1. 1.
  çalışılan işteki makinelerden,ortamdan,çalışan kişinin sakarlığı,unutkanlığı,ihmali yüzünden başa gelen bazen hafif sıyrıklarla atlatılan,bazen de ölümle sonuçlanan kazalardır.
  et kıyma makinesine el kaptırmak ve dikiş makinesine el kaptırmak en çok yaşanan iş kazalarındandır.
  2 ... asiti kaçmış kola
 2. 2.
  patlak prezervatif veya vakitsiz alinan dogum kontrol hapi sebebiyle hamile kalmak seklinde orneklenebilecek durum.
  1 ... antistar
 3. 3.
  -sirkteki aslan terbiyecisinin aslana yem olması,
  -ölü yıkayan kişinin yıkadığı ölünün canlandığını görerek kalp krizi geçirmesi,
  -terzilerin ellerini dikiş makinesine kaptırması,
  -arabanın altına girip, araba tamir eden kişinin üzerine araba düşmesi,
  -inşaatçıların çimento karma makinesine düşmesi vs. *
  1 ... asiti kaçmış kola
 4. 4.
  mankenlerin sık sık uğradığı kazalardır. patronlar gerekli tedbirleri almayıp bu zavallı insanların kazalarla karşı karşıya kalmasına sebep olmaktadır.
  (bkz: iş güvenliği)
  (bkz: mankenlerin memesinin kıyafetten çıkması)
  ... pilotmont
 5. 5.
  çalışanların moralini alt üst edip, konsantre bırakmayan kötü olay. tıpkı bu sabaha karşı kağıt üzerine basıp kayan ve sonucunda kaşını patlatan operatör arkadaşım gibi. moral bozucudur ve bir nevi oradaki herkesi daha dikkatli olunması yönünde uyarıdır.
  1 ... gonulcelen
 6. 6.
  bir çalışan'ın iş ile ilgili faaliyetlerde geçirdiği ve maddi-manevi zarara uğradığı kazalardır. burada mahkemelerin farklı yorumları olduğu için iş ile ilgili faaliyetler çok farklı sonuçlara varmaktadır. en genel anlamı ile çalışanın iş yerine gelmek için bir araca binip evine dönmek için o araçtan indiği ana kadar geçen tüm süreç iş ile ilgili sayılmaktadır. misal servisi beklerken gelip bir köpek sizi ısırsa bu iş kazası değilken, servisin merdivenine ayak attığınız anda ısırırsa iş kazası kapsamına giriyor. üzerinde en fazla yorum farkı çıkan nokta ise şehir dışı görevlendirmeleri. burada oluşan kaza ile ilgili müfettiş ve mahkeme yorumları çok farklı olabiliyor. işverinin kendisini sağlama alması için detaylı bir görev kağıdı hazırlaması faydalı olacaktır.

  bir diğer nokta da ülkemizde doğru dürüsüt kayıt tutulamadığı için istatistiki olarak yorumlanamayan acı gerçektir. kaza sonucu oluşan duruma göre ve mahkeme sonucu bulunacak kusura göre işveren ve işveren vekilini hapse kadar götürür. ancak istitistiklere baktığınızda kazaların neredeyse tamamının insan hatası'ndan kaynaklandığı görülür. oysa sistematik yaklaşımla bakıldığında pek çok kazanın ardındaki sebebin yetersiz tedbirler, uygun olmayan teknoloji kullanımı, fazla mesai ile çalıştırma gibi nedenler olduğu görülür.
  ... slide
 7. 7.
  işverenin en büyük korkusudur.
  1 ... metin oktay
 8. 8.
  mankenlerin defilelerde elbiselerin kenarından göğüslerinin görünmesinden sonra birbirlerini teselli ederken kullandıkları söz.
  ... ruvo
 9. 9.
  Adana Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon idaresi Atıksu Arıtma Tesisi nde (ASKi) çalışan işçiler, 2 Ekim 2007 Salı günü saat 17.30 sularında temizlemek için girdikleri çamur istasyonunda metan gazından zehirlendiler.

  TMMOB UN BU KONUDAKi BASIN AÇIKLAMASI;

  --spoiler--
  Debisi 65.000 m3/gün olan arıtma tesisinin anaerobik bölümünde çamurdan metan gazı üretimi yapılarak tesisin elektrik ihtiyacının bir bölümü karşılanmaktadır. 2 metrelik kuyu şeklindeki istasyon içinde bulunan metan gazı bir süre sonra maskesiz çalışan ve hiçbir güvenlik tedbiri alınmayan işçileri etkileyerek zehirlemiştir. ASKi denetimindeki tesis özel bir şirket tarafından işletilmektedir.

  Arıtma tesisinin emisyon ve deşarj izinleri bulunmamakta olup, tesisin işçi sağlığı ve iş güvenliği açısından hiçbir önlem alınmadan işletildiği bilinmektedir. Tesis hakkında, daha önce koku problemi nedeni ile halk tarafından şikayetler ve çeşitli protestolar yapılmıştır.

  Adanada da bir örneği ile somutlanan altyapı hizmetleri, günümüzde çokuluslu şirketlerin özelleştirme-ticarileştirme baskısı altında bulunmaktadır. Çeşitli uluslararası kuruluşlar ve yerli-yabancı şirket ortakları, bir yandan bu hizmetlerin piyasalaştırılması için uğraşırken, bir yandan da belediyeleri, uygun teknoloji, yatırım ve işletme maliyetleri, insan kaynakları konusunda yanlış yönlendirmektedirler. Bu konuda yeterli bilgi ve birikime sahip olmayan Belediyeler ise, idari ve mali sorumluluklar ve yetkiler açısından bir dizi karmaşa ile yüz yüze kalmaktadır.

  Özel şirketlerin kâr amacıyla yürüttükleri kamusal altyapı hizmetleri (içmesuyu, katı atık, atıksu) pek çok yerde iş sağlığı ve güvenliği önlemlerinin alınmadığı, işçilerin çalışma koşulları ve hayatlarının hiçe sayıldığı örneklerde kendini açıkça göstermektedir.
  --spoiler--

  (bkz: ÖZELLEŞTiRME)
  (bkz: TAŞERON)
  1 ... a la folie
 10. 10.
  --spoiler--
  iş cinayetleri bayram dinlemiyor
  --spoiler--

  izmir in Aliağa ilçesinde kurulu bulunan izmir Demir Çelik Fabrikası nda bayramın birinci günü meydana gelen iş kazasında Ecevit Turan (33) adlı işçi yaşamını yitirdi. Edindiğimiz bilgilere göre 4 yıldır Aliağa izmir Demir Çelik Fabrikası nda mekanik işler bölümünde çalışmakta olan Ecevit Turan, bayramın birinci günü işe gitti. Turan, çalıştığı bölümde bulunan iş makinesinin yük indirme kaldırma kancasının sökümü sırasında savrulan bir parçanın başına isabet etmesi ile ağır yaralandı. Ecevit Turan, Aliağa Devlet Hastanesi ne götürülürken yolda hayatını kaybetti.

  Bayramın ilk gününü, ailesi ve çocukları ile bayram kutlamak yerine ekmek parası için işe gidip iş kazasında can vererek geçiren Turan ın cenazesi, Ulukent Mezarlığı nda toprağa verildi.

  Kaynak: Evrensel
  2 -1 ... a la folie