıma kızarken diğer taraftan adamın o marur hali çok hoşuma gitmişti. hayır kapının önünde beklemenize gerek yok lütfen oturun, dedim ve masamın önündeki sandalyeyi işaret ettim. adamın dediğine göre, bazı memurlar (meslaktaşım olmalarından utanıyorum) bağırıp çağarıyor ve hemen kapının dışında beklenmesini söylüyorlarmış. adam da şaşırmıştı benim o tavrıma. şaşırmayın, burda sizin evraklarınızı tamamlamak için çalışıyorum dedim ve gülümsedi.
  işlemi bitirdim ve evrakları uzattım. adam ayağa kalktı hafifçe eğildi. adamın eğilmesinden dolayı öyle utanmıştım ki napacağımı şaşırdım hafifçe ayağa kalkmaya yeltendim, birinin önümde eğildiği hissi rahatsız etmişti.
  defalarca teşekkür etti. aman efendim görevim bu benim abartıyorsunuz dedimse de dinletemedim. meğer günlerdir dolaşıyor bir türlü işlemini yaptıramıyormuş, bilseydim başta size gelirdim dedi. kartını bıraktı, işiyle ilgili ne konu olursa olsun istediğim zaman arayabileceğimi de ekledi. ve kapıdan çıkarken yine yüzünde o gülümseme vardı.

  özetle, işinizin yapılmamasına alışmış olabilirsiniz. ama işin yapılması olağan bir süreçtir. zamanla o utandıran memurlar da tarih olacak. inanıyorum.
  6 -2 ... can sikacagi
 9. 9.
  bazı memurlara insanlık öğretmek için özellikle üstüne basabasa yapılması gerekendir.

  bilindiği gibi devlet dairesi-memur ve kuyrukta bekleyen stresd küpü olmuş insanlar en kaba trioyu oluşturur. memur başındaki binlerce insandan sıkılır, devlet dairesi tıkabasa doludur ve bu doluluktan beyni erimiş insanlar bir araya gelir. sonrasında sadece küçük bir kıvılcım ile bu kaos ortamında savaş çıkar. *
  bu tip gereksiz gerginliklere sebebiyet vermemek için herkes kendine düşeni yapsa ne olacaktı peki? devlet daireleri bu kadar dolu olmasa, memurlar işlem yapmak için gelen insanlara "hoşgeldiniz" dese, insanlar da işi bittikten sonra teşekkür etse, iyi çalışmalar, kolay gelsin filan dese insanlar daha güleryüzlü olmaz mı? güleryüzlü olunca da insanlık dışı davranışlar gösterecek sebepler ortadan kalkmaz mı?

  biliyorum belki bunlar şu durumda ütopya gibi görünüyor ama uygulaması o kadar kolaydır ki. sonuçta her şey ağızdan çıkacak bir cümleye bakıyor.
  1 -1 ... fiammetta
 10. 10.
  nezaketen dahi olsa * * yapılması gereken eylemdir.
  1 ... byrz