1. 1.
  Doğu Anadolu seyahatim sırasında şahit olduğum gerçektir.
  Özel bir iş gezisi için şehir şehir gezmek durumundaydım. Şu ana kadar Trabzon, Gümüşhane, Erzincan, Erzurum, Ardahan, Kars ve Iğdır'ı gezme fırsatı yakaladım. Hakkari'ye kadar da yolum var.

  Iğdır içlerinden sivrilerek gözüme çarptı. Türkiyenin en doğusunda, kuş uçmaz kervan geçmez, karlı ve kurak bir yer olarak hayal etmiştim. Bir süre MHP ve Sinan Oğan'ın etkisinde kalmış olacak ki kent merkezlerine gerçekten hayran kaldım. Çok uzun geniş bir cadde boyunca eğlenecek, vakit geçirecek, modern ve ünlü mekanlar sıra sıra dizilmiş, lunaparkı, sineması, kafeleriyle gerçek bir şehir kimliğine bürünmüş bir şehir merkezi karşıladı bizi. iyi bir otelde konaklama fırsatı bulduk. Gerçi çalışanların sakar ve kürt olması bizi hayal kırıklığına uğratsa da ığdır şehri hakkındaki önyargılarım tamamen değişti. Kendilerine has yemek bulabileceğimiz bir yer ve iyi bir tatlıcı bulamadık. Fakat istanbul ve ankara gibi şehirlerde insanlar ne yiyorsa burada da onları bulmak mümkün.
  Gümüşhane, Kars ve Ardahan ise hayatımda görüp görebileceğim en saçma ve gereksiz şehirler olarak gözüme çarptı.

  Özellikle Kars ve Ardahan'ın çirkin yapıları, kaba insanları beni çok şaşırttı. Kars'ta arabamızı bir nalburun önüne çektiğimiz için toplanıp bağıra çağıra kavga etmeye kalktılar. Kaba cevaplar, umursamaz pis insanlar, şehir merkezinin berbat olması Kars'ı gözümde bitirmeye yetti.

  Ardahan'ın şehir merkezini gezmem ise 2 dk sürdü. Tek bir cadde üzerine kurulu ve cadde üzerindeki tek eğlence yeri Googlem adında bir internet kafe. insanları Kars'a nazaran daha edepli sayılabilir. Hiçbir şekilde gelişmemiş, tam olarak kurak ve bitik bir il. Ama il olması için hiçbir sebep göremezsiniz.

  Gümüşhane de bolca bürokrat yetiştiren bir memleket. Bu yüzden dağın üzerine yapabildikleri kadar çirkin toki binası yapılmış. Üniversite, hastane gibi yapıları dağ ile aynı renkte, sönük ve minicik bir şehir. Güzel bir yanı yok ve beğenmek mümkün değil.

  Erzincan da güzel bir il olmasa da, şehir merkeziyle biraz durumu kurtarmış. Ayrıca seyahatim boyunca yediğim en güzel yemek erzincan döneriydi. Merkezde gezecek, yemek yiyecek bir yerler bulabilirsiniz. Üniversite kampüsleri de şehrin biraz uzağında ama çok kötü olmayan bir kampüse sahipler.

  Erzurum ise benden eksi puan alan bir şehir. Gelişmişlik seviyesi Iğdır ve Erzincan'dan düşük. Şehir tüm dikkatini Kayak merkezine vermiş durumda. Şehir ve ilçeler hoşuma gitmedi. Oltu'dan tesbih aldık. Oltu taşı adlında fosilleşmiş ağaçmış. 50 liradan 3000 liraya kadar çeşit çeşit tesbih bulunuyor. Bu arada şunu anladım ki Türkiye'de oltu tesbih diye satılanların çoğu Rus Taşı olarak bilinen çakma oltu taşıymış.

  Gezim devam ettikçe ben de başlığı güncelleyeceğim.
  2 -1 ... tegocalderon